Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yatırımcıları Nakit Tutmaya Çağıran Mobius “Çift Dip” Olasılığından Bahsetti

ABD’li ünlü yatırımcı Mark Mobius, yatırımcıları fırsatları satın almak için nakit tutmaya çağırarak piyasaların henüz mutlak dibe ulaşmadığını söyledi.
Yatırımcıları Nakit Tutmaya Çağıran Mobius “Çift Dip” Olasılığından Bahsetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Mobius Capital Partners’ın kurucu ortağı Mobius, koronavirüs etkileriyle ilgili olarak yatırımcıları nakit tutmaya davet etti. Deneyimli yükselen piyasa yatırımcısı, piyasaların henüz mutlak dibe ulaşmadığını çünkü bu kapanmanın etkilerinin inanılmaz olduğunu söyledi.

Mart ayında yaptığı açıklamada altın fiyatları daha da yükselecek diyen Mobius, piyasalara ilişkin yorumunun yanında kurumsal kazanç açısından işlerin kötü olduğunu da sözlerine ekledi. Kazanç sezonu, JPMorgan Chase, Wells Fargo ve Johnson & Johnson raporlamalarıyla Salı günü başlayacakken uzmanlar verilerin beklenti altında gelmesini bekliyor.

İlk sonuçların yatırımcılara şirketler için pandemi darbesinin ne kadar yıkıcı olabileceği konusunda fikir vermesi bekleniyor.

İlk Kazanç Sezonu Yatırımcı Fikir VerecekRefinitiv’e göre analistler, S&P 500 kazanç büyümesinin geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla %10,2 seviyesinde azalmasını bekliyor. Bu arada koronavirüsün ABD’deki yayılımı nedeniyle piyasalarda geçen ay dalgalı bir seyir görüldü.

Öyle ki S&P 500 19 Şubat’taki tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana neredeyse %19 oranında düştü. İlaveten Mart’ın ikinci haftasında yüzde 7’lik düşüş sonrasında S&P 500’de 12 yıldır ilk kez devre kesici uygulandı.

Bu noktada yatırımcılar piyasaların dibe ulaşıp ulaşmadığını sorgularken Mobius, başka bir dip oluşması durumuna karşı insanları daha fazla nakit tutmaya çağırdı.

Mark Mobius Yatırımcıları Nakit Tutmaya ÇağırdıSatın alımlar için bazı fırsatlar olmasına rağmen başka bir düşüş için nakit bulundurulmasının iyi bir fikir olduğunu savunan yatırım gurusu, “çift dip görebiliriz” dedi. Bununla birlikte uzun süren bir kapanıştan kaynaklanan zararın inanılmaz olacağını belirterek ekonominin “bir şekilde” tekrar açılması için çağrıda bulundu.

Konuyla ilgili Trump ekonomiyi mümkün olan en kısa sürede açmak istediğini ancak bunun ülke sağlığına bağlı olduğunu söylemişti.

Fed Başkanı Kashkari ise hükümetin 18 aya odaklanması gerektiğini savunmuştu. ABD ekonomisinde v şeklinde toparlanma görmenin zor olduğunu öngören FED yetkilisi, rekor seviyelerde işsizliğin görüldüğü ülkede hızlı bir iyileşmenin mümkün görünmediğini dile getirdi. Mobius ise ekonominin açılması gerekliliğinin üzerini çizerek aksi takdirde istenmeyen hasarların inanılmaz olacağı hususunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu