Yatırım yapmaya başla!

Paranın Değerini Bilmeyen 10 Dizi Karakteri

Paranın Değerini Bilmeyen 10 Dizi Karakteri

Ülkemizde Dallas ile başlayan yabancı dizi aşkı; Prison Break, Lost, How I Met Your Mother, Game of Thrones, Walking Death gibi yapımlar ile heyecanını korumaya devam ediyor. İnternetin hayatımıza giriş yapması da bu durumun başlıca nedenleri arasında. Artık dünya çapında ün yapmış programlara, dizilere, televizyon şovlarına daha kolay ulaşıyoruz. Günlük hayattaki arkadaş sohbetlerinin ana başlıkları da bu konulardan oluşuryor. Peki, bu kadar televizyon bağımlısı olmamız hayatımızda neleri etkiliyor hiç düşündünüz mü?

Televizyon, çoklarına göre bir kaçış yolu. Birçoğumuz milletvekillerini, bakanları, başımızdaki insanları bile tanımadan, kıyamet sonrası zombilerin basmış olduğu bir dünyada yaşıyor. Bazı televizyon dizilerinin popüler olmasının nedenlerinden birisi de budur. Tamamen gerçekten kaçış! Ekonomik krizin acı yüzü, insanları gerçek hikayelerden bir şekilde kaçışa sürüklüyor. Gelir korkusu ve anlamsız bir şekilde başka kriz olacak korkusuyla yaşamak istemeyenler, Kardashian’ların aşırı lüks yaşamlarını izlerken oldukça keyif alıyor. Televizyonu ilginç kılan diğer bir neden ise en çok sevilen hayali karakterlerin para ile işlerinin olmamasıdır. Evindeki dizi koltuğuna oturup, bu hayali karakterlerin ortalığa para saçmasını hayranlıkla izliyoruz.

Kurgusal karakterlerin iyi birer finansal rol modeli olmamaları, dizilerde var olan kurguya göre farklılık göstermesidir. Duygusal problemlere sahip bazı karakterler bu boşluğu harcamaları ile doldurmaya çalışırken, bazıları düşük maaşla aşırı lüks; yani olağanın dışında bir hayat yaşamaya çalışıyor. Aslında bir çuval dolusu paraya sahip olup da ne yapacağını bilmeyen uyuşturucu krallarını da bu listeye dahil edebiliriz. “Paranın ne önemi var önemli olan reyting” felsefesinden yola çıkarak, maddi günahları ile paranın bozduğu on televizyon karakterine birlikte göz atıyoruz.

Huzurlarınızda paranın değerini bilmeyen dizi karakterleri:

10 Don Draper – Mad Men

Don Draper - Mad MenDon’un finansal kusurları varoluşçuluk ya da duygusal kişiliğinden kaynaklanmıştır. Onun son sezonda söylediği; “hayır, bu arabayı beğenmedim. Sen al evlat,” sözlerini hatırladınız mı? Ya da eski eşi Megan’a karşı suçluluk duygusu hissederek, bugünün enflasyon rakamları ile 6 milyon dolara tekabül eden bir meblağa verdiğini? Don’un bir reklam adamı olarak en üste doğru tırmanması, duygusal sorunları ve karmaşıklığı da beraberinde getirmiş olabilir. Fakat kazandığı para onu ayrıca umursamaz bir adam da yaptı. Eğer varoluşsal bir krize doğru yol alıyorsanız, etrafa bir şeyler dağıtmak iyi bir finansal karar olmasa gerek.

9 Lorelai Gilmore – Gilmore Girls

Lorelai Gilmore - Gilmore GirlsBu yalnız anne her bölüm, Luke’nin yönettiği otelde yemek yiyor. Çok ama çok fazla yiyor. Lorelai ve Rory, okula gitmeden önce orada kahvaltı yapıyor, sonrasında Lorelai oraya bazen tek başına öğle yemeğine gidiyor, daha sonra kızlar akşam yemeğini bu otelde yemek için yer ayırtıyor. Luke’nin yerine gittiklerinde para ödüyorlar mı, yoksa Luke mi onların hesabını ödüyor ya da Luke, Lorelai’ya bir şeyler ikram etmeye bayılan bir izlenim mi vermeye çalışıyor, orası meçhul. Onların bu yemeklerin ücretini ödediğini varsayarsak, Lorelai bu listeye girmeye hak kazanıyor.

Aslında Luke, onlara destek olmasa bile başka yerlerdeki yedikleri yemekler ile de bu listeye girebilirler. Ayrıca, hiç yemek yapmamaları da genellikle espri konusudur. Yemek yapmayı reddederek, her öğün için dışarı çıkmak muhtemelen verilebilecek en kötü finansal kararlardan bir tanesi. Özellikle de kızını Yale Üniversitesi’ne göndermeye çalışan ve kendi otelini açma aşamasında çabalayan yalnız bir anne için kesinlikle kötü bir karar. Bir evin peşinat maliyeti kadar da kahve için harcanan parayı da buraya ekleyebilirsiniz.

8 Nick Miller – New Girl

Nick Miller - New GirlNick Miller, New Girl dizisinin sevilen karakteri. Yetişkin olma yolunda ise gerçekten çok kötü ilerliyor. Hesabında para biriktirmeyi geçtim, kendine ait bir banka hesabı bile bulunmuyor. Cebindeki parayı duvar merakına yatırması da cabası. Babasının vefatından sonra miras kalan 8000 doları ve az buçuk kendi birikimini, kız arkadaşı jess’i bulana kadar alışverişlerde harcamak niyetindeydi. Kız arkadaşı bu miras ile Nick’in arkasından faturaları ve biriken borçları ödemek zorunda kalmıştı.

7 Tony Soprano – The Sopranos

Tony Soprano - The SopranosTony Soprano belki de televizyon dünyasındaki en çok çatışan suç patronlarından bir tanesi. Endişe ve depresyon ile acı çekse de bu acı onu DiMeo suç ailesinin sokaklardaki patronu olmaktan alıkoyamadı. Yapmak zorunda olduğu şeyleri yapsa da sonuç olarak trajik bir karakterdi. En trajik olan olaysa, Carmela’nın bütün finansal önerilerini göz ardı etmesiydi. Carmela korku yolu ile gelen parayı yatırım için önerirken; Tony, kolay kazanılmış kirli parası ile aile arabaları ve mücevherler almak için bir gün ortadan kaybolabilirdi. Carmela’nın önerileri onun amacının dışındaydı. Eğer Tony, bir yılda yüzlerce dolarını binlerce dolar haline getirmek isteseydi, ailesinin ve kendisinin geleceği için yatırım yapmış olurdu.

6 Michael Scott – The Office

Michael Scott - The OfficeMichael aslında kişisel finansı idare etmekte o kadar da kötü değil. Kendisine bir daire aldı ve görünüşte iyi bir işe de sahip. Dördüncü sezonda Jen onun paralarını sömürürken, Michael pazarlamacı olarak ikinci bir işte çalışıyor. Konu Michael’ın kişisel finansına geldiğinde isyan bayrağı çekilirken, Jan için gelen paradan daha fazlası kuş olup uçuyor. İş yerinde de maddi açıdan biraz da olsa kayıplar yaşayan Micheal, sık sık mükellef ofis partilerinde şirketin parasını gereksiz bir şekilde harcamakta.

5 Rachel Green&Monica Geller – Friends

Rachel Green&Monica Geller - FriendsRachel Green ve Monica Geller, her ikisi de seri boyunca paranın değerini anlayamadılar. Rachel, ev hanımı hayatından uzaklaşmada gösterdiği cesaretten dolayı alkışlanmayı hak ediyor. Ancak alışveriş alışkanlığı onun çöküşü oldu. Kredi kartlarını kullanmayı bırakıp kesip atmak zorundaydı; ama yapamadı ve seri boyunca alışveriş yapmaya devam etti. Diğer bir taraftan Monica’nın para kazanmak için bir planı vardı. Birinci bölümdeyken, kar elde etmek için harcama yapmak zorunda kaldığı, kavanoz başına maliyetin oldukça yüksek olduğunun farkına varana kadar reçel yapımına devam eder. Diğer bölümde, kendi isminin baş harfi ile başlayan bir hisse senedi görür ve borsa oyununa giriş yapar. Son olarak, dairelerini bu bahis üzerinden kaybeder.

4 Hannah Horvarth – Girls

Hannah Horvarth - GirlsGirls dizisinin tanıtım bölümünde seyirciler, Hannah’ın tepki gösterip ailesinin onun üzerindeki finansal desteği geri çektiklerini izlemişlerdi. Yirmi küsur yaşında üniversiteden ayrılmış biri olarak davranışları daha çok; “evet, kesinlikle doğru! Kendi finansal bağımsızlığımı sağlamalıyım,” olmalıydı. Bunun yerine, ailesinden bir otelde hizmetçi olabilmek için ayrıldı ve bu otelde hırsızlık yaparak tepkisini gösterdi.

Hannah’ın yazar olma isteği onun daha fazla para kazanmak için mücadele vermesini sağladı. GQ’daki yazarlık işinden, gerçek yazarlık yapabilmek için ayrıldı. Ayrılması da öyle basit gerçekleşmedi. Bu işteki tüm bağlantılarını ve yazarlığa ait her şeyi mahvederek çöküşünü başlattı. Sonrasında ülkedeki en iyi MFA yazarlık programına sahip lisansüstü öğrenim için Lowa’ya taşındı. Fakat ilk dönem biterken Hannah’ın da bu okuldaki macerası son buldu.

3 George Bluth Sr. – Arrested Development

George Bluth Sr. - Arrested DevelopmentBluth’ların birçoğunun çok fazla parası olmasına rağmen, kişisel finanslarını idare etmek konusunda oldukça kötüydüler. Belki de para konusunda böylesine kötü olmalarının sebebi bu kadar çok paraya sahip olmalarıydı. Lindsay şov sırasınca, alışveriş için fazlasıyla para harcar. Lucille ise bir hafta boyunca yüzlerce doları alkole yatırır. Gob, part-time sihirbazlık işine girmişti. Bu finansal tercihlerin hiçbiri mükemmel olmasa da George Bluth Sr. ailesinin muz standının duvarında sakladığı pastadan 250 bin dolar alır. Bu para duman olur gider. Babasından bağımsız olan Micheal Bluth’ın standı aleve vermesi bunu kanıtlar nitelikteydi. George Bluth Sr. sadece sakladığı paralarla ilgilenmiyordu, bunun yanı sıra parasını bankaya yatırmadığı için tamamını kaybediyordu.

2 Carrie Bradshaw – Sex and the City

Carrie Bradshaw - Sex and the CityKötü finansal alışkanlıklara sahip olan karakterlerin listesi Bayan Bradshaw olmadan tamamlanabilir miydi? Yaşacak bir yere sahip olmadığı halde ayakkabılara 40 bin dolar vermişti. Gerçek şu ki her zaman kusursuz görünürken, ayakkabılara ödediği 40 bin dolar ile finansal olarak güven vermediğinin ve mükemmel olmadığının kanıtı. Aldığı kıyafet tasarımlarının oldukça yüksek ücretlerde olması, her öğünü dışarıda yemesi, evde yemek yapmayıp fırınını kazak dolabı olarak kullanması bunları hiç para biriktirmeden yapması bu liste de zirveye ortak olmasını sağlıyor. Carrie Bradshaw muhteşem bir hayat yaşamak için para harcadı; ancak bunu yaparken hiç akıllıca davranmadı.

1 Walter White – Breaking Bad

Walter White - Breaking BadWalter White nasıl para kazanılacağını gerçekten iyi biliyordu. Belki illegal işlere kalkışmış olabilir; fakat her şeye rağmen parasının üstüne para katıyor, onları evinde saklıyordu. Walter White, eşi Skyler devreye girip işleri devralana kadar kazandığı bu paralarla ne yapacağı hakkında hiçbir fikri yoktu. Tabi ki Skyler milyon dolarların tamamını idare edemezdi. Walter White, yüce meth pişiricisiydi; ancak Skyler kazanılan parayı nasıl idare edebileceğini bilmiyordu. Bankaya yatırdı ve böylesine yüklü miktarlar yatırdığı için dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Walter’in parayı yatağına depoladığını hatırladınız mı? Şimdi de bir düşünün, bu parayı bankaya yatırsaydı kazancı ne kadar olurdu.

Diziler günümüzde hayatımızın bir parçası. Günlük sohbetlerimizde bile yer alan bu karakterler, manevi yönleriyle oldukları kadar maddi olarak da dikkatlerimizi çekiyor. Bizler de sanki onların muhasebecileriymişiz gibi kazandıkları ya da harcadıkları paralar ile ilgili ince hesaplar peşine düşer olduk. Bu dizilerin hayatımızı ne yönde etkilediği sorusu bir yerde dursun. Sizlere sunmuş olduğumuz bu listeye eklemek istediğiniz ülkemizden ya da yurt dışından dizi karakterlerini yorumlarınız ile birlikte bizlerle paylaşırsanız seviniriz…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kimdir kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum