Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Para ve Maliye Politikaları Avrupa’daki Sorunları Çözmeye Yetmiyor

UBS Başkanı Axel Weber, geçen yılın krizlerinin ardından Avrupa'nın sadece yavaş bir toparlanma gösterdiğini ama sorunların devam ettiğini söyledi.
Para ve Maliye Politikaları Avrupa’daki Sorunları Çözmeye Yetmiyor
Yorum

İsviçre bankası UBS’nin başkanı Axel Weber, geçen yıl görülen senkronize küresel krizin ardından Avrupa’nın yavaş bir toparlanma göstereceği tahmininde bulundu. Weber, Avrupa’daki büyümenin artırılması için mali ve parasal politikaların etkinliğinin artırılması gerektiğini belirtti.

Weber, ABD ve gelişmekte olan ülkelerin geçen yılın sorunlarından kurtulmaya hazır olduğunu ama Avrupa için problemlerin devam ettiğini söyledi.

Axel Weber Avrupa SorunlarıWeber, kıtanın yalnızca yavaş bir toparlanma göstereceğini tahmin ediyor ve “Avrupa’nın bundan çıkması için teşvik edici kullanma yeteneği konusunda biraz şüpheliyiz,” diyerek endişelerini belirtiyor. Avrupa’da bazı olumsuz riskler olduğunu düşündüğünden bahseden Weber, bunu kabul etmek zorunda olduklarını söylüyor.

Weber, “L şeklinde bir iyileşme, daha düşük bir seviyede stabilizasyon, potansiyelin altında büyüme gibi ana görünüme sahipken, durgunluğun ana senaryosuna sahip değilim,” dedi. IMF bloğun 2019 yılında yüzde 1,3 oranında büyümesini bekliyor ve bu oran, altı ay önceki tahmininin altında yer alıyor. Daha önce de UBS daha düşük bir küresel büyüme öngörmüştü.

Weber, İtalya ve Fransa dahil birçok Avrupa ülkesinde hükümetlerin maliye politikasını kullanmak için çok az yeri olduğunu söyledi.

Maliye Politikasını Kullanmak için Çok Az Yer VarBunun nedeni ise mali açıklarının, Avrupa Merkez Bankası’nın izin verdiği GSYİH oranının yüzde 3’ünün üst sınırına yakın olması. UBS başkanı yalnızca Almanya’nın ek mali önlemlere yer açabileceğini; ancak Berlin’in yalnızca iç ekonomiyi artırmak için kullanacağını söyledi.

Politikası cephesinde ise AMB son birkaç yılda enflasyonu artırmak ve büyümeyi teşvik etmek için ekonomiye trilyonlarca Euro pompaladı. Bu hafta gerçekleşen toplantıda da faiz oranlarını sabit tuttu.

UBS başkanına göre; Avrupa’nın zorlukları, büyümeyi artırmak için mali ve parasal politikaların etkinliğinin ötesine geçiyor.

Sorunlar Politikaları Ötesine GeçiyorWeber, “Kendine sorman gereken şey: Yıllar süren niceliksel hareketlilikten sonra, buna daha çok eklenmesi, buna başladıklarında yaptıkları ekonomi üzerinde gerçekten aynı etkiye sahip olacak mı? Buna cevabım muhtemelen değil,” dedi.

Üç alana dikkat çeken Weber, “Birincisi, Avrupa altyapı ve teknoloji gelişmeleri ABD ve Çin’in gerisinde kalıyor. Yetişmesi gerekiyor ve bu yüzden de yetişmek için altyapıya, dijital ekonomiye, 5G teknolojisine yatırım yapması gerekiyor. Hızlı bir şekilde yetişmeleri ve bu nedenle şimdi yatırım yapmaya başlamaları gerekiyor,” dedi.

UBS başkanı, Trump’ın Avrupa’ya odaklanmasının ticaret ilişkileri konusunda yenilenmiş bir tartışmayı devam ettirebileceğini söyledi.

Trump Avrupa'ya OdaklandıBunların hiçbirinin Avrupa’da toparlanmaya yardımcı olmayacağını söyleyen Weber, “Çünkü gördüğümüz gibi ticareti gerilimler varsa daha yüksek bir belirsizlik var. Yatırım ve tüketimi olumsuz yönde etkiliyor ve bu nedenle olası herhangi bir toparlanmayı ortadan kaldırıyor,” dedi.

Brexit’in de Avrupa’da belirsizliği uzatmaya ayarlandığını söyleyen Weber, İngiltere’nin AB’yi anlaşmasız bırakma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. Brexit’in hala yatırım kararları, ticaret ve yer kararları konusundaki belirsizlikler ile karakterize olduğunu ifade etti. Weber, “Bu belirsizlik Avrupa’nın büyümesine ağırlık veriyor ve parasal veya maliye politikasıyla çözülemiyor,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu