Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

“Neden Seyahat Etmeliyim?” Diyenler için 7 İkna Edici Sebep

“Neden Seyahat Etmeliyim?” Diyenler için 7 İkna Edici Sebep

Seyahat denildiğinde aklınıza neler geliyor? Daha doğrusu şöyle sorayım. Yolculuk ya da seyahatle ilgili olarak bayram tatilleri ve akraba ziyaretleri dışında bir şey düşünüyor musunuz? Büyük ihtimalle hayır! Özellikle de ülkemizde bu gerçeği açıkça görebiliyoruz. İnsanlar senelik izinleri ya da uzun bayram tatilleri dışında ne yazık ki seyahat etmek için pek bir şey yapmıyor. Çünkü yeni bir yer görmenin yalnızca tuzu kuru olanlara has bir durum olduğu zannediliyor. Çoğu insan seyahati gereksiz veya müsrif bir harcama olarak düşünüyor. Bu keyfi harcama yerine sözde daha gerekli şeyler için eller cebe sokuluyor. Peki, seyahat etmek sizce de bu kadar gereksiz bir harcama mı?

Giyim için yapılan alışverişler, nefsinize yenilerek yaptığınız gıda harcamaları, küçük ama toplandığında devasa boyutlara ulaşan giderler… Tüm bunlar sizin için seyahatten daha mı önce geliyor? Muhtemelen evet. Ya da seyahatin arka sıralarda yer almasının nedeni tamamen başka şeyler. İş hayatının yoğunluğu, hiçbir zaman bitmeyecek olan o malum meşguliyetiniz, ailenizin istekleri, her zaman başka işlerinizin çıkması, bla bla bla…

Bu listeye daha o kadar çok madde eklenebilir ki! Yok çocuğunuzun kursu vardır, yok arkadaşınız nişanlanıyordur, bu ay ödemeleriniz çok fazladır, ev işleriyle ilgilenmeniz lazımdır… Kısacası bir yerlere gidememenizin suçu hiçbir zaman siz değilsinizdir. Eee yani o kadar yoğunsunuz ki bazen başınızı kaşıyacak vakit bile bulamıyorsunuz, değil mi? Büyük olasılıkla şu anda içinizden “tabii, elbette, çok yoğunum, ne yapalım işte hayat koşuşturmacası” gibi düşünceler geçiriyorsunuz. Ancak bu yaklaşımınızla büyük bir hata yapıyorsunuz. Neden mi?

Neden! Çünkü isteyen herkes seyahat etmek için fırsat yaratabilir. Çünkü isteyen herkes yararsız şeyler için harcadığı parayı biriktirerek sık sık gezip, dolaşabilir. Çünkü yolculuk yapmak size günlük hayatınızda para harcadığınız pek çok şeyden daha fazla fayda sağlayacaktır. Çünkü seyahat etmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde hayatınızda fark edilir seviyede olumlu değişiklik yaşanacaktır ve hepsinden önemlisi, siz kesinlikle seyahat etmeyi hak ediyorsunuz.

Evet, bugün pek çok kişinin farkında olmadığı bazı gerçeklerden bahsedeceğiz. Seyahat etmenin lay lay lomdan ibaret olmadığını, bu eğlenceli aktivitenin kişinin başarısında ve mutluluğunda ne kadar etkili olduğunu öğreneceğiz. Uzun lafın kısası, bugün “neden seyahat etmeliyim?” diyenler için ikna edici sebepleri inceleyeceğiz. Umuyorum ki aşağıdaki sebeplerden sonra eski seyahat algınızdan kurtularak, yeni ufuklara açılmak için daha çok çaba sarf edersiniz.

Sabırlı Olmayı Öğrenirsiniz!

Sabırlı Olmayı Öğrenirsiniz!Seyahat ettiğinizde pek çok bakımdan rutininizin dışına çıkarsınız. Karşınıza çıkan yeni şeyler, yolculuk sırasında yaşanabilecek olumsuzluklar ve benzeri durumlar size sabırlı olmayı öğretir. Uzun kuyruklarda bekler, hiç bilmediğiniz bir yerde otelinizi bulmak için saatlerce yürümek zorunda kalır ve sabrınızı sınayacak daha bir sürü farklı şeyle karşılaşırsınız. Ki yalnızca varış noktanıza ulaşmak bile sabır konusunda sizi yeterince geliştirecek bir adımdır. Bu nedenle seyahat etmeyi seven kişiler, günlük hayatlarında diğerlerine göre çok daha sabırlı olabilmekte ve istedikleri şeye daha rahat ulaşabilmektedir.

Para Tutmak Ne Demekmiş Anlarsınız!

Para Tutmak Ne Demekmiş Anlarsınız!Şimdi hiç öyle “hadi canım sende!” falan demeyin. Çünkü açıkça görülüyor ki seyahat etmek kişinin para yönetimi konusunda daha başarılı olmasını sağlamaktadır. Aslında bunun nedeni gayet açık. Mesela, birincisi seyahat edebilmek için bir yerlerden tasarruf ederek para biriktiriyorsunuz. Ne bileyim; gereksiz harcamalarınızdan kısıyor, spor salonu üyeliğinizi iptal ettiriyor ya da dışarıda yemek yerine evinizde yemek yiyerek yolculuk masrafınızı çıkartıyorsunuz.

Ayrıca gittiğiniz yerde harcama yapmadan önce düşünüyor, zaten kısıtlı olan paranızı en iyi şekilde kullanmak için çaba harcıyorsunuz. Çünkü tamamen yabancı bir yerde parasız kalmak istemiyorsunuz. İşte bu gibi nedenlerden dolayı, eli epey açık insanların bile seyahatleri sırasında edindikleri deneyimlerden sonra çok daha tutumlu olduklarını söyleyebilirim. Sonuçta, bu eğlenceli deneyim sayesinde siz de kuruş hesabı yapmayı rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Yardım İstemeyi Öğrenirsiniz!

Yardım İstemeyi Öğrenirsiniz!Seyahat etmenin avantajlarından bir tanesi de yardım istemeyi öğrenmenizdir. Çünkü dünyanın öbür ucuna da gitseniz, insanlardan yardım isteyebileceğinizi ve uzattığınız elin genellikle geri çevrilmediğini görürüsünüz. Hayatta her şeyi tek başına yapmaya çalışan ve yardım istemekten çekinen insanların başarılı olmasının diğerlerine göre daha zor olduğunu biliyoruz. Ya da anne babasından başka kimseden bir şey isteyemeyen insanların! Eğer siz de yardım istemekten ya da birilerine bir şey sormaktan çekiniyorsanız, kesinlikle daha çok seyahat etmelisiniz. Zira buna ihtiyacınız var.

Görmeyi Öğrenirsiniz!

Görmeyi Öğrenirsiniz!O kadar çok yer görür, o kadar çok farklı insanla tanışırsınız ki bu dünyadaki yerinizin kocaman bir okyanustaki küçük bir balıktan farksız olduğunu anlarsınız. Gözünüzde büyüttüğünüz şeylerin aslında hiç de o kadar büyük olmadığını, ufak ayrıntılar yüzünden kendinizi üzmenin aptallık olduğunu görürsünüz. Hayata çok daha geniş açılardan bakmayı öğrenir, kendi küçük dünyanızın dışında ne kadar çok şey olduğunu bilirsiniz. İşte tüm bunlar seyahat etmek için güçlü bir nedeninizin daha olmasını sağlar.

Kalıplaşmış Yargılardan Kurtulursunuz!

Kalıplaşmış Yargılardan Kurtulursunuz!Yeni ufuklara açılmak, düşünce tarzınızı pek çok farklı yönden değiştirir. Değişik insanlarla tanıştıkça farklılıkların düşündüğünüz kadar korkutucu olmadığını, sizinle aynı inanışa sahip olmayan insanların da iyi kalpli olabileceğini ve o ana kadar doğru bildiğiniz her şeyin belki de bir anda değişebileceğini anlarsınız. Aile büyüklerinizden öğrendiğiniz nasihatlerin her yerde işe yaramadığını açıkça görürsünüz. İnsanlara güvenmenin sizi her zaman üzmediğini öğrenirsiniz. Uzun lafın kısası, görünen ile gerçekte olan arasındaki ayrımı anlar ve hayatınızı bu tecrübe sayesinde çok daha başarılı bir biçimde devam ettirebilirsiniz.

“Evim Evim Güzel Evim” Olayını Daha Net Anlarsınız!

“Evim Evim Güzel Evim” Olayını Daha Net Anlarsınız!Evet, seyahat etmek eğlencelidir. Yeni yerler görmek, farklı lezzetler tatmak, güzel otellerde uyumak gerçekten keyiflidir. Ancak bunların hepsi bir yere kadar sizi mutlu etmektedir. Yani evinizin kapısından adımınızı attığınız anda, “insanın evi gibi yok” diye düşünmekten kendinizi alamazsınız. Gıcırdayan yatağınıza uzanır, altı akıtan çaydanlığınıza su koyar, güvercinlerin pislediği balkonunuza çıkarsınız. Ama tüm bunlar şöyle derinden bir “ohhh” çekmenize mani değildir. Çünkü eksik de olsa yarım da olsa hayatınızdaki her şeyin size ait olduğunu bilir ve bunların kıymetini daha çok anlarsınız.

Unutulmaz Tecrübeler Edinirsiniz!

Unutulmaz Tecrübeler Edinirsiniz!Sık sık seyahat ettiğinizde, kazanacağınız o kadar fazla şey var ki! Eğlenceli ve unutulmaz hatıralar da bunlardan bir tanesidir. Evet, yaptığınız seyahatler sayesinde çocuklarınıza hatta torunlarınıza anlatabileceğiniz eğlenceli hatıralara sahip olursunuz. Hiç bilmediğiniz bir yerde kaybolur, eve dönüş uçağınızı kaçırır, tartıştığınız biriyle dost olur, hatta belki de hayatınızın aşkını bulursunuz. Başınıza ne kadar çok şey geleceğini kim bilebilir ki? Ancak emin olduğumuz bir şey varsa o da seyahati seven insanların anlatacak hikayelerinin hiçbir zaman bitmemesi ve dönüp geriye baktıklarında anılarını her zaman gülümseyerek hatırlayabilmeleridir.

Evet, ne diyorsunuz? Yukarıdaki nedenler sizce de seyahat etmek için başlı başına birer sebep değil mi? Üstelik bu listeye eklenebilecek daha bir sürü madde varken! Bence bundan sonra seyahat etmeyi sadece eğlence amaçlı görmemeli, bunun size farklı yönlerden katkısı olacağını bilmelisiniz. Ya da seyahat ettiğinizde sahip olacağınız tüm avantajları elinizin tersiyle itin ve eski sıkıcı hayatınıza geri dönün. Siz bilirsiniz!Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum