Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Trump’ın Çin’e Yönelik Sert Eleştirileriyle Geriledi

ABD stoklarının artması ve Trump’ın yaklaşan müzakereler öncesinde Çin hakkındaki eleştirileri petrol fiyatlarının düşmesini sağladı.
Petrol Fiyatları Trump’ın Çin’e Yönelik Sert Eleştirileriyle Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu sabah piyasalarda Trump hareketliliği hakim. 2020 ABD başkanlık seçimleri öncesinde Trump’ın olası rakibi Joe Biden ve oğlu hakkında soruşturma başlattığı gerekçesiyle azli istendi. Demokratların azil girişimini resmi bir şekilde yaptıklarını açıklaması ABD borsalarında satış getirdi.

Trump söz konusu gelişmeyi ülke için çok kötü bir durum olarak nitelendirirken, bir yandan da gelecek ay yapılacak ticaret görüşmeleri öncesinde Çin’e yönelik eleştirilerini tekrarladı. Trump’ın Çin’in serbest ticareti başarısızlığa uğrattığına dair sert söylemleri sonrasında petrol fiyatları düşüş gösterdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Çin’i eleştirerek, beklentilerini başarısızlığa uğrattığını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump Çin EleştiriSalı günü yapılan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuşan Trump Çin’in taahhüt ettiği reformları hayata geçirmediğini, bunun yanında kur manipülasyonu, zoraki teknoloji transferi, fikri mülkiyet hakları hırsızlığı, büyük pazara giriş engelleri gibi birçok konuda uygun olmayan bir ekonomik modeli benimsediğini söyledi.

Çin’in daha piyasa dostu pratiklerine dair 20 yıllık beklentilerini ise başarısızlığa uğrattığını sözlerine ekledi. İki ülke yetkilileri Ekim ayında ticaret görüşmelerini yapmak için yeniden bir araya gelecek.

Geçtiğimiz günlerde Çinli şirketler iyi niyet göstergesi olarak ABD’den daha fazla domuz eti alabileceğini belirtmişti. Ancak bu olumlu adıma rağmen Trump’tan gelen son açıklamalar, yaklaşan görüşmelerden anlaşma çıkacağına dair beklentileri bir kez daha azalttı.

Petrol fiyatları gerek Trump’ın açıklamaları gerekse ABD’ye stoklarının artış göstermesi ile geriledi.

Petrol Fiyatları GerilediFiyatlar hem bu gelişmenin hem de Trump’ın BM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamalarla düşüş gösterdi. Trump Çin’e yönelik sert eleştirilerinin yanında OPEC’in üretici ülkelerinden olan İran’a da tehditvari söylemlerde bulundu. 14 Eylül’de Suudi Arabistan petrol sahasına yapılan SİHA saldırısından İran’ı sorumlu tutan Trump, bu ülkeye çeşitli yaptırım uyarılarında bulunmuştu.

ABD Petrol Enstitüsü ülkedeki petrol stoklarının geçen hafta 1,38 milyon varil arttığını açıkladı. New York’ta işlem gören petrol vadelileri dünkü işlemlerde %2,3 düşüş gösterdikten sonra, buna %1,1 daha ekledi.

Söz konusu gelişmelerle ham petrolün varili 56,67 dolara, Brent petrolün 62,32 dolara geriledi.

25 Eylül Petrol FiyatlarıSeul’de NH Investment & Securities Co. Emtia Traderı Hong Sungki, ham petrolün şimdilik 55 doların üzerinde kaldığını fakat Suudi Arabistan’da meydana gelen saldırının ardından fiyat tahminleri yapmanın güçleştiğini söyledi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman geçen hafta yaptığı açıklamada üretimin bu ay sonuna kadar büyük ölçüde normale döneceğini söylemişti. Ancak ABD ile İran arasındaki gerilim Orta Doğu’da savaş ihtimallerini canlı tutarken fiyatlar yukarı yönde hareket etmek için hazır bekliyor.

Stoklardaki artış ve Trump’ın açıklamalarıyla kısmen gerilese de analistler halen pozitif tarafta olduğunu yorumluyor. Bu arada Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Trump’ın son yaptığı eleştirileri kabul etmeyerek iki ülkenin karşılıklı çıkarlarını gözeterek, saygı çerçevesinde iş birliği yapması gerektiğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu