Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Hizmet Sektörü Ocak 2021’de Yeniden Genişlemeye Döndü

Rusya'nın hizmet ekonomisi 2021'in başında yeniden genişlemeye dönerken, bir önceki aya göre yaklaşık 5 puanlık yükseliş gösterdi.
Rusya Hizmet Sektörü Ocak 2021’de Yeniden Genişlemeye Döndü
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya ekonomisi, koronavirüs pandemisinin yanında enerji piyasasındaki zorlukların acılarını şiddetli bir şekilde yaşıyor. 2020 yılında %3,1 küçülen ekonomi, 2021 ile toparlanma eğilimini devam ettiriyor. Bunun göstergelerinden biri olan hizmet PMI verisi, Ocak’ta yaklaşık 5 puanlık yükseliş gösterdi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış IHS Markit Rusya Hizmetleri İş Aktivitesi Endeksi, Aralık ayındaki 48 seviyesinden Ocak ayında 52,7 seviyesine yükseldi.
Rusya Hizmet PMI - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

Rusya hizmet sektöründeki ticareti faaliyetler Ocak ayında büyümeye dönerken, üretimdeki yükseliş yeni işlerdeki yenilenen genişleme ile desteklendi. Ancak yeni ihracat siparişleri, geçen Ağustos ayından bu yana en düşük oranda da olsa bir kez daha düştü. Birikmiş iş listelerinde Kasım 2017’den bu yana ilk artış ve Ekim 2019’dan bu yana en güçlü iş güveni, istihdamın istikrara yaklaştığı görüldü.

Ticari faaliyetteki ılımlı artış, üç aylık bir daralmayı sona erdirdi. Yükselişin daha fazla müşteri talebi ve daha yüksek yeni satışlarla bağlantılı olduğunu gösterdi. Ocak verileri, geçen Eylül ayından bu yana yeni iş dünyasındaki ilk genişlemeye işaret etti. Yeni siparişlerdeki artış genel olarak mütevazıydı ve hizmet sağlayıcıları genellikle yükselişi yeni ve mevcut müşterilerdeki daha güçlü müşteri talebine bağladı.

Toplam satışlardaki artış, görünüşe göre artan yurt içi müşteri talebinden kaynaklanıyordu. Yeni ihracat siparişleri 11. ayda düşerken, daralma hızı seri trendinden daha hızlıydı. Buna rağmen beş ayın en yavaş olanı şeklinde gerçekleşti. Maliyet enflasyonu oranı ise Ocak ayında art arda ikinci ayında azaldı ve Kasım’ın son dönemindeki en yüksek seviyesinden önemli ölçüde yavaşladı. Artış hızı ise sağlamdı.

Rusya’nın Bileşik Çıktı Endeksi Ocak 2021’de 52,3’e yükselerek, Eylül 2020’den bu yana özel sektör üretimindeki ilk genişlemeye işaret etti.
Rusya Bileşik Çıktı Endeksi - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

İmalat ve hizmet sektörü faaliyetlerinde yenilenen büyüme, genel yükselişi yönlendirdi. Üretimdeki artışa katkıda bulunan, geçen Ağustos ayından bu yana yeni işlerde görülen ilk artış oldu. Buna karşılık üreticiler ve hizmet sağlayıcıları yabancı müşteri talebinde daralma kaydettileri için yeni ihracat siparişleri Ocak ayında keskin bir düşüş gösterdi.

Bekleyen işlerdeki daha fazla düşüşe paralel olarak, özel sektör firmaları 2021’in başında işgücü sayılarını kısmi olarak azalttı. Maliyet enflasyonu ise Ocak ayında yumuşadı. İmalat ve hizmet sektörü firmalarında girdi fiyatlarındaki artış hızı yavaşlamış ve bu da çıktı fiyatlarında daha yumuşak artışlara yol açtığı belirlendi.

Hizmet sağlayıcılara duyulan iş güvenindeki kayda değer artışa bakıldığında, Ekim 2019’dan bu yana gelecek yıl üretimde artışa ilişkin en güçlü özel sektör iyimserliğiyle sonuçlandı. Bununla birlikte mal üreticileri, olumlu duyarlılık düzeyinde hafif bir azalma kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu