Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin, Trump’ın Ekonomi Politikalarına Överek Rusya-ABD Ticaretinin Arttığını Söyledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Trump’ın ekonomik politikalarına övgüde bulunarak, iki ülke arasındaki ticaretin Trump liderliğinde toparlandığını söyledi.
Putin, Trump’ın Ekonomi Politikalarına Överek Rusya-ABD Ticaretinin Arttığını Söyledi
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’de büyümeyi hızlandıran ekonomi politikası nedeniyle Başkan Donald Trump’a övgüde bulundu.

Moskova’daki Rusya Enerji Haftası’nda NBC News’in ev sahipliğindeki panelde konuşan Vladimir Putin; “Trump, ABD’deki ekonomik büyümeyi en üst seviyeye çıkaran vergi reformunu yürüttü ve ABD’ye yapılan ithalatlar arttı” dedi.

Ayrıca yapılan bir çeviriye göre Putin, Başkan Obama liderliğinde karşılıklı ticaretlerinin 30 milyar dolardan 20 milyar dolara düştüğünü ama Trump liderliğinin iki yılında, 25 milyar dolara toparlandığını belirtti.

Putin, Trump Liderliğinde Ticaret Arttı “Bu bizim için önemli olan ve dikkate aldığımız şey” ifadeleriyle de devam etti. Putin’in yorumları, Tedarik Yönetimi Enstitüsü’nün (ISM) ABD imalat faaliyetinin geçen ay 10 yıldan daha uzun bir sürenin en düşük seviyesine gerilediğini açıklamasının ardından geldi. Veriler üzerine açıklama yapan Trump imalattaki zayıflıktan Powell ve çalışma arkadaşlarını sorumlu tutmuştu. Öte yandan Putin, Rusya ve ABD’nin şu anda parlak bir geleceğe ulaşmadığını belirterek ikili ilişkilerin normale döneceğini umduğunu aktardı.

Trump’ın konumunun halka açık bir şekilde seslendirildiği gibi değişmediğini öne süren Putin, Amerikan liderinin ikili ilişkilerin düzelmesini istediğini belirtti.

Putin  Trump İkili İlişkiler Düzelmesi İstiyor “Bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Bunu uygulamak için herhangi bir fırsatı kullanacağız.” Trump’ın Rusya’ya yönelik tutumunu savunan Putin, ABD’deki “siyasi mücadelenin” Trump’la tanışmadan önce dahi yaşandığını dile getirdi ve şöyle konuştu:

“ABD ile hiçbir zaman yakınlığımız veya özel bir yakınlığımız olmadı. Şimdi gördüğüm kadarıyla istikrarlı, güven temelli bir ilişkimiz var ancak aramızdaki yakınlık ABD’deki iç çatışmayı etkilemedi. ABD’deki skandallar, Başkan Trump’la ilk defa tanışmadan önce ortaya çıkmıştı, yani burada hiçbir benzerlik yok. Fakat şimdi ABD’de neler olup bittiğine şahit oluyoruz. Başkan Trump’a saldırmak için her bahaneyi kullanmaktalar. Şimdi de Ukrayna ve Başkan Zelenski ile ilişkiden bahsediyorlar.”

Rusya’nın ABD’nin 2020 seçimlerine karışıp karışmadığı sorusu üzerine Putin, Rusya’nın kendi sorunları ve meseleleri olduğunu ve bunları çözmek için çok şey yaptığını belirtti.

Putin 2020 ABD Seçim Müdahale Sorusu “Ekonomik ve sosyal kalkınmada büyük ve önemli hedeflerle karşı karşıyayız. Bazı ülke seçimlerine neden müdahale edelim?” diyen Putin, Rusya’nın diğer ülkelerdeki seçimlere karışmaktan daha iyi şeyler yapabileceğini de sözlerine ekledi.

Rusya’nın ABD’nin herhangi bir başkanıyla çalışacağının üzerini çizen Putin; “Eğer bu Bay Trump ise onunla çalışmaya devam edeceğiz, aksi halde bir başkası ile çalışacağız.” ifadelerini kullandı. Putin ayrıca dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin ABD doları üzerindeki varlıklarını azalttığını ve başka para birimlerine geçiş yaptığını belirtti.

ABD’nin doları siyasi bir araç olarak kullanma politikalarının geri tepeceği konusunda şöyle uyardı: “Doların politik bir silah olarak kullanıldığını görebiliriz çünkü dolar dünya çapında çok fazla güvene sahip olmaya alışkın. Küresel çapta tek evrensel para birimiydi, ancak aniden ABD, dolar anlaşmalarını politik mücadele aracı olarak kullanmaya başladı ve dolar kullanımına sınırlamalar getirdi.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu