Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İkinci Çeyrekte Beklentiyi Karşılayamayan Netflix Sert Düştü!

İkinci çeyrek sonuçlarını açıklayan Netflix’in abone sayısının beklentinin altında kaldı. 5 çeyrektir ilk kez beklentiyi karşılayamayan platform, balon tartışmalarını alevlendirdi.
İkinci Çeyrekte Beklentiyi Karşılayamayan Netflix Sert Düştü!
Son Güncelleme: 
Yorum

S & P 500 listesindeki ikinci en iyi performans gösteren şirket olmasıyla tüm dikkatleri üzerine çeken Netflix, ikinci çeyrek sonuçlarıyla hayal kırıklığı yarattı. Analistlerin arka arkaya yükselttikleri hedeflerle yatırımcılar için en popüler firmalardan biri haline gelen Netflix, 5 çeyrekte ilk kez abone sayısı tahminlerini karşılayamadı.

Ve piyasalara da yansıyan bu durum, Netflix hisselerinin açılış öncesi yapılan işlemlerde % 14 seviyesinde düşmesine yol açtı. Ayrıca durmadan yükseltilen hedef fiyat tahminleriyle sık sık gündeme gelen şirket hakkındaki balon tartışmaları da alevlendi.

5.15 milyon yeni abone kazanarak abone sayısını 130 milyona çıkaran Netflix’in 6 milyon yeni kullanıcı beklentisini karşılayamadığı görüldü.

Netflix 130 Milyon Abone Sayısı Beklentiyi Karşılamadı Düşük gelen abone sayısı Netflix’in hisselerine de yansıyarak online platformun piyasa değerinden milyar dolarlar götürdü. Öte yandan; şirketin ikinci çeyreğindeki geliri geçen senenin aynı dönemine kıyasla % 40.7 oranında arttı ve rakam 3.91 milyar dolara ulaştı. 2017’nin Nisan – Haziran döneminde rakam 2.78 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Netflix’in karı ise geçen yıl 65.6 milyon dolarken bu sene 387 milyon dolara, hisse başına düşen karı da 0.15 dolardan 1.5 dolara yükseldi.

Netflix İkinci Çeyrek Sonuçları Hayal Kırıklığı Yaşattı Ancak ABD’de 72.7 milyon, diğer ülkelerde 57.4 milyon olmak üzere toplamda 130.1 milyona ulaşan abone sayısının beklentiyi karşılayamaması, parlak tablonun üzerine gölge düşürdü. Ayrıca küçük bir farkla olsa da gelirdeki beklenti de karşılanamamıştı. Neticede platform tahminlerin altında gelen sonuçlarıyla açılış öncesi yapılan sınırlı işlemlerde % 14’lere varan kayıplar yaşadı.

Hatta Research Affiliates’in başkanı Rob Arnott Netflix bilançosuyla ilgili olarak şirketin balon niteliği kazandığını dile getirdi.

Netflix Balon Tartışmaları Fakat Netflix’in düşen hisselerinin bir yatırım fırsatı olduğunu söyleyen analist sayısı da epey fazlaydı. Online platformun uzun vadede kazançlı olacağını söyleyen uzmanlar, Netflix hisseleriyle ilgili alım tavsiyesinde bulundu.

Sonuçta; yıl başından bu yana % 100’ün üzerinde artış gösteren şirketin halihazırdaki abone sayısının üzerine milyonlarcasını daha ekleyeceği yönünde yapılmış sayısız yorum vardı. İşte bu nedenlerden dolayı, popüler platformun beklentileri karşılayamaması birkaç uzman dışında diğerlerini fazla endişelendirmedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu