Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nintendo Hisseleri Yüzde 10’luk Kâr Düşüşüyle Geriledi

Japon oyun firması Nintendo’nun hisseleri, Çarşamba günü şirketin önceki gün çeyreklik kârında yüzde 10’luk düşüş bildirmesi üzerine geriledi. İşte detaylar;
Nintendo Hisseleri Yüzde 10’luk Kâr Düşüşüyle Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Japon oyun devi Nintendo’nun hisseleri, dün çeyreklik kârında yüzde 10’luk düşüş açıkladıktan sonra geriledi. Bugün Tokyo’daki kapanış saati itibariyle hisseler, yüzde 1.21 seviyesinde değer kaybetti.

Salı günü şirket, Haziran sonuna kadar olan üç aylık dönemde faaliyet kârının 27.4 milyar yen olduğunu açıklamış, rakam Refinitiv analistlerinin 40 milyar yen seviyesindeki beklentisinin çok aşağısında kalmıştı.

İşlem gününün erken saatlerinde hisseler yüzde 3’ten fazla değer kaybettiğinde bir analist, piyasanın Nintento’nun beklentiyi kaçırmasına aşırı tepki gösterdiğini söyledi.

Nintendo Hisseleri Yüzde 10'luk Kâr Düşüşüyle Geriledi Analist Aşırı Tepki Dedi CNBC’ye konuşan oyun endüstrisi danışmanlığı Kantan Games’in CEO’su Serkan Toto, borsanın genellikle iyiye ya da kötüye aşırı tepki gösterdiğini belirtti. “Çeyrek Nintendo için iyi değildi,
ancak mevcut hisse senedi fiyatının gösterdiği kadar da kötü olduğunu düşünmüyorum” diyen Toto, söz konusu dönemde büyük oyunlar sunulmamış olmasına rağmen Switch konsolunun satışlarının yıllık bazda arttığını vurguladı.

Ayrıca büyük isimlerin bulunmamasını, Nintendo’nun sonuçlarının eskisi kadar iyi performans göstermemesinin nedenlerinden biri olarak açıkladı.

Nintendo İşletme Karı Yüzde 10 Düştü Haziran ayının başlarında Nntendo, büyük merakla beklenen Animal Crossing oyununun son sürümünün lansmanını ertelediğini açıklamış, başlangıçta 2019’da çıkarılması beklenen sürümün Mart 2020’ye kadar ertelenmesi hayal kırıklığı yaratmıştı. Diğer taraftan Salı gün şirket, amiral gemisi Switch oyun konsolu için 18 milyon adetlik tam yıl satış tahminini (Mart 2020’ye kadar) korudu. Sonuçta Switch’in satış numaraları, Nintendo’nun genel tablosuna büyük bir katkıda bulunduğundan dolayı yatırımcılar tarafından yakından izleniyordu.

Bununla birlikte Nintendo’nun Eylül ayında Switch Lite isimli daha ucuz bir versiyonunu çıkaracağı da biliniyor ama firma henüz yeni cihazı için bir satış tahmininde bulunmadı. Yeni ürünün piyasaya sürülmesi hakkındaki soruya Toto, bunun piyasada dev bir vuruş olmasını beklediğini aktardı. Düşüncesini desteklemek için de Nintendo’nun ABD’de Amazon üzerinde başladığında cihaz için alınan ön siparişleri örnek gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu