Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rekora Doymayan S&P 500 için Yükselişin Süreceği Tahmin Edildi

Son dönemde üst üste yeni rekor seviyeler kıran ABD borsa endeksi S&P 500 için yükselişin süreceği tahmin edildi.
Rekora Doymayan S&P 500 için Yükselişin Süreceği Tahmin Edildi
Son Güncelleme: 
Yorum

7 Mayıs’ta 4,238.04 puanla tüm zamanların rekorunu kıran S&P 500, yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 12 oranında artış sağladı. S&P 500 dahil ABD’nin diğer gösterge endekslerindeki yükseliş balon endişelerini gündeme getirirken DBS Bank ekonomistleri, yukarı yönlü seyrin süreceğini tahmin etti.

Aynı zamanda tahmin, gerekçeleriyle birlikte açıklandı. Bunlardan bir tanesi güçlü makro momentum olarak gösterildi. ABD’deki makro ivmenin gücünün 50 eşiğinin (Nisan ayında 60,7) üzerinde kalan ISM İmalatından açıkça görüldüğü belirtildi.

Nisan’da yüzde 6,1 olan ABD işsizliğinin de istikrarlı bir şekilde düştüğü ve bunun iç tüketimin görünümü için iyi olduğu aktarıldı.
S&P 500 7 MAYIS REKOR
Kaynak: MarketWatch

FXStreet’in haberine göre DBS Bank uzmanları, bir diğer nedeni güçlü kazanç momentumu olarak açıkladı. Şirketlerin yüzde 87’sinin ilk çeyrekte olumlu kazanç raporları yayımladığını belirten ekonomistler, bunun devam edeceğini öngördü.

Aynı zamanda FED’in yakın zamanda sıkılaşmaya başlamayacağı söylendi. Enflasyonist baskılar FED tarafından geçici olarak görülmeye devam ederken Federal Rezerv’in aşırı gevşek para politikalarının süreceği öne sürüldü. Covid-19 durumunun kontrol altına alınması bir diğer neden oldu.

ABD hükümeti aşılama kampanyalarını artırırken ve günlük vakalardaki düşüş sürerken görünümün giderek aydınlandığı dile getirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu