Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mart 2020 Dönemine Ait Sektörel Güven Endeksleri Açıklandı

TÜİK verilerine göre sektörel güven endeksini oluşturan ana gruplardan inşaat dışındakilerde düşüş gerçekleşti.
Mart 2020 Dönemine Ait Sektörel Güven Endeksleri Açıklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) sektörel güven endekslerini açıkladı. 2020’nin Mart ayında hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde güven endeksinde düşüş olurken, inşaatta artış kaydedildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Mart’ta bir önceki aya kıyasla %6 azalarak, 92,5 oldu.

Hizmet Sektörü Güven EndeksiEndeks bir önceki ay olan Şubat’ta 98,5 seviyesinde gerçekleşmişti. Bu alanda aylık değişimlere bakıldığında son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep alt endeksinin %5,6 azalarak 89,3 değerini aldığını görmekteyiz.

Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksi %7,6 azalarak 97,7’ye, son üç aylık dönemde iş durumu alt endeksi ise %4,8 azalarak 90,6’ya geriledi. Perakende ticaret sektörü güven endeksi Şubat verilerine kıyasla %1,2 düşüşle 101,7 değerini aldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi altında, mevcut mal stok seviyesi alt endeksi %0,2 artışla 108,0 oldu. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksi %2,4 düşüşle 102,5, son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar alt endeksi ise %1,4 düşüşle 94,4 seviyesinde gerçekleşti.

Son olarak inşaat sektöründeki değişimlere baktığımızda, bir önceki ayın rakamlarına göre artış olduğunu görmekteyiz.

İnşaat ektörü Güven EndeksiMevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi aylık bazda %3,7 oranında artış göstererek 77,2’ye yükseldi. Bu değer Şubat’ta 74,5 olarak açıklanmıştı. Sektör alt endekslerine baktığımızda gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksinin %5,4 artarak 93,4 değerini aldığını görmekteyiz.

Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi ise %1,2 artışla 61,1 oldu. İnşaat sektöründe çalışanların %42’si faaliyetlerini kısıtlayan en önemli sorunun finans kaynaklı olduğunu belirtti. %31,1’i talep yetersizliğini, %11,2’si ise hava şartlarını gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu