Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Hisseleri, Önemli Merkez Bankalarına Odaklanan Yatırımcılarla Yükseldi

Yatırımcılar, dünyanın önde gelen merkez bankalarının peşi sıra gerçekleşecek olan toplantılarına odaklandılar. Avrupa hisseleri ise kazançlarını artırıyor.
Avrupa Hisseleri, Önemli Merkez Bankalarına Odaklanan Yatırımcılarla Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa’daki yatırımcılar, önemli merkez bankalarının açıklanmalarına odaklandılar. Bugün başlayıp yarın bitecek olan Federal Rezerv toplantısından herhangi bir değişiklik beklenmese de farklı sinyaller alınabileceği düşünülüyor. Çarşamba günü açıklanacak olan FOMC beyanatı bekleniyor.

Avrupa hisseleri bu sabahki işlemlerde, yatırımcıların dikkatini FED, BOJ ve BOE toplantılarına çevirmesiyle kazançlarını artırdı.
Stoxx 600 Endeksi Üstün Performans
Görsel Kaynak: Market Watch

Bölgenin göstergesi olan Stoxx 600 endeksi, sakin bir açılış gerçekleştirdi. Ardından %0,5 oranında yükseliş kaydetti. Perakende hisselerinin %1,6 oranındaki kazançları bu yükselişe öncülük etti. Finansal hizmetler sektöründe ise %0,2 oranında değer kaybı görüldü.

Dünkü işlemleri 368,51 puandan tamamlayan Stoxx 600 endeksi, bugünkü işlemlere 368,40 puandan başlangıç yaptı. Açılışın ardından güçlü yükselen endeks, %0,54 oranında artıda seyrederek 30,49 puana kadar yükseldi. Günün en düşük seviyesi ise 368,04 puanda bulunuyor. Endeks, 50 günlük basit hareketli ortalamasının çok üzerinde performans gösteriyor.

Bölge göstergesinin 1 yıllık getiri performansı %4,91 ve yılbaşından bu yana getirisi %10,97 oranında negatif bölgelerde yer alıyor. Pandemi sonrasında görülen kayıpların henüz telafi edilemediği biliniyor. Aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü’ne göre; Avrupa’da koronavirüs kaynaklı ölüm sayısında artış gözleniyor.

Bölgenin önemli endekslerine baktığımız zaman, genel yönün pozitif olduğu görülüyor ve en güçlü yükseliş %1,31 ile İspanyol IBEX 35 endeksinde bulunuyor.
Avrupa'nın En Güçlü Performansı IBEX 35 Endeksinde
Görsel Kaynak: Market Watch

IBEX 35 endeksi, dünkü işlemleri 6951,10 puandan tamamladıktan sonra bugünkü işlemlere 6958,90 puandan başladı. Açılışın ardından güçlü bir yükseliş kaydeden endeksin 5 günlük getirisi %1,30 seviyesine yükseldi.

Endeks, başlangıcın ardından yönünü yukarı çevirerek %1,31 oranında yükseliş kaydetti. 7045,30 puana kadar yükselen endeks, 90 puandan fazla kazanç sağladı.IBEX 35’in 50 günlük basit hareketli ortalaması 6966,24 seviyesinde bulunuyor.

İkinci en iyi performans gösteren endeks ise İtalyan FTSE MIB olurken, başlangıcın ardından 125,47 puan kadar değer kazancı elde etti.
FTSE MIB Endeksinde Toparlanma
Görsel Kaynak: Market Watch

Dünkü işlemleri 19.793,80 puandan tamamlayan endeks, bugünkü işlemlere 19.830,60 puandan başlangıç yaptı. Açılışta 35 puandan fazla kazanç sağlayan endeks, daha sonra %0,63 oranında artıda seyretmeye başladı. 19.916,58 puanda bulunan endeksin, 50 günlük basit hareketli ortalaması 19.803,61 seviyesinde bulunuyor.

Yerli ve Yabancı Borsa Endekslerini Takip Etmek için Tıklayın

İtalyan göstergesinin yılbaşından bu yana performansı %15,28 oranında negatif bölgede yer alıyor. Pandemiden en çok etkilenen Avrupa ülkelerinden olan ülkede, henüz bir toparlanmanın görülmemesi endişe veriyor. Endeksin 1 yıllık getirisi ise %8,66 oranında ekside bulunuyor.

Avrupa’da bireysel hisse senetleri incelendiğinde ise Stockholm’de işlem gören H&M hisselerinin %13’ün üzerindeki değer kazancı dikkat çekiyor.
H&M Hisseleri Güçlü Yükseliş
Görsel Kaynak: Market Watch

Hisseler, üçüncü çeyrek kârının beklentilerin üstünde gelmesinin ardından erken işlemlerde hızlı yükseldi. Dünkü işlemleri 142,75 krondan sonlandıran hisseler, bugünkü işlemlere 160 krondan başlangıç yaptı. 161,95 krona kadar yükselen hisse senetlerinin 50 günlük SMA’sı 144,93 kronda bulunuyor.

H&M hisseleri, pandeminin Avrupa’daki ilk şoku ve kısıtlamalarının ardından 18 Mart tarihinde 98,13 krona kadar gerilemişti. Ardından toparlanma eğilimine giren hisseler, kısıtlamaların hafifletilip yeniden işlere başlanmasıyla 168,40 krona kadar yükselmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu