Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

PepsiCo, 2020’nin Son Çeyreğinde 1,85 Milyar Dolarlık Karla Tahminleri Aştı

PepsiCo, Perşembe günü açıkladığı üç aylık kazanç raporunda analist beklentilerini aşan bir gelir tablosu çizdi.
PepsiCo, 2020’nin Son Çeyreğinde 1,85 Milyar Dolarlık Karla Tahminleri Aştı

Amerikalı çok uluslu gıda ve içecek devi PepsiCo, çeyreklik kazançlarını rapor eden bildiriyi yayımladı. Buna göre şirketin 2020 yılı dördüncü çeyreğine ilişkin karı, 1,85 milyar dolar olarak beklentilerin üzerinde geldi.

Hem dördüncü çeyrek hem de tüm yıl finansal sonuçlarını içine alan raporda, yılın son çeyreğinde gelirlerin atıştırmalık ve içecek ürünlerinden beslendiği belirtildi. Bununla birlikte küresel içecek işinin hız kazandığı da şirketten gelen açıklamalar arasındaydı.

Net satışların %8,8 artarak 22,46 milyar dolara çıktığı duyuruldu. Beklentiler ise 21.78 milyar dolardı. Şirket böylelikle tahminlerden iyi bir çeyreklik dönem geçirdi.
PepsiCo Net Satışlar %8,8 Arttı
Görsel Kaynak: PepsiCo

Şirket, yılın üçüncü çeyreğinde 1,77 milyar dolarlık net gelir bildirmişti. Hisse başına kar ise önceki çeyrekte 1,26 dolardı.

Raporda 2021 yılı finansal tahminlerine de yer veren şirket, organik gelirinde tek haneli büyüme ve hisse başına çekirdek kazançta yüksek bir tek haneli büyüme beklediğini duyurdu. Ayrıca Haziran ayı itibarıyla temettü payını %5 oranında artırma kararı aldı.

CEO Ramon Laguarta, atıştırmalık ve gıda işinde şirketin dördüncü çeyrekte de dayanıklılığını koruduğunu ifade etti.
PepsiCo CEO Rapor Sonrası Açıklama
Görsel Kaynak: Twitter

Laguarta, “2021 için organik gelirimizin ve temel sabit para birimi EPS (hisse başına karlılık) büyümesinin uzun vadeli hedeflerimizle tutarlı olmasını planlıyoruz.” şeklinde görüş bildirdi.

Ayrıca PepsiCo çalışanlarına da performanslarından ötürü teşekkür eden Laguarta, sonucu personellerinin gücü ve dayanıklılığı ile ilişkilendirdi.

2021 başından bu yana %7 düşen PepsiCo hisseleri, şuan hisse başına 137,70 dolardan işlem görüyor.
PEP Hisse Performans Grafiği
Görsel Kaynak: Investing

Şirket hisselerinin Çarşamba günü son üç aydaki değer kaybının %4,3 olduğu ortaya çıktı. Koronavirüsün en fazla yükseldiği 2020 Mart – Nisan aylarında büyük düşüş kaydeden hisselerin bu yılın Ocak ayını 140 dolar üzerinde kapattığı kaydedildi. Şubat’taki performansı ise ciddi bir düşüşe işaret etmedi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum