Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Tepki Alışına Hasret Kalırken, Kayıplar Dolar ve Sınır Operasyonu Kaynaklı Derinleşiyor

Borsa İstanbul tepki alışı beklentilerinin aksine geri çekilmesini derinleştiriyor. Endeks ve hisse senetlerindeki görünüm şöyle;
BIST Tepki Alışına Hasret Kalırken, Kayıplar Dolar ve Sınır Operasyonu Kaynaklı Derinleşiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstabul Aralık ayının ikinci işlem haftasında değer kayıpları serisini bozmadan sürdürüyor. Endeksin bugünkü açılışından sonra 300 puan civarında primlenmesinin ardından başlayan geri çekilme Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fırat’ın doğusuna harekat başlatılacağını açıklaması üzerine ivme kazandı ve değer kaybı %1.85 civarına erişti.

BIST 100 endeksinde dünkü destek seviyesinden kapanılın ardından tepki alışları beklenmişti. Sabah Avrupa ve ABD varlıklarına paralel toparlanma gerçekleştiği tablosu görülen endekste geri çekilmenin ani sertleşmesi yatırımcısını üzdü.

Diğer tarafta TL kayıplarının artması ve tahvillerde gözlemlenen gerilemenin etkisi ile Borsa İstanbul’dan beklenecek tepki alışları için endeksin ne kadar daha geri çekileceğinin kestirilememesi stresi artan yatırımcıda olası bir geri çekilme reaksiyonu göstermekte.

Varlıklarda Genel Renk Kırmızı

Borsa Istanbul Bilesenlerinde Deger Kayiplari SertlestiTürkiye varlıklarında sektörel özet görüntüleri kırmızı renklerde yoğunluk gösterirken sanayi endeksinde %1.51 değer kaybı ile 135 argümanda aşağı yön ve 7 şirkette primlenme, hizmette %0.74 değer kaybı be 45 hisse senedinde düşüş 4’ünde ise kazanım gözlemlendi. Telekominikasyon endekse ters orantılı hareket ederken %2.08 değer kazandı. Teknoloji ve bilgi teknolojilerindeki gerileme ise katı bir görünümde sırası ile %3.47, %4.69 olarak gözleniyor.

Kazanan hisse senetleri TCELL (%2.97), SISE (%2.50) ve VAKGYO (%2.70) olurken değer kaybeden hisse senetleri ise TTRK (%8.93), AKSEN (%6.23) ve PGSUS şeklinde kaydedildi.

PGSUS açıkladığı Kasım ayı yolcu oranlarındaki gerileme kaynaklı olumsuz yansımada değerlendirilmişti.  Hisse %5.79 değer kaybederken 22,80 TL/P’de işlem görüyor. Haftalık değişimini aşağı çeken bugünkü hareketi ile fark -%4.04’e kadar geriledi ve aylık değişimi ise yine negatif etkilense de pozitif tarafta yataya yaklaşırken %1.15 olarak gözlemlendi.

XBANK Geri Çekilmenin Öncüsü

BIST 100 Hareketlerinde Öncü Endeks XBANK Bu Sefer de Geri Çekilmede ÖncüXBANK bugün %3.07 değer kaybederek 111.787,75 puandan işlemlerine devam ediyor. Endeksin 12 bileşeninden sadece ICBC Turkey %0.81’lik değerlenme gösterirken, 11 şirket hissesinde değer kayıpları hakim oldu. En az değer kaybeden VAKBN %1.02 negatif bölge hareketi ile 3,90 TL/P’de ve en fazla değer kaybeden QNBFB %6.30 kayıp ile 7,140 TL/P’den işlem görüyor. (TSİ 16:40)

Diğer hisse senetlerine baktığımızda değer kayıpları ASELS %3.26, THYAO %4.07, TUPRS %0.33 ve GARAN %2.57 şeklinde gözleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu