Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japon SanBio Hisseleri Beyin Travması Tedavisine Yönelik Buluş ile Yüzde 155 Yükseldi

Biyoteknoloji şirketi SanBio’nun beyin travması geçiren hastaların tedavisine yönelik yaptığı bir buluş, şirket hisselerine %155 değer kazandırdı. Detaylar şöyle…
Japon SanBio Hisseleri Beyin Travması Tedavisine Yönelik Buluş ile Yüzde 155 Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

2001 yılında kurulan ve alzheimer, parkinson, beyin travması, omurga yaralanmaları ve felç gibi nörolojik bozuklukları tedavi etmeye yönelik çalışmalar yapan SanBio, yaptıkları bir deneyin olumlu sonuç vermesinin tadını çıkarıyor.

Japonya merkezli şirket hisseleri beyin travması tedavisine yönelik bir deneyin anlamlı sonuç vermesi ile %155 oranında sıçrama kaydetti. Bu başarı şirket kurucularının kişisel servetlerinin de artmasını sağladı.

Beyin travması geçiren hastaların motor fonksiyonlarının, SB623 hücreleriyle tedavi edildiği istatistiki olarak anlamlı sonuç verdi.

Biyokimya eğitimi alan Toru Kawanashi ve Keita Mori kendi şirketlerini kurmak için Silikon Vadisi’ne taşınmışlar ve 2001 yılında SanBio’nun faaliyetlerini başlatmışlardı. Ürünlerini ABD’deki klinik çalışmalara ulaştırmanın daha kolay olacağı düşüncesi ile buraya yerleşen ikili, 2013’te Japonya’ya döndü.

Şirketin California’da hala bir ofisi bulunuyor. 1 Kasım tarihinde ise bir süredir üzerinde çalışılan klinik deneylerin ikinci aşaması sonuçlandı.  Buna göre beyin travması geçiren hastaların motor fonksiyonlarında, şirketin SB623 hücreleriyle tedavi edildiğinde, istatistik olarak anlamlı bir iyileşme görüldü.

SanBio’nun bu başarısı genetik bilimi camiasında heyecanla karşılanırken, bilim adamlarının sağlıklı bir donörden alınan kök hücrelerin değişime uğratılarak bir kişiye uygulanabileceğinin keşfetmesi, yenileyici ilaçların seri üretimi ihtimalini de güçlendirdi.

SanBio şirketinin borsada işlem gören hisseleri, gelen haberin ardından %155 oranında artış gösterdi.

Startup şirketlerinin listelendiği ve işlem gördüğü Tokyo Stock Exchange Mother’s piyasasında en değerli şirket olan SanBio Co.’nun başarısı kurucularının kişisel servetlerini de artırdı. İcra Başkanı olan Toru Kawanashi şirketin %25, Keita Mori ise %12 oranında hissesine sahip.

Baillie Gifford & Co. Japonya hisse senetlerinde uzman fon yöneticisi Praveen Kumar, SanBio’da hala çok büyük potansiyel gördüğünü söyleyerek, “Hedefledikleri piyasalar çok büyük ve net bir şekilde karşılanmayan bir tıbbi ihtiyacı hedefliyorlar.” ifadesini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu