Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Saudi Aramco Hisseleri Net Kardaki %30’luk Artışla Pozitif

2021'in ilk üç aylık döneminde 21,7 milyar dolar ile 19,48 milyar olan beklentinin üzerinde kar sağlayan Saudi Aramco’nun hisseleri artıda seyrediyor.
Saudi Aramco Hisseleri Net Kardaki %30’luk Artışla Pozitif
Son Güncelleme: 
Yorum

Suudi Arabistan’nın ulusal petrol ve doğal gaz şirketi Saudi Aramco, 2021’in birinci çeyreğinde tahminlerin üstünde kar bildirdi. Petrol devi şirket, 31 Mart’a kadar olan çeyreklik dönemde net karını %30 artırarak 16,7 milyar dolardan 21,7 milyar dolara yükseltti.

İşletme faaliyetlerinden sağlanan nakit akışı 26,5 milyar dolar, serbest nakit akışı 18,3 milyar dolar oldu. Yapılan açıklamada 1Ç21 finansallarının ardından 18,8 milyar dolarlık temettü ödeneceği bildirildi. 2021 yılında toplamda 75 milyar dolarlık temettü ödemesi beklentisi korundu.

Saudi Aramco (2222) hisseleri, pozitif gelen çeyreklik mali sonuçların ardından sınırlı pozitiflik sergiledi.
Saudi Aramco Sınırlı Pozitif
Kaynak: Investing

Pazartesi günü 35,1 Suudi Arabistan riyalinden (SAR) kapanan şirket hisseleri, ikinci işlem gününe 35,6’dan başladı. Seans sırasında çok fazla değişiklik göstermedi fakat pozitif konumunu korudu. Gün içinde 35,55 – 35,7 SAR arasında hareket eden hisseler, TSİ 14.20 sularında %0,56 değer kazancıyla 35,60’tan işlem görüyor.

Hisseler 52 haftalık süreçte 37,15 ile en yükseği görerek %18 artış gösterdi. Petrol fiyatları 2020’de tarihi çöküşlerini yaşadıktan sonra 2021’de toparlanma gösterdi. Fiyatların yıllık bazda %150’den fazla artması petrol şirketlerinin karlılığını da olumlu etkiledi.

Saudi Aramco CEO’su Amin H. Nasser, küresel ekonomideki toparlanmanın, güçlenen enerji pazarlarının ve şirketin operasyonel esnekliğinin ilk çeyrek performansını desteklediğini söyledi.

Hissedarlara her üç ayda bir kar payı sunmaya devam ettiklerini ve müşterilerin en çok tercih ettiği ana tedarikçi olmayı sürdürdüklerini belirtti. Stratejik hedeflere doğru ilerlediklerini ve hayata geçirilen projelerin daha fazla büyüme fırsatı sunacağını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu