Yatırım yapmaya başla!

Prime Esas Kazançların Eksik Yatırılmasına Yönelik SMS Uygulaması

Gelecek yıl için hazırlanan Cumhurbaşkanlığı Programı'ndan prime esas kazancı düşürülen veya eksik bildirilen sigortalılara müjdeli haber geldi. İşte detaylar;
Prime Esas Kazançların Eksik Yatırılmasına Yönelik SMS Uygulaması

2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Programı’nın detayları belli olmaya devam ediyor. Dün bireysel hesaba dayalı kıdem tazminatı uygulaması, işsizlik ödeneğindeki devlet payı ve kamuda yetenek ölçümü gibi konularla ilgili detaylar açıklanırken, bugün prime esas kazançlar ile ilgili mücadele konuşulmaya başlandı. Kayıt dışılık seferberliği olarak tanımlanan bu konu, sigortalının hakkının korunmasına dayanıyor.

Cumhurbaşkanlığı Programı’na göre SGK prime esas kazancı düşürülen veya eksik bildirilen sigortalıya SMS gönderilecek.

Cumhurbaşkanlığı Programı Sigortalı KorumaSigortalının cep telefonuna gönderilecek kısa mesaj ile kişilerin bilgisi olmaksızın prime esas kazançların eksik yatırılması önlenmiş olacak. Cumhurbaşkanlığı Programı’nda kayıt dışılık seferberliği dikkat çekerken, ücreti eksik bildirilen kalifiye mesleklerdeki kişiler belirlenecek. Kişilerin sosyal güvenliğe ilişkin hak ve yükümlülüklerini kolayca anlayabilmeleri adına, mevzuatta sadeleşmeye de gidilecek. Aynı zamanda prime esas kazancı belirli seviyenin üzerinde azalan sigortalılara Sosyal Güvenlik Kurumu SMS yoluyla bilgi verecek.

Ne Zaman Emekli Olacağınızı Öğrenmek için Buraya Tıklayın!

Düzenlemenin temel amacı, kişinin sosyal güvenliğe ilişkin hak ve yükümlülüklerinden haberdar olması şeklinde tanımlandı.

Sigortalının Haklarının KorunmasıBu kapsamda, sosyal güvenlik mevzuatı tek bir ekranda birleştirilecek ve e-mevzuat sistemi oluşturulacak. Bu sistem oluşturulurken de mevzuat sadeleştirilmesi yapılacak. Bu şekilde kişiler, sadece ilgili düzenlemeleri okuyacak, kendi hak ve yükümlülüklerini öğrenecek. Kayıt dışıyla mücadele kapsamınsa, veri paylaşmına da önem verileceği biliniyor. Diğer kurumlardan alınan verilerden yararlanılacak ve riskli sektör ile işyerleri belirlenerek denetimler sıkılaştırılacak.

Ücreti eksik bildirilen nitelikli mesleklerdeki kişiler, meslek kodu uygulamasıyla belirlenecek ve uygulamalar 1 yılda hayata geçecek.

Ücreti Eksik Bildirilen Çalışana Mesaj2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Programı’na göre; ev hizmetlerinde çalışan sigortalı kişilerde olduğu gibi apartman ve işhanı görevlilerinde de kolay işverenlik söz konusu olacak. Bu yerlerde işverenler; işyeri bildirgesi, aylık prim ve hizmet belgesi doldurmayacaklar. Bunun yerine bir formla SGK’ya bildirimde bulunmaları yeterli olacak.

Kişilerin sosyal güvenlik haklarını öğrenebilmeleri konusunda atılan bir diğer önemli adım ise SGK primine esas kazançlarda yapılacak. Eğer sigortalı kişinin prime esas kazancı belirli bir seviyenin üzerinde azalıyorsa kişiye doğrudan kısa mesaj ile “Prime esas kazancınız azalmıştır.” bildirimi gidecek. Bu sayede kişilerin bilgisi olmaksızın prime esas kazançlarının eksik yatırılması önlenmiş olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum