Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

SEC Kripto Para Dolandırıcılığına Karşı Yeni Uyarı Yayınladı

ABD’nin düzenleyicisi yatırımcıları dolandırıcılara karşı uyardı.
SEC Kripto Para Dolandırıcılığına Karşı Yeni Uyarı Yayınladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paralar geçmişten bu yana yükselişini sürdürürken, ülkelerin düzenleyicileri arasında tartışma yaratmaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dijital varlıklar ve kripto para birimiyle ilgili yatırım dolandırıcılığı hakkında yeni bir uyarı yayınladı.

Paylaşılan bildiride, dolandırıcılık faaliyetlerinin perakende yatırımcılar üzerindeki olumsuz etkisinin altı çizildi. SEC, artan dolandırıcılık ve istismarların ana nedeni olarak ilk madeni para tekliflerinin artan popülaritesinin altını çiziyor.

Belirli dijital varlıkların fiyat artışının, dolandırıcıların şüphelenmeyen yatırımcıları cezbetmesi için önemli bir faktör olduğunu belirten SEC, “Yatırımcılar, yeni veya son teknoloji bir şey içeren yatırım fırsatları konusunda daha az şüpheci olabilir ya da kaçırma korkusuna kapılabilir.” açıklamasını yaptı.

Uyarıda yatırımcılar arasında FOMO’nun ana nedenlerinden birinin çok zengin olma fırsatını kaçıracakları zihniyeti olduğuna yer veriliyor. Düzenleyici kurum, BitConnect’in perakende yatırımcılar için büyük kayıplarla sonuçlanan 2 milyar dolarlık dolandırıcılığı hatırlattı.

1 Eylül’de SEC başkanı Gary Gensler, kripto yatırımcılarının dolandırıcılığı ve diğer ilgili riskleri önlemesine yardımcı olabilecek bir düzenleyici çerçeveye duyulan ihtiyacın altını çizmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%