Yatırım yapmaya başla!

ABD’li Qualcomm Çinli Xiaomi’nin Halka Arzındaki Temel Yatırımcılardan Olacak!

ABD’li Qualcomm’un, Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin halka arzında temel yatırımcılardan biri olacağını açıklandı. Detaylar şöyle…
ABD’li Qualcomm Çinli Xiaomi’nin Halka Arzındaki Temel Yatırımcılardan Olacak!

ABD’li çip üreticisi Qualcomm’un, çok yakında halka arz edilecek olan Xiaomi’nin temel yatırımcılarından biri olacağını açıklandı. Reuters’ın haberine göre Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, 6.1 milyar dolara ulaşabilecek Hong Kong IPO’sundaki temel yatırımcılarından birinin ABD’li Qualcomm olacağını belirtti. Buna göre ABD hükümetinin Broadcom tarafından satın alınmasına engel koyulan Qualcomm’un, Xiaomi’nin halka arzındaki 7 temel yatırımcı arasında yer alacağı söylendi.

Qualcomm’un da aralarında bulunduğu 7 ana yatırımcının Xiaomi’ye 548 milyon dolarlık yatırım yaparak şirketten toplamda % 10 hisse satın alacağı bildirildi.

ABD’li Qualcomm Çinli Xiaomi'nin Halka Arzında Yer Alacak Qualcomm dışındaki yatırımcıların ise Çinli ekspres teslimat şirketi SF Express, telekomünikasyon şirketi China Mobile, devlet destekli yatırım şirketi CICFH Entertainment ve yine devlet destekli China Merchants Group’un olduğu kaydedildi. Reuters’ın ulaştığı ön protokole dayandırdığı habere göre Xiaomi’nin koyduğu hedefin 17 ila 22 Hong Kong doları (2.17 dolar ila 2.80 dolar) olduğu belirtildi.

İlaveten; Xiaomi’nin Hong Kong Borsası’nda gerçekleştirilecek halka arzda 2.18 milyon hisse satışı yapacağı bilgileri verildi.

Qualcomm Hong Kong Borsası'nda Xiaomi Yatırım YapacakSatış yapacak hissedarların ise ilk yatırımcılardan Çinli girişim sermayesi şirketi Morningside ve Xiaomi yöneticileri Wong Kong Kat, Liu De, Heng Feng ile Li Wanqiang olarak aktarıldı. Yeri gelmişken Xiaomi’nin ilk etapta 100 milyar dolar değerleme hedeflediğini, sonrasında ise rakamı 60 – 70 milyar dolar seviyelerine düşürdüğünü söyleyelim.

Bununla birlikte; konuyla ilgili yakın kaynaklar Lei Jun’un halka arzdan 10 milyar dolar elde etmeyi planladığını iddia etmişlerdi.

Qualcomm SenseTime Yatırım YapmıştıSonuçta; Pekin merkezli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin gelecek ay listelenmesi bekleniyor ve o zamana kadar halka arzla ilgili daha birçok şey söylenecek gibi görünüyor. Ancak pek azının Qualcomm’la ilgili iddia kadar dikkat çekeceği yorumunu yapabiliriz.

Nitekim ABD – Çin arasındaki gerilimin hat safhaya ulaştığı bir dönemdeyiz ve ABD’li bir şirketin Hong Kong Borsası’nda halka arz edilecek Xiaomi’nin baş yatırımcıları arasında yer alacak olması epey şaşırtıcı.

Hele de Çin’in ABD’deki yatırımlarının yılın ilk 5 ayında % 90 azaldığı yönündeki haberlerin üzerine durum çok daha tartışmalı hale geldi. Kaldı ki bu Qualcomm’un Çinli kuruluşlara yaptığı ilk yatırım da değildi. ABD’li çip üreticisi dünyanın en değerli yapay zeka girişimi SenseTime’ın 1.2 milyar dolarlık yatırım turuna da katılmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum