Yatırım yapmaya başla!

Öz Güveni Yüksek Olan İnsanların Yapmadıkları 10 Şey

Öz Güveni Yüksek Olan İnsanların Yapmadıkları 10 Şey

Kişilik özellikleri bakımından eksiklikler denildiğinde aklımıza ilk gelen, öz güven eksikliği olabilir. Çünkü çoğu insan bu dertten muzdarip. Tabii, öz güveni yüksek insanların sayısı da oldukça fazla. İşte, o öz güveni tam olan insanlar; hayatta her zaman 23890 adım öndedir. İstedikleri şeyleri yapabileceklerine inanırlar. Hiçbir işe “ben bunu yapamam” diye girmezler. Yapamayacaklarını bilseler dahi vazgeçmezler. En azından deneyip, ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırlar. Öz güven eksikliği olan insanlar, bahane üretirler. Onların arkasına saklanarak, kendilerine zarar gelmesin diye uğraşırlar. Öz güveni yüksek olan insanların ise yapamadıkları belli başlı şeyler vardır.

Yazımızın devamında, öz güveni yüksek olan insanların yapmadıkları 10 şeyi görebilirsiniz:

Bahane üretmezler: Bahane üretmek gibi huyları yoktur. Yanlış veya doğru yaptığı şeylerin sonucunda, başına gelebilecek olayların sorumluluğunu almaktan çekinmezler. İşe geç kaldıklarında trafiği bahane etmezler. Çünkü yarım saat önce uyanmaları gerektiğinin farkındadırlar.

Herkesin çekinerek yaklaştığı işi korkusuzca yaparlar: Kimi zaman insanlar kendi potansiyellerinin farkında olmuyor. Bir iş ortaya atıldığında enine boyuna düşünüp, sonucunda yapamayacağına karar veriyorlar. Oysa ki öz güveni tam olan insanlar, bir işi yapamayacaklarını düşünseler bile en azından onu denemek için uğraşırlar.

Rahatlama gibi lüksleri bulunmaz: “Oh iyi, şu da oldu mu, tamamdır” gibi bir şey dediklerini nadiren duyabilirsiniz. Her zaman daha iyisi için cabalarlar; çünkü daha güzelini isterler. Başardıkları şeylerle yetinmezler.

Bugünün işini yarına bırakmazlar: Yazımın yukarısında dediğim gibi bahane üretmezler. Eğer bir işin yapılması gerekiyorsa, onu mutlaka en iyi şeklide yaparlar. Kesinlikle işlerini ertesi güne bırakmazlar. Planlı çalışırlar. Erteleme alışkanlıkları olmasa da çevrelerinde bu özelliğe sahip olan insanlara verebilecekleri tavsiyeleri vardır. Eğer ki onların ne olduğunu merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İnsanların olumsuz düşüncelerine kulak asmazlar: Neden assınlar ki? Öz güven sahibi insanlar, zaten ne yaptıklarının farkındadırlar. İnsanların olumsuz düşüncelerinin onları etkilemesine izin vermezler. Bir yanlışları olduğunu düşünürlerse bunu düzeltmek adına ellerinden geleni yaparlar. Çünkü her zaman başkalarının düşüncelerine takılmadan hayatlarını sürdürmeleri gerektiğini çok iyi bilirler.

İnsanları yargılamazlar: Çevrelerinde fikir ayrılığı yaşadığı insanlara saygısızlıkta bulunmazlar. İş yerinde ve arkadaş çevresinde dedikodulara prim vermezler. Kimseyi dış görünüşlerine bakarak yargılamazlar.

Kendilerini başkalarıyla kıyaslamazlar: Herkesin kendine ait bir yeteneği olduğunun farkındadırlar. Bu sebeple, kendilerini başka birileriyle kıyaslama gereği duymazlar. Çünkü onlar kendilerinden yeteri kadar eminlerdir. Başkasının yaptığı bir işi, üç aşağı beş yukarı da olsa ilk denemede başarabilirler. Hal böyleyken, niye kendilerini bir başkasıyla kıyaslasınlar ki?

Herkesi mutlu etmeye çalışmazlar: Tanıdıkları her insanı, mutlu etmeye çalışmak gibi bir dertleri yoktur. Çünkü herkesi mutlu etmenin neredeyse imkansız olduğunu bilirler.

Problemleri göz ardı etmek gibi bir şey yapmazlar: Ufak tefek sorun gördüklerinde müdahale etmek için büyümesini beklemezler. Tabiri caizse, yılanın başını küçükken ezerler. İş arkadaşı, ailesi veya arkadaşıyla konuşması gereken kötü bir durum varsa bir an önce konuşur ve onu çözüme ulaştırmaya çalışırlar.

Okudukları, gördükleri veya duydukları şeylere körü körüne inanmazlar: İnternetten okudukları veya televizyondan duydukları her şeye inanmazlar. Kaynakla alakalı birkaç araştırma yapmadan önce hiçbir şeyin doğruluğundan emin olmazlar. Bunun sebebi ise o konuyu insanlara anlatacak olduklarında yanlış bilgi vermek istememeleridir.

Hayatımızda başarılı olmak istiyorsak, öz güven sahibi olmalıyız. Bazı insanlar, fazla öz güven patlaması yaşadıkları için zarar görebilirler. Bunun çok ince bir çizgisi vardır. Öz güven kesinlikle kibir ve ukalalığa dönüşmemeli. Öz güveniniz olmadıktan sonra sadece yerinizde sayarsınız. Kendinize bile güvenemedikten sonra çalışma hayatında nasıl başarılı olmayı bekliyorsunuz ki?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum