Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mobilya, Kağıt, Orman Ürünleri Sektörü 2019 İhracatından 5,5 Milyar Dolar Kazandı

Türkiye'nin mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü 2019 boyunca 5,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken bu tutar içinde mobilyanın payı 3,5 milyar dolar oldu.
Mobilya, Kağıt, Orman Ürünleri Sektörü 2019 İhracatından 5,5 Milyar Dolar Kazandı
Son Güncelleme: 
Yorum

2019 yılı boyunca Türk mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü 5,531 milyar dolar tutarında ihracata imza attı. Bir önceki yıl olan 2018’e kıyasla dışa satımlarında %10,3 artış yakalayan sektör, geçtiğimiz yıl en fazla mobilya ihracatından gelir sağladı. 1 yıl içinde 5,5 milyon dolarlık satımda mobilya ihracatının payı 3,481 milyon dolar olarak ölçüldü. 2019’da mobilya ihracatının bir önceki yıla kıyasla kaydettiği artış ise %11 seviyesinde belirlendi.

İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç tarafından paylaşılan sektöre ilişkin ihracat verileri, yıllık bazda iyileşmeye işaret etti.

Birlik Başkanı Ahmet GüleçGüleç, kilogram başı ortalama ihracat bedelinin ise 1,2 dolar tutarında olduğunu belirtti. Edinilen bilgiye göre; söz konusu sektör belirtilen dönemde en fazla ihracatı sırasıyla Irak, İsrail, İran, Birleşik Krallık ve Libya’ya yaptı. Özellikle Türkiye’den Libya’ya gerçekleştirilen ihracatta 2018’in aynı dönemine kıyasla %44,77’lik büyük oranda artış kaydedildi ve rakam 266 milyon dolara ulaştı.

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörünün hedeflediklerine ulaşarak 2019’u başarıyla kapattığına vurgu yapan Güleç, birlik olarak 2020 yılında da büyüme hedeflerine yönelik çalışacaklarını aktardı. Yıl boyu başta ihracat faaliyetlerini artırma odaklı girişimlerde bulunulacağını ekledi. 2020 için mobilya ihracat hedeflerini 4,5 milyar dolarda belirlediklerini kaydetti.

Güleç, 2020 yılıyla birlikte mobilyada KDV oranının %8’e indirilmesinin yurt içi satışların yanı sıra yurt dışı satışlara da olumlu etkileri olacağını söyledi.

Mobilyada KDV Oranı %8İfadelerinde sektörün hedef pazarlarından biri olan ABD’ye de ürün ihraç ettiklerine yer veren Güleç, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un Türkiye ziyaretinin sektöre önemli bir katkı sağladığını söyledi. Ross ile görüşme fırsatı yakaladıklarını ve bakan düzeyinde gerçekleşen bu ziyaret sayesinde Türk mobilya sektörünün ABD’li ithalatçıların ilgi alanına girmeyi başardığını belirtti.

Şu an pek çok Türk mobilya firmasının ABD’de lojistik firması kurma hazırlığında olduğunu söyleyen Güleç, bu kapsamda yatırımlar yapıldığını söyledi. 2020’de ABD’ye 1 milyar dolarlık mobilya ihraç etmeyi hedeflediklerini kaydetti. 2023 için belirlenen hedefe ulaşmanın yalnızca ABD pazarından elde edilen güçlü rakamlar ile mümkün olacağını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu