Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Moody’s Tarafından Türkiye’nin Kredi Notu Ba3’ten B1’e İndirildi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notunu Ba3’ten B1’e indirdi. Görünümün ise negatif olduğu belirlendi. Detaylar aşağıda;
Moody’s Tarafından Türkiye’nin Kredi Notu Ba3’ten B1’e İndirildi
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notu hakkında indirim kararı aldı. Kurum, bu indirim kararını almadan önce geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin etkin bir politika izlemediği takdirde notu düşüreceğine dair uyarıda bulunmuştu. Gelen açıklamada not indiriminin, ödemeler dengesi krizinin artmaya devam etmesini yansıttığı bildirildi.

Türkiye’nin uzun süreli ekonomik ve finansal oynaklık dönemine karşı kırılgan olmaya devam ettiğinin ifade edildiği açıklamada, “Türkiye’nin döviz rezervlerinde düşüş TCMB’nin uzun süredir devam ettiği kurda serbest dalgalanmaya izin verme politikasına ters görünüyor ve bankanın şeffaflığıyla bağımsızlığına gölge düşürüyor.” bilgileri yer aldı.

Moody’s, risk dengesinin aşağı yönlü olduğunu ve yakın vadede daha fazla dengesizlik oluşturacak faktörler bulunduğunu açıkladı.

Yakın Vadede Daha Fazla Dengesizlik Oluşturacak Faktörler Bulunuyorİstanbul’daki seçim tekrarının belirsizlik yarattığını ayrıca ekleyen Moody’s, Türk lirasında daha fazla düşüş yaşanabileceğini söylerken döviz rezervlerinde daha fazla azalma yaşanabileceğinin tahmininde bulundu. Türkiye’ye yaptırım uygulanmasının piyasa tepkilerini artıracağı ve kredi notu için de negatif olacağı belirtildi.

Moody’s, ABD ile yaşanan S400 krizinin de altını çizerek “ABD Kongresi’nin değerlendirmeye alacağı olası yaptırımlar da Türkiye ekonomisi ve finansal sistemi üzerinde baskı oluşturuyor.” değerlendirmesinde bulundu. Kurum tüm bunlarla birlikte, Türkiye’nin mali gücünün belirgin şekilde kötüleşmeye devam ettiği takdirde kredi notu ve görünümünün negatif olmayı sürdüreceğini belirtti.

Ayrıca ABD ile yaptırım boyutunda bir kötüleşmenin kredi notu üzerinde aşağı yönlü bir baskıya sebebiyet verebileceğini de ekleyen Moody’s, “Not artırımı olası değil, ancak yetkililer dış baskılara karşı ekonomide yeniden dengelenmeyi sağlayacak güvenilir ve geniş çaplı bir program uygularsa not stabilize olur.” değerlendirmesini yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, Moody’s’in not indirimi kararına yanıt geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Tarafından Not İndirimi Kararına Yanıt GeldiKurumun aldığı not indirim kararı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, Türkiye ekonomisinin temel göstergeleriyle bağdaşmadığı belirtildi. Bakanlık, Moody’s’in analizlerinin nesnelliği ve tarafsızlığı açısından soru işaretleri yarattığını ayrıca belirtti.

Moody’s tarafından yapılan değerlendirmede, Türkiye’nin borçlarının rezervlerinin 2,6 kat daha fazla olduğunun vurgulandığı açıklamada, “Bu oran, Moody’s’in bizden daha yukarıda notlandırdığı bazı gelişmekte olan ülkelerde dahi bizim çok üzerimizdedir. Ayrıca, kısa vadeli dış borcun yaklaşık yarısı da bankacılık sektörüne ait olup Türk bankaları ve Türk reel sektörü, Türkiye’ye ilişkin algının oldukça kötü olduğu, CDS spreadlerinin çok yükseldiği Ağustos-Eylül 2018’de dahi borçlarını yenileyebilmişlerdi.” denildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu