Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Macron, Avrupa Komisyonu Başkanlığına Aday Olursa Merkel’i Destekleyecek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB liderliği için aday olduğu takdirde Merkel'i destekleyeceğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Salı günü yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu Başkanı olarak Jean-Claude Juncker’ın yerini almaya çalıştığı takdirde Almanya Şansölyesi Angela Merkel’i destekleyeceğini söyledi.

Emmanuel Macron’un, Ekim ayında hem parti liderliğini hem de 2021’de dördüncü dönemi sona erdiğinde başbakanlığı bırakacağını duyuran Merkel hakkındaki bu sözleri dikkat çekti. Nitekim Merkel’in emeklilik açıklaması sonrasında bloktaki bazı kesimler, AB’ye bağlılığı ve geniş deneyimi düşünüldüğünde onun fikrini yeniden gözden geçireceğini umuyordu.

İsviçre’nin Fransızca yayın yapan kuruluşu RTS’ye konuşan Macron, Merkel’in adaylığını destekleyip desteklemediği sorulduğunda onun adına konuşamayacağını belirtti.

Macron Avrupa Komisyonu Başkanlığına Aday Olursa Merkel’i DesteklerimBununla birlikte, adaylığı istediği takdirde onu destekleyeceğini de şu ifadelerle ekledi: “Tabii ki yapardım çünkü öncelikle güçlü birine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Avrupa’nın yeni ve güçlü yüzlere ihtiyacı var, dolayısıyla aslında bunu içerek kişiliklere ihtiyacımız var.”

Yakında görevden ayrılacak olan Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Macron, Merkel’in AB’nin dört üst pozisyonundan ikisini doldurmasını isteyen isimler arasında.

Angela Merkel AB Liderliği Aday Olur mu Macron, RTS konuşmasında; “eşitliğe ihtiyacımız var” ifadelerini de kullandı. Öte yandan 31 Ekim’de istifa edecek olan Juncker, Salı günü Brüksel’de yaptığı bir açıklamada Merkel’in fikrini değiştirip üst düzey bir Avrupa Birliği pozisyonu için yarışıp yarışmayacağı yönündeki soruya; “sanmıyorum” diyerek cevap verdi.

Yine de Avrupa Komisyonu liderliği için olası adaylar arasında AB kurumları üzerinde etkili olan Manfred Weber, Frans Timmermans, Margrethe Vestager, Brexit Müzakerecisi Michel Barnier gibi isimler gösterilerken Angela Merkel gibi güçlü bir ismin diğerlerine galip geleceğini düşünen kişi sayısı fazla.

Ama 15-18 Temmuz’da yapılacak Avrupa Komisyonu başkanlığı oylamasına kadar, söz konusu isimlerin hepsi olası adaylar arasında kalacak. Bu tarihlerde başkanlık için oylamanın olumsuz sonuçlanması durumunda AB, Avrupa Parlamentosu’na yeni bir isim sunulacak.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle