Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Orta Doğu Krizine Rağmen ABD Endeksleri Kapanışı Artıda Yaptı

ABD'nin hisse senetleri jeopolitik risklerin şiddetlenmesine rağmen günü yükselişle kapatmayı başardı.
Orta Doğu Krizine Rağmen ABD Endeksleri Kapanışı Artıda Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

Cuma günü İranlı general Kasım Süleymani’nin öldürülmesi piyasalarda adeta şok etkisi yaratırken ABD hisse senetleri düşüşle kapandığı gibi haftanın ilk gününe de ekside başlamıştı. Fakat dün gün içinde yüksek performans gösteren Wall Street’teki teknoloji hisseleri, ABD borsalarını kapanışta artıya taşımayı başardı.

Ortadoğu’da ABD-İran-Irak kaynaklı gerilim yükselirken yatırımcılar yeni güne risk iştahından uzak bir başlangıç yapmıştı.

Yatırımcılar Risk İştahından UzakFakat günün ilerleyen saatlerinde bölgede artan gerilimi umursamadan alımlara başladılar. Başta özellikle Alfabe olmak üzere teknoloji hisselerinin genelinde kaydedilen yükseliş, ABD endekslerinin yönünü yukarı taşımayı başardı. Kapanışta 3 ana ABD endeksi de artıdaydı.

Gün sonunda Dow Jones sanayi endeksi 68,67 puan ve %0,24 oranında artış kaydederek günü 28,703,55 seviyesinden kapattı. S&P 500 endeksi 11,44 puan ve %0,35 yükseldi, ardından 3,246,29 seviyesine çıkarak günü tamamladı. Bir diğer temel endeks olan Nasdaq ise gün içinde 50,70 puanlık ve %0,56’lık yükselişle kapanışta 9,071,47 seviyesini gördü.

Artan jeopolitik risklere rağmen ABD endekslerinin günü artıda kapatmasını sağlayan gelişme, Çin Heyeti’nin 13 Ocak günü Washinghton’a ziyaret gerçekleştireceği haberinin duyulması oldu.

Çin Heyeti Washington ZiyaretiKonuya yakın kaynaklara dayandırılan bilgiye göre, 15 Ocak’ta ABD-Çin arasındaki birinci aşama ticaret anlaşmasının imzalanması için Çinli ticaret heyeti Washington’a heyet yollama fikrini değerlendiriyor. Söz konusu bu heyetin 13-15 Ocak tarihleri arasında bölgede bulunacağı öğrenildi.

Piyasalar tarafından Süleymani’nin öldürülmesinin ardından tırmanan jeopolitik risk gelişmelerini izlemeye devam ediyor. Diğer taraftan dün ABD-İran geriliminin atmasıyla birlikte dün Irak cephesinden gelen açıklamalar ortamı daha da kızıştırdı.

Irak’ın yabancı kuvvetleri ülkesinde istemediği ve buna yönelik prosedürleri hazırlama aşamasında olduğu öğrenildi. ABD Başkanı Donald Trump ise Irak’ın bu talebinin ardından ülkeye çok ağır yaptırımlar uygulayabileceği konusunda tehditler savurmuştu. Ardından ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Irak’tan çekilme gibi bir kararın söz konusu olmadığını duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu