Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

S&P 500 Ayı Piyasası Eşiğine Erişirken Contango Formasyonu Teyit Ediliyor

Düşüşüyle dikkat çeken S&P 500, ABD tahvillerinde gerileme, resesyonsuz ayı piyasası ferahlığı ve oluşan contango formasyonuna bakış.
S&P 500 Ayı Piyasası Eşiğine Erişirken Contango Formasyonu Teyit Ediliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD devlet tahvili fiyatları haftanın ilk işlem gününde tekrar düşüş kaydetti. Yatırımcıların belirsiz
10 yıllık ABD Hazine bonosunun göstergedeki verimi 2 Nisan’dan bu yana en düşük kapanış seviyesine göre %2.737’ye geriledi. (Cuma günü %2.792) İki yıllık dipnotta verim, bir önceki gün %2.642’den %2.56’ya geriledi.

Tahvil piyasalarında verimler düşerken spot hisse senedi piyasalarında da değer kayıpları devam etti. Noel tatili öncesi yarım günlük işlemlerle geri çekilme 4. gününü de tamamlamış oldu. Nasdaq’ın ayı piyasasına girmesinden sonra tatil öncesi kayıpları ile S&P 500 de eşikte kaldı. Pazartesi günü işlemlerinde %2.71 değer kaybederek 2.351 puana gerileyen endeks toplamda Eyül ayında kaydedilen tepe noktadan %19.8 geri çekildi.

Steven Mnuchin Hamlesi Ters Tepki Yaratmışa Benziyor

Steven Mnuchin Konuşmasından Sonra Değer Kayıpları Devam EttiHafta sonu yapılan açıklamada, ABD Hazine’sinden Steven Mnuchin, yeterli borç verme kapasitesine sahip olmaları adına, altı büyük bankanın yöneticileriyle ayrı ayrı konuşmuştu. Ancak piyasa reaksiyonlarında Mnuchin’in huzursuz pazarı sakinleşmeye yönelik çabalarının etkisiz olduğu gözlemlenirken aksine finansallardaki yansımanın daha da kötüye gittiği dikkat çekti.

Dow Jones %2.91’lik değer kaybı ile tatile çıktı. Düşüşlerin katılaştığı hisselerde Nike %5.90, Microsoft %4.17 değer kaybetti. Exxon Mobil ise %3.88’lik bir geri çekilme gösterdi ve 65,51 $/p’den işlem gördü. Değer kayıları serisinde yoğunlaşan Exxon 2010 yılı Mayıs ayı seviyelerine geri döndü. Hisse 2018 yılı Ekim ayında 87,0 $/p fiyatından gösterdiği otalama 21,0 $ seviyesindeki düşüş ile OPEC’in petrol arz kesintisine gitmesine karşın ABD’de petrol arzının artışını teyit ediyor.

Resesyonlu %38.0 Resesyonsuz %25.0’lık Ayı Piyasası

Resesyonsuz Bir Piyasa Rahat Bir Nefes AldırabilirABD piyasaları için bahsedilen resesyon tarafından baktığımızda teknik verilerin ve açıklanan rakamların ters orantıda kaldığı gözlemleniyor. Resesyonun olmadığı piyasalar tarafında olumlu bir reaskiyon olarak gözlenebilir. 

Ayı piyasasına girişlerin dikkat çekmesi negatif bir tablo iken resesyon süreci ve ayı piyasasının bağdaştığı sonuçtan bariz daha iyi olabilir. Resesyon süreçlerinde ayı piyasaları ile birleşen grafiklerde geri çekilmelerin %38.0 civarında gözlendiği geçmiş verilere kıyasla resesyonun oymadığı ayı piyasasında ortalama düşüşler %24.0 civarında derinleşme gösteriyor.

Dolayısı ile güncel verilerden resesyonun olmadığına ulaşıldığında %25.0 civarında değer kayıplarının gelinebilecek en dip seviyeler olarak takip edilebilecek olması resesyonlu ayı piyasasında görülecek dip seviyelere (-%38.0) nispeten göreli daha ılımlı olarak algılanabilir.

Contango Formasyonu Teyit Ediliyor

Contango Formasyonu Bir Kere Daha Teyit EdiliyorPetrol fiyatlarında gözlenen geri çekilme geçen yılın Ağustos ayı seviyelerine gerilerken Brent Petrol %6.22’lik değer kaybı ile 50,47 $/varil seviyesine düştü. Vadeli tarafta ise WTI 2019 Şubat vade petrol ise 42,70 $/v seviyesinde işlem görmekte (-%6.34). WTI kaydettiği değer kaybı ile 2016 yılı seviyelerine dönüş gözükmekte.

Geçtiğimiz aylarda ileriye dönük olarak özellikle 2019 yılı için oluşan contango formasyonundan bahsetmiştik. Küresel piyasalarda bir malın ileriye dönük fiyatını öngörerek bugünkü seviyenin üzerinde bir bedel ödemeye razı gelip işleme girilmesi ve vadeli fiyatın spot fiyatın aldında görülmesi ile meydana gelen negatif sonuçlarla oluşan formasyon olan contango gün geçmiyor ki artış göstermesin. Piyasalardaki tedirginliğin giderek artması, özellikle petrol yatırımcısı oluşan contango formasyonunda kalıyor.

Küresel Petrol Şirket Paydaşları Kaybediyor

Küresel Devler Değer Kayıplarını ArtırdıDünyanın en büyük petrol şirketlerinin hisse senetlerine baktığımızda Exxon Mobile 65,51 $/p (-%3.88), Gazprom 146,76 Rub/p (-%1.98),PetroChina 7,27 CNY/p (-%2.02), Royal Dutch Shel 25,04 €/p (-%0.44) şeklinde gözlemleniyor. Türkiye tarafında ise ilgili şirket Tüpraş gösterdiği kazanımların tamamını iade ederek yaklaşık olarak son 5 ayın en düşük seviyelerinde hareket etmekte. TUPRS bugün 114,80 TL/p ‘de işlem görüyor (-%1.88).

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu