Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Siyasi Belirsizliklerin Gölgesi Altında Avrupa Borsaları Geri Dönüşler Kaydediyor

Siyasi belirsizlikler ve küresel ticari gerilimlerin yaşandığı günlerde Avrupa borsalarında dönüşler kaydediliyor. Gelişmeler şu şekilde...
Siyasi Belirsizliklerin Gölgesi Altında Avrupa Borsaları Geri Dönüşler Kaydediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırımcıları ticaret ve politik belirsizlikle ilgili endişelerini dile getirirlerken, Avrupa borsalarında geri dönüşler kaydediliyor. STOXX 600 geçici olarak %0,35 oranında daha yüksek, sektörler ve büyük borsalar çoğunlukla olumlu sonuç verdi. Almanya ve Fransa’daki ana hisse senedi piyasaları da sağlam kazançlar sağlarken, FTSE 100 günü %0,5 daha yüksek tamamladı. Avrupalı yatırımcıların FED beklentileri dahilinde olan faiz artırımı çeyrek puan gerçekleşti. Gelecek yılda ülke bütçesi ve açık hedefleri üzerinde endişeler yaşayan İtalya yakından takip ediliyor. 

  • Avrupa’nın kurumsal alanına bakıldığında, Perşembe günü ThyssenKrupp AG’den gelen açıklamada sermaye malları bölümlerini ayrı olarak listelenen bir şirkete devretmeyi planladığını söyledi. ThyssenKrupp AG merkezi Almanya olan çok uluslu holding. ThyssenKrupp AG dünyanın en büyük Konglomeratlarından biri olup dünya çapında 670 şirketten oluşmakta. Şirket yönetimi yeniden yapılandırma çalışmaları için yıllardır baskı altındaydı. Sanayinin hisseleri yaklaşık olarak %10 oranında arttı.
  • H&M üçüncü çekmekte öngörülen beklentiler için vergi öncesi karını gösteren son kazanç güncellemesini yayınladı. Bununla birlikte, İsveçli perakendecinin hisseleri %11’in üzerinde bir artış gösterdi. Bu gelişme yatırımcılara satılmayan ürünler üzerinde maliyetlerin daha da düşürülmesine ihtiyaç duyulmadığı mesajını verirken bir güvence ortamı yarattı.
  • Öte yandan ilaç firması Indivior, STOXX 600 endeksinde en çok kaybeden hisselerden biri oldu. Bu gerilemede etkili rolü şirketin ürünlerinden Sublocade’nin gelir görünümünü azalttıktan sonra %13 bir düşüşe sebep olması oynadı. Çarşamba günü öğleden sonra yayınlanan bir açıklamada Indivior, ilacın tıbbi yardım kapsamı onayının bireysel hastalara ulaşması için aldığı süreyi önemli ölçüde küçümsediğini duyurdu.
  • IG Group kıtanın en kötü performans gösterenleri arasında yer aldı ve İngiliz firmanın CEO’su Peter Hetherington’un bu konudaki rolünü derhal devreye sokacağını duyurmasından sonra %12 değer kaybetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu