Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

S&P 500’de 3. Yükseliş Dizisi Sinyalleri, Yükselen BA ve Wall Street Sokaklarına Bakış!

Yükselişinde dizi sinyalleri veren S&P 500, düşüşün ardından %1.0 değerlenen BA ve Wall Street piyasalarındaki hafta ortası performansa bakış.
S&P 500’de 3. Yükseliş Dizisi Sinyalleri, Yükselen BA ve Wall Street Sokaklarına Bakış!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD hisse senedi endeksleri Çarşamba günü, imalat sanayiindeki istikrar ve durgunluktaki enflasyon işaretlerinin etkisiyle yükseldi. Dow Jones Endüstri Ortalaması açılış zilinden kısa bir süre sonra (133 puan) % 0.5 artışla 25.687’ye yükseldi. S&P 500 %0.5 oranında değerlendi ve art arda üçüncü bir yükseliş günü dizisi yoluna girdi. Gösterge değeri geçen hafta her seansta düştükten sonra dört ayın en yüksek seviyesine yükselmişti. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq bileşeni de %0.5 arttı.

ABD’nin ekonomik büyümesine olan inancını ve Federal Reserve’in faiz oranlarını artırma konusundaki hasta ifadesini kullandığı yaklaşımları bu yılki hisse senedi piyasasını güçlendiriyor. Çarşamba günkü oturum S&P 500’ü yeni yılın yılın %11’ine ve Eylül rekorunun% 4.8’ine çıkarıyor.

Çarşamba günkü veriler, ABD fabrikalarının ürettiği uzun ömürlü ürünlere (çekirdek dayanıklı tüketici malları güncel veri -%0.1) olan talebin Ocak ayındaki artışın ardından üreticilerin ivme değişimleri gösterdiğini işaret etti. Üretici fiyatları geçtiğimiz ay daha da yükseldi. En son enflasyon baskısının ılımlı kalması ve enflasyonu içeren yatırımcılar için olumlu bir gelişme, FED’in bu yıl faiz oranlarını yükseltmesini engelleyeceği yönünde algı yarattı.

Boeing (BA) Çarşamba Günü Primlendi

BA ve Wall Street Endeksleri Çarşamba Günü Değerleniyor10 günlük ABD Hazine bonosu, bir önceki aya göre %2,605’ten %2,618’e yükselirken, tahvil faizleri verilerden sonra sabitlendi. Fiyatlar düştükçe verim yükseliyor. Diğer tarafta Cuma gününün beklenenden daha düşük işe alım verilerini takiben iki ayın en düşük seviyesini kaydeden veriler dikkat çekti.

Boeing hisseleri Çarşamba günü fiyatı artan endeksi geri çekmişti ve en büyük bileşenin) haftaya pozitif başlamasının ardından diğer Dow endüstri bileşenlerinin desteği ile yeniden toparlandı. Birkaç ülke, modelin Pazar günü beş aydan kısa bir süre içinde ikinci bir ölümcül kazaya karıştıktan sonra Boeing 737 MAX uçuşlarını askıya aldı. Hisse senedi BA (Boeing) Çarşamba günü %1.1 arttı.

Havacılık ve uzay şirketlerinin hisseleri, son dönemdeki düşüşüne rağmen, yıl boyunca %17 oranındaki artışını muhafaza etmekte. Bu dönem görülen yukarı yönlü ralli döngüsel hisse senedindeki dirilişin bir parçası olarak, genellikle ekonomik büyümeye olan duyarlılığa bağlanabilir.

ABD Çin Korkusu ve Brexit Gündemi

ABD Çin ve Brexit Gündemleri Işığında FinansallarBazı analistler ABD ile Çin arasındaki ticari görüşmeler devam ederken, denizaşırı ekonomik aktivitelerin ABD’ye dalgalanabileceğinden endişe duymaya devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası, geçen haftaki 2019 büyüme tahminlerini sertleştirmesi ve yeni teşvik tedbirlerini açıkladıktan sonra, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının belirsizliği konusunda son günlerde piyasalar duruldu.

İngiliz milletvekilleri Salı günü bir Brexit anlaşmasını reddetmişti. İngiltere’nin parlamentosu ayrılık anlaşması olmadan AB’yi terk etmek isteyip istemedikleri konusunda Çarşamba günü oy kullanmaya karar verdi. İngiltere, Çarşamba günkü 2019 ekonomik büyüme tahminlerini de %1,6’dan % 1,2’ye indirdi.

Londra riskten korunma fonu Trium Capital’in portföy yöneticisi David Slater, “Çin’i çevreleyen, ekonominin gücü, Çin ticaret savaşları ve Brexit’in hepsini birleştiren Avrupa için özellikle hassastır.” dedi. İngiliz Sterlini Çarşamba günkü doların bir miktar düşüşünü keserken, İngiltere FTSE 100 endeksi de yükseldi. (Stoxx Europe 600 %0,4 artış gösterdi.)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu