Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Sasa Hisseleri, Yatırımı için Devlet Desteğinin Açıklanmasıyla Tavan Yaptı

Sasa’nın 935 milyon dolarlık yatırımı için verilecek olan devlet desteği 11,3 milyar TL olarak açıklandı. Karar sonrası şirketin hisseleri rekor kırdı.
Sasa Hisseleri, Yatırımı için Devlet Desteğinin Açıklanmasıyla Tavan Yaptı

Resmi Gazete’nin 25 Kasım 2020 tarihli sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre Sasa Polyester A.Ş. tarafından Adana ilinde yapılacak olan PTA ve polimer/cips üretim tesisi yatırımına proje bazlı destek verileceği bildirildi.

935 milyon dolarlık yatırım için verilecek olan devlet desteği 11.271.788.151 TL (11,3 milyar TL) olarak belirlendi. Şirketin borsada işlem gören hisseleri söz konusu gelişmenin ardından rekor seviyeye yükseldi.

Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yapılan duyuruda, söz konusu teşvikin onaylandığı bildirildi.
25 Kasım Resmi Gazete
Kaynak: Resmi Gazete

28’i nitelikli olmak üzere 1.350 kişiye istihdam yaratılması planlanan tesis için yatırım başlangıcı 1 Ağustos 2020 tarihi olup, başlangıç tarihinden itibaren 6 yıl süreye sahip olacak. Eğer bu süre içinde tamamlanamazsa Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ek süre tanıyabilecek.

Resmi Gazete’de yer alan bilgiye göre söz konusu yatırım projesi; KDV istisnası, KDV iadesi, gümrük vergisi muafiyeti, türlerine göre değişken oranlarda olmak üzere vergi indirimleri, 10 yıl boyunca gelir vergisi stopajı desteği, sigorta primi işveren hissesi desteği, nitelikli personel ve enerji desteği gibi birçok avantajdan yararlanabilecek.

SASA KAP Duyurusu
Kaynak: Kamuyu Aydınlatma Platformu

Yatırım tamamlandıktan sonra bakanlığa başvuruda bulunup, tamamlama vizesi alınacak. Sasa’nın Adana’da yapılacak olan üretim tesisinin yatırım süresi bitiminde yıllık 1,5 milyon PTA üretmesi planlanıyor.

Tesisin kurulumunda anahtar teslimi için iyi niyet anlaşması İspanyol Tecnicas Reunidas şirketiyle yapılmıştı. Tesisin teslim süresi 2023 yılı olarak belirlendi.

Sasa Polyester hisseleri gün içinde 18,46 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.
Sasa Polyester Hisseleri Rekor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Borsada SASA koduyla işlem gören şirket hisseleri güne 17,90’dan başladı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararının ardından 18,46 ile tarihi rekorunu kırdı. Saat 14:17’de %4,41 artıda 17,98 liradan işlem görüyor. Yıllık bazda en düşüğü ise 4,87 ile Mart ayında kaydetmişti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum