Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Malezya’da OHAL İlan Edilmesiyle Hisseler ve Ringgiti Düştü

Malezya'da artan koronavirüs vakaları sonucunda olağanüstü hal ilan edilirken, ülke hisseleri ve para birimi düşüş kaydetti.
Malezya’da OHAL İlan Edilmesiyle Hisseler ve Ringgiti Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Malezya koronavirüs pandemisinin ilk aşamasını hafif atlatırken, ikinci dalgayı günlük 2 bini geçen sayılarla geçiriyor. Bu durum üzerine Başbakan Muhyiddin Yasin ülkede olağanüstü hal ilan edilmesini tavsiye etti. Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah ise başbakanın tavsiyesine uyarak OHAL ilan edilmesinin uygun olduğunu belirtti.

Ülkede ilan edilen OHAL sonrasında FTSE Bursa Malezya KLCI endeksi bir önceki güne göre %1,45 oranında geriledi.
FTSE Bursa Malezya KLCI Yüzde 0,73 Düşüş
Grafik: MarketWatch

Dünkü işlemleri 1617,25 puandan tamamlayan endeks, bugüne düşüşle 1615,84 puandan başladı. Açılışın ardından 1621,10 puana yükselen endeks, kısa süre sonra dik bir düşüş gerçekleştirerek 1590,71 puana kadar geriledi. Daha sonra %0,73 oranında ekside 1605,48 puanda seyretmeye başladı.

Malezya gösterge endeksinin 5 günlük getirisi %0,18 oranında eksideyken, 1 aylık getirisi %4,09 oranında ekside bulunuyor. Yılbaşından bu yana %1,34 oranında değer kaybederken, 1 yıllık bazda %1,57 kazanç sağladı.

Saray tarafından yapılan Malayca bir açıklamada, ülkedeki Covid enfeksiyonlarının artması nedeniyle Başbakan Muhyiddin Yasin proaktif adım talebinde bulundu. Açıklamada, günlük vaka sayısının kontrol altına alınması ve etkin bir şekilde düşürülmesi durumunda olağanüstü halin 1 Ağustos’tan önce sona erebileceği belirtildi.

Ülkede toplam vaka sayısı 138.224’e ulaşırken, 555 kişi koronavirüse bağlı olarak hayatını kaybetti.
Malezya Günlük Vaka Sayısı
Kaynak: Worldometer

Malezya’da son açıklanan verilere göre; 11 Ocak’ta 2232 adet yeni vaka ortaya çıktı. En çok ölümün görüldüğü gün ise 8 Ocak tarihinde 16 kişi ile gerçekleşti. En başından şimdiye kadar iyileşen kişi sayısı ise 109.115 olarak kaydedildi.

Muhyiddin yaptığı konuşmada, sokağa çıkma yasağı olmayacağını, sivil hükümet ve yargı sisteminin işlemeye devam edeceğini söyledi. Ancak parlamentonun askıya alınacağını ve dönem boyunca seçim yapılamayacağını da ifade etti. Başbakan aynı zamanda ticarete açık olmaya devam ettiğini ve olağanüstü halin ülkeye çok ihtiyaç duyulan sakinlik ve istikrarı sağlayacağını belirtti.

Açıklamaların ardından Malezya ringgiti de düşüş kaydetti ve USD/MYR paritesi %0,26 oranında yükselişle 4.0630 ringgitten işlem görmeye başladı.
USD/MYR Paritesi %0,26 Yükseliş
Grafik: MarketWatch

Dünkü işlemleri 4.0525 seviyesinden sonlandıran parite, bugünkü işlemlere yatay başlangıç yaptı. Açılışın ardından 4.0760 seviyesine kadar yükselen parite, daha sonra bir miktar geriledi. %0,26 oranında yükselişle işlem gören USD/MYR parite, 4.06 seviyesinin üstünde seyretmeye başladı.

Parite, yılbaşından bu yana %1,01 oranında değer kazanırken, yıllık bazda %0,28 oranında değer kaybetti. Parite 1 yılın en yüksek seviyesini 23 Mart’ta 4.4450 puan ile kaydetti. Bu seviye, 2017 yılının başından bu yana görülen en yüksek seviye olarak işaretlenmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu