Yatırım yapmaya başla!

Yetenek Kıtlığı Birçok Asyalı Şirketin Yapay Zekayı Benimsemesini Engelliyor

Yetenek kıtlığının, birçok Asyalı şirketin yapay zekayı benimsemesini engellediği söylendi. Detaylar aşağıda;
Yetenek Kıtlığı Birçok Asyalı Şirketin Yapay Zekayı Benimsemesini Engelliyor

Microsoft ve ABD merkezli market araştırmaları şirketi International Data Corporation tarafından hazırlanan bir rapora göre yapay zekanın önümüzdeki birkaç yıl içinde Asya Pasifik’te inovasyonu hızlandıracağı tahmin edilirken bugün şirketlerin yarısından azının teknolojiyi kullandığı söylendi. Microsoft ve IDC, rapor için 15 Asya Pasifik ülkesindeki iş liderlerini ve işçilerini araştırdı.

Raporda çoğu karar vericinin rekabetçi kalabilmeleri için yapay zekanın önemli olduğunu kabul ederken bölgedeki şirketlerin sadece yüzde 41’inin bu teknolojiyi benimsediği belirtildi. Microsoft Asya’nın başkanı Ralph Haupter’e göre şirketlerin yapay zekayı kolayca benimsemekten alıkoyan ana engellerden birinin beceri kıtlığı olduğu kaydedildi. Ralph Haupter Çarşamba günü verdiği bir demeçte; “bu aşamada bunun yetenek kıtlığı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Raporda şirketlerin çoğunun işçilere yatırım yapmaya ve onları eğitmeye istekli oldukları kaydedilirken birçoğunun zaman sıkıntısı yaşadığı ve nereden başlayacağını bilmediği aktarıldı.

Microsoft ve International Data Corporation Raporu Şirketler Uygun Yapay Zeka Eğitimi Yok İlaveten, bazı katılımcılar da onların almaları gereken uygun eğitim programları olmadığından bahsetti. Bu noktada danışmanlık firması McKinsey’nin daha önce otomasyonun ileri teknolojik becerilerin yanı sıra yüksek bilişsel becerilere olan talebi artıracağını söylediği hatırlatıldı. Örneğin fiziksel ve manuel becerilere olan talep azalırken eleştirel düşünme, yaratıcılık ve karmaşık bilgi işleme gibi becerilere talep artacaktı.

Yine de Haupter yapay zekanın meslekler için bir tehdit olarak algılanmasının teknoloji konusundaki merakı değiştirdiğini vurguladı.

Microsoft Yöneticisi Yapay Zekanın Meslekler için Tehdit Olarak Algılanması Merak DeğiştirdiMicrosoft Asya yöneticisi konuyla ilgili düşüncesini şu sözlerle anlattı: “İnsanlar şu anda aslında yapay zekanın işleri artırmanın, deneyimi zenginleştirmenin ve üretken olmayan personeli çıkarmanın bir yolu olacağını anlıyorlar. Bence yapay zekanın topluma çok büyük etkisi olduğu konusunda çok iyi bir şekilde ilerliyoruz.” Zaten raporda da şirketlerin yapay zekayı benimseme nedenlerinden bazılarının inovasyon, rekabet gücü, müşteri katılımı, daha yüksek marjlar ve çalışanların verimliliği olduğu vurgulandı.

IDC Asya Pasifik’te danışmanlık operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı Victor Lim ise; “Asya Pasifik henüz yapay zeka için hazır değil” dedi.

IDC Yöneticisi Asya Pasifik Yapay Zeka için Hazır Değil İşletmelerin bazen doğrudan geri dönüş olmadan, teknolojiye sürekli yatırım yapmak zorunda olduklarını da sözlerine ekledi. “Yeterli yönetime sahip sağlam bir veri altyapısının mevcudiyeti ile birlikte yapay zeka modellerini geliştirmek, dağıtmak ve izlemek için araçlara ve yeteneklere acil bir ihtiyaç var” diyen Lim, açıklamalarıyla dikkat çekti.

Haberde Çin’in ilgili teknolojideki ilerleyişine de gönderme yapıldı. Sonuçta dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, yapay zeka alanına egemen olmak için hem kamu hem de özel yatırımlarla teknolojiye yönelik agresif bir baskı başlatmıştı. Keza 2030 yılına kadar yapay zeka inovasyonunda lider olmayı hedefliyordu. Haupter da; “bence Çin’de çok fazla mühendislik kapasitesi ve beceri var” diyerek Microsoft’un bilişsel hizmetler, nesne ve konuşma tanımasının şirketin ülkedeki araştırma ve geliştirme ekibinden geldiğinin üzerini çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum