Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mobius, S&P 500’de Çift Tepe Konusunda Uyarıda Bulundu

Deneyimli yatırımcı Mark Mobius'a göre; S&P 500 endeksinin bir çift zirveye işaret ettiğini ve bunun endişe verici olduğunu söyledi.
Mobius, S&P 500’de Çift Tepe Konusunda Uyarıda Bulundu
Son Güncelleme: 
Yorum

Mobius Capital Partners’ın kurucu ortağı olan Mark Mobius, S&P 500 endeksinin ABD seçimlerinde çift zirveye işaret ettiğini söyledi. Bunun yatırımcılar için endişe verici bir durum olduğunu vurgulayan Mobius, CNBC’ye yaptığı konuşmada seçimlerin piyasalar için büyük bir etkisi olacağını belirtti.

S&P 500 endeksi, koronavirüs salgınının ABD ve Avrupa’da yayılmaya başladığı Mart ayında büyük bir çöküş yaşadı.
S&P 500 Endeksi Mart Ayı Düşüşü
Grafik: MarketWatch

Çöküşün ardından hisse senedi piyasalarında bir toparlanma kaydederek, 2 Eylül tarihinde 3580 puanın üzerinden kapanarak rekor seviyeye ulaştı. Ardından toparlanmaya neden olan teknoloji mega hisselerinin satışından kaynaklanan keskin bir düşüşe katlandı. Endeks, Ekim ayının ortasında 3534 puana kadar yeniden yükseldi.

Endeksin yılbaşından bu yana getirisi %5,30 oranına işaret ederken, 1 yıllık getirisi %12,02 oranında bulunuyor. Sınırlı bir getiri performansı kaydeden endeksin, haftalık performansı ise %1,19 oranında negatif bölgede yer alıyor.

S&P 500 endeksi, haftaya 3441,42 puandan açılış yaptıktan sonra dünkü işlemlerde düşüş kaydetti. Günün kapanışını 3400,97 puandan gerçekleştiren endeks, bugünkü işlemlere 3403,15 puandan girdi.

Bugün açılışın hemen ardından 3407,81 puana yükselen endeks, %0,11 oranında artıda 3404,70 puanda seyretmeye başladı.
S&P 500 Endeksi 2 Günlük İşlem Performansı
Grafik: MarketWatch

Çift zirve, bir varlığın fiyatının iki zirve noktası arasında sadece ılımlı bir düşüşle iki ardışık zirveye ulaştığı düşüş eğilimli bir teknik göstergedir. Fiyat, aralıklı düşük sırasında ulaşılan destek seviyesinin altına düşerse çift tepe onaylanmış olur.

Mobius, “Eğer bir teknisyenseniz ilginçtir, S&P 500’e bakarsınız ve bir çift tepe oluşuyormuş gibi görünür, ki bu oldukça tehlikeli. Bu yüzden bence insanlar sadece kimin kazanacağı konusunda değil, aynı zamanda askıda bir seçim olup olmayacağı konusunda da endişeli,” ifadelerini kullandı.

Şu anki Başkan Donald Trump, sandıklar açıldıkça sonuçların yakın görünmesi durumunda ve Joe Biden’ın galibiyet durumunda sonuca itiraz edeceğini söyledi.
Trump ve Biden Ulusal Anket Sonuçları
Kaynak: Financial Times

Analistler genellikle seçim sonucunun mahkemelerde sona ermesi halinde uzun bir siyasi belirsizlik dönemi yaşanabileceğini belirtiyor. Bunun ise küresel piyasaları sallayacağına inanıyor. Mobius ise bunun sadece ABD’de değil, dünyanın dört bir yanında dikkatlice izlendiğine dikkat çekiyor. Çünkü ABD pazarındaki düşüşün herkesi etkileyeceğini bildiklerini ifade etti.

Mobius’a göre Biden kazanırsa ABD ve küresel piyasalar zarar görecek. Ancak yatırımcıların Biden’ın hangi politika önlemlerini izlediğini görmek için beklediğini ve bu nedenle yalnızca kısa vadeli bir zarar oluşacağını öngörüyor.

Mobius, “Vergi artışları uygulamamaya karar verirsebu piyasalar için iyi olur. Bu yüzden göreve geldiğinde elbette göreve gelirse fiili eylemlerin ne olduğunu izlemeliyiz,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu