Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Londra’da Halka Arzlar Gerilerken, Worldpay ve Sinizmci Tabloya Bakış

Dünya gündeminden düşmeyen İngiltere Brexit sürecinin kaynak olarak değerlendirildiği finansal olumsuzluklar ve Londra'da düşen halka arzlar dikkat çekici.
Londra’da Halka Arzlar Gerilerken, Worldpay ve Sinizmci Tabloya Bakış
Yorum

Bu hafta alışılmadık bir şey oldu. Londra Borsasında bir şirket yüzdü. ABD Güneş Fonu Salı günkü işlemlerde, şimdiye kadar 2019’un yalnızca altıncı LSE halka arzını işaret ediyordu. Karmaşık bir teslimat oldu. 

Nakit para yatırımı 200 milyon dolar yükseldi, başlangıçtaki hedefinin 50 milyon dolar altına düştü ve yatırımcıların durum tespiti için daha fazla zaman talep etmesi nedeniyle vade tarihini yaklaşık bir ay geri çekmek zorunda kaldı.

Bu tür sorunlar, Londra’nın yeni sorunları için karanlık günlerin belirtisi olarak görülmekte. 2012’nin Avrupa borç krizinden bu yana, borsadaki halka arz sayısı Paskalya’dan iki kat fazla rakam alamadı.

Bloktan Ayrılık Süreci Suçlu Listesinin Kahramanı

Brexit Süreci Olumsuz Gündemin BaşrolüBrexit belirsizliği, elbette ve bazı gerekçelerle suçlanıyor. Ücretlerini bilmeyen hiçbir danışman, hisse senetlerinin ve poundun parlamentodaki olaylarla saatlik olarak kırbaçlandığı bir şirketin piyasaya sürülme riskini almak istemiyor. 

Son başvuru tarihi erken ilkbahardan sonbaharın sonlarına doğru hareket ederken, sisin yeni sorunlu boru hattını yeniden dolduracak kadar uzun süre kaldırma şansı zayıf görünüyor. Son haftalarda sadece bir şirket (bir elektronik ödeme işlemcisi olan Finablr) Londra’yı halka arz yeri olarak kullanmaya karar verdi.

Yine de bir önlemle 2019, Londra halka arz şirketleri için oldukça iyi bir yıl oldu. Şirketler şimdiye dek üçüncü bir yılda, Nisan ortasındaki ortalama işlem hızından çok fazla olmayan LSE’de toplam 1.84 milyar £ yükseldi.

Worldpay Girişi

Worldpay'ın Pazara GirişiGeneral Atlantic, Emirates NBD ve Warburg Pincus, bu ay Dubai merkezli şirkette hisselerinin yarısı için alıcı bularak 1.1 milyar sterline yükseldi ve sektörün akranı Worldpay’in Fidelity tarafından satın alınmayı kabul etmesinden kısa bir süre sonra piyasaya girme şansını yakaladı. 

Network International, dalgalanmada yeni bir hisse senedi yayınlamamıştı. Şirket, broşürde tahmini olarak 40 milyon pounddan fazla bir harcama faturası alamadı. Gelişme saf ve basit bir çıkış olayı olarak yorumlandı.

Özel pazarların yeni kamu pazarları olduğunu öne sürmek finansal çevrelerde büyük bir hal aldı. Çok az şirketin yeni finansal için dokunması gerekiyor ve bu tartışma devam ediyor, çünkü risk sermayesi şirketleri daha kolay şartlarda ve daha az yasal darlıkta bulunmak için sıraya giriyor.

Kamu piyasalarının temel işlevi nakit çekmek. Teorinin hayranları, kısa süre önce 100 milyar dolarlık özel finansman poster çocuğu olan Uber’e kıyasla kullandıkları on yıllık fonlama sürelerine ikincil özel satışların sağladığı likidite konusuna endişe duymakta.

Sinizmciliği Destekleyen Tablo

IPO Tablosu Sinizmciliği ÇağrıştırdıPeki bu kamu piyasası yatırımcılarını nereye bırakıyor? IPO muhatapları konuşmayı reddetse de, veriler bir derece sinizmciliği destekliyor.

Bloomberg’in verilere göre, 2018’in sonundan 10 yıl sonra Londra’daki fraksiyonlarda hisse satışı yapan yatırımcıların toplam 38 milyar sterline yükseldiği görülüyor. Yüzdükleri şirketler (artık ticaret yapmayanlar hariç), FTSE All-Share endeksinin tüm dönem için %85’lik kazancına karşı cazip görünen ilk çıkıştan bu yana ortalama olarak %16 arttı.

Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, destekçiler çıkışlar için acele ederken sonuçlar çok daha kötü görünüyor. Halka arz ekranları, dörtte birlik olan ve hissedarların en az %35’e düştüğünden bu yana elde edilen ortalama performansı böyle yorumluyor. 

AA (%66’nın altında), Foxtons (%72’nin altında)  ve Premier African Minerals (%96’nın altında) gibi kıyametler, özel sermaye gerçekleşmeleriyle dolu bir yüzen boru hattının bir konforu değil, bir uyarı olması gerektiğinin kanıtı olarak değerlendirilebilir.

Londra Arzlarda Geriliyor

Londra Halka Arz Sayısında Gerileme Dikkat ÇekiciDüşük kalite bir kısır döngü haline gelmekte. Kurumsal yatırımcılar için her IPO flopu bir sonraki için dünyayı vuruyor. Bu kamuya açılma zamanı geldiğinde, Londra’nın genellikle New York ve Hong Kong’a kaybedildiğini (yerel olarak bağlı fonların daha yağlı, dışsal etkilerin daha az olduğu ve özel bahisçilerin gelişmelere güvenilebileceğini) açıklamaya yardımcı olabilir. 

Bu arada, Londra ana pazarında daha erken aşamada büyüme isteyenler yakında Müttefik Minds (halka arzdan %66 düşüş) gibi sıradaki inkübatörler ve Neil Woodford Hasta Sermayesi Güven (%20 düşüş) gibi kamu-özel melezleri arasında alışveriş yapmaya bakabilirler.

Brexit belirsizliği, bu yılki halka arzı azaltıyor olsa da, Londra’nın temelini oluşturan eğilimler daha geniş ve daha yapısal görünüyor. Şaşırtıcı bir hisse senedi piyasası, Şehrin küresel bir finansal merkez olma konumuna tutunma şansını düşünen herkes için endişelere neden olmakta.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu