Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güne Düşüşle Başlayan New York Borsası Açılışın Ardından Artıya Yöneldi

ABD hükümetinin açıkladığı tüm ekonomi destek paketlerine rağmen Perşembe gününe kayıpla başlayan endeksler, işlemlerin açılmasıyla birlikte kazanca geçti.
Güne Düşüşle Başlayan New York Borsası Açılışın Ardından Artıya Yöneldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Kovid-19 salgını küresel boyutta çok hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor Amerika’da vaka sayısı 9 bin 345’e, can kaybı 150’ye yükseldi. Hükümetinin yaptığı değerlendirmeye göre salgın dalga halinde 18 ay daha devam edebilir.

Yapılan değerlendirmede sağlık sisteminin bozulacağı, kıtlıkların başlayacağı ve birden fazla dalga halinde yayılım göstereceği bildirildi. ABD Kongresi ücretsiz koronavirüs testine imkan sunan tasarıyı onayladı.

Bunun yanında ekonomi alanında yarattığı olumsuzlukları gidermek amacıyla yeni tedbirler de açıklandı. Ancak ABD borsası tüm bu tedbir ve teşviklere rağmen güne düşüşle başladı.

Dow Jones Endeksi %1 düşüşle 19.830,01 puandan açıldıktan sonra hafif toparlandı.

ABD BorsalarıEndeks TSİ 17:20’de %0,04 artıda 19.907,39 puandan işlem görüyor. Dow Jones Endeksi geldiği bu seviye ile son 3 yıldır ilk kez 20.000 puanın altına gerilemiş oldu. %0,9 değer kaybıyla S&P 500 Endeksi de açılışın hemen ardından yönünü yukarı çevirdi.

Endeks şu sıralar %0,58 artıda 2.410,75 puandan işlem görüyor. %0,4 düşüşle açılan Nasdaq Endeksi ise %2,18 artışla 7.141,89 puandan işlem görüyor. Analistler ekonomi alanında alınan tedbirlere rağmen piyasadaki tedirginliğin geçmediğini belirtiyor.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin vatandaşlara dağıtılması planlanan 1000 dolarlık ödemeleri desteklediğini söyledi.

ABD Hazine Bakanı Steven MnuchinKoronavirüse karşı alınacak önlemler kapsamında ABD vatandaşlarına 1000 dolar, çocuklara 500 dolar çek verme fikri öne sürülmüştü. Bakan Mnuchin bu öneriyi desteklediğini söyledi. Trump yönetimi ayrıca Kongre’ye 1,3 trilyon dolarlık paket teklifi sundu.

Söz konusu paket içerisinde ABD’lilere 500 milyar dolarlık direkt ödeme yapılması, salgından hasar gören sektörlere 150 milyar dolarlık destek ve havayolu şirketlerine 50 milyar dolarlık destek gibi maddeler yer alıyor.

Amerikan Merkez Bankası (FED) ise son olarak swap hattına yeni ülkeleri eklediğini duyurdu. Avustralya, Brezilya, Güney Kore, Meksika, Singapur, İsveç, Danimarka, Norveç ve Yeni Zelanda olmak üzere 9 ülkenin merkez bankası ile swap işlemleri yapılabilecek. Swap hattının genişletilmesi diğer merkez bankalarının bankalara ve şirketlere döviz erişimi sunması anlamına geliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu