Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Satış, Riskli Varlıklardan Kaçış ve Son Dalgalanmaların Piyasa Etkisi

Küresel piyasalarda gözlenen yeni yıl satış baskısı finansalları ve yatırımcının baskı altındaki duruşunu teyit ediyor. Gelişmelere bakış şöyle;
Küresel Satış, Riskli Varlıklardan Kaçış ve Son Dalgalanmaların Piyasa Etkisi
Son Güncelleme: 
Yorum

Leuthold Group’tan Jim Paulsen, ciddi bir geri çekilme ve güvenli limana geçiş olduğunu ve yavaşlamanın asıl bu yüzden olduğunu ifade etti. Analistler Aralık ayındaki, iki yıldan beri ilk defa gerçekleşen FactSet’e göre, S&P 500 endeksindeki şirketlerin yarısından fazlasına ilişkin 2019 kazanç tahminini negatif yönde revize etti. Ekonomik

Danışmanlar Konseyi başkanı Kevin Hassett, Perşembe günü The Wall Street Journal ile yaptığı röportajda, diğer şirketlerin Çin’in negatif tablosuna maruz kalmasını beklediklerini ve yansımasında piyasanın geneline dair olumsuz bir görüntü meydana gelebileceğini belirtti. Hassett Çin ekonomisinin keskin bir şekilde yavaşladığına dair işaretlerin olduğunu ve Çin’de kar eden çokuluslu şirketlerden birçoğunun gelirlerindeki beklentinin bir kısmını düşürdüğünü söyledi.

Bazı analistlerin yorumlarına göre ABD ile Çin arasındaki tarifelerin çoktan uygulandığını ve Fed’in geçen yıl faiz oranındaki dört artışının şirket faaliyetlerine zarar verdiğini söylediler. Taşımacılık devi FedEx kısa bir süre önce mali yılında kar hedeflerini düşürdü ve yurtdışında da yavaşlayan ekonomik aktiviteleri bu negatif gelişmeye kaynak gösterdi.

Son Günlerdeki Dalgalanmalar Korkunun Son Örnekleri Olarak Görüldü

Son Dalgalanmalar Korkuyu Teyit Eden ÖrnektiPerşembe günkü piyasa türbülansı, bir dizi yatırımdan aşağı sürüklenen büyüme korkusunun son örneğiydi. (1931’den bu yana ABD hisse senetleri için en kötü Aralık ayını yaratan endişeler.) Endüstriyel bir metal olan bakırın fiyatı %2.1’lik kayıp ile Ağustos ayından bu yana en düşük seviyesini kaydetti. Emtia, son bir zirveden %20’lik bir düşüşle tanımlanan bir ayı piyasasında dalgalanmakta. Zayıf ekonomik veriler Çarşamba ve Perşembe alım satımlarındaki yüksek dalgalanma ile teyit edildi.

CBOE VIX volatilite endeksi (korku endeksi) son güncellemesi ile (4 Ocak 06:31) %3.40’lık primlenme ile 24,01 seviyesinde gözlemlendi.

Arz Yönetimi Enstitüsü Perşembe günü, imalat endeksinin ekonomistler tarafından beklenen 57.9 rakamının oldukça altına Aralık ayında 54.1’e düştüğünü belirtmişti. Analistler tarafındaki dikkat çeken diğer yorum ise ABD’deki ekonomik rakamların düşüş eğilimi göstermesi ve bunun altında yatan nedenlerin geçen yıl görülememiş olması. Bu belirsizlik ortamı gündeme geldikçe korkunun artması yatırımcının riskli varlıklardan uzaklaşmasını tetikliyor.

Dalganın Küresel Boyutlu Olması Piyasalardaki Genel Baskıyı Teyit Etti

Dalganın Küresel Boyutlu Olması Piyasalardaki Tabloyu ÖzetlediDeutsche Bank’taki uluslararası ekonomi şefi Torsten Slok, küresel boyut kazanmış aşağı yönlü dalganın çaldırdığı alarm zillerinin birçok müşteri ve yatırımcıyı uyardığını ve aynı anda gerçekleşen olayların kokteyl, bir durumun meydana geldiği sonucunda ise daha da güvensiz tabloların gözlendiğini ifade etti.

Apple hisselerinin sahibi olan Gullane Capital Partners’ın yönetici ortağı olan Trip Miller, piyasaları saklanacak hiçbir yer olmadığı şeklinde betimleri. Miller, firmasının Apple hissesini elinde tutmaya devam edeceğini belirtti ancak şirketin satışlarını artırmak için yeni ürünler bulmasının uzun zaman alacağını düşündüğünü de vurguladı.

Firsthand Capital Management’ın yatırım sorumlusu olan Kevin Landis, Apple düşüşü ve piyasanın genelinde gözlenen hareketi utanç verici olarak yorumladı.

Global Endekslerde Dün ve Bugün

Global Finansallara Haftanın Son İki İşlem Gününden Bakış24 Aralık 2018 akşamından bu yana en sert düşüşünü kaydeden S&P 500 endeksi dün %2.5 kayıpla 2.448 puan değer kaybetmişti. Gayrimenkul %0.5 ve altyapı %1.0’lik primlenme ile günü artı tarafta kapatan sektörlerden oldu. Endüstri endeksi ortalama %3.0’lık değer kaybetti.

Gelişmeler yaşanırken günü en çok konuşulan hatta küresel satış baskısının tetiğine bir kere daha basan Apple hisseleri de ciddi değer kaybetti. Yenilikçi kanser tedavilerinde rekabet avantajı hedefleyen şirketten gelen satınalma haberi Bristol Myers tarafından duyrulmuştu. BMY 45 $/P ile kapanış yaparken, Celgene 80,43 $’dan kapandı.

Vadeli tarafta ise Dow 30 %1.21, S&P 500 %1.29 ve Nasdaq %1.56’lık primlenmeler gösteriyor ve yeni yılın ilk haftasındaki son işlem gününde spot hisse senedi piyasalarında olumlu bir açılışa işaret ediyor.

Avrupa tarafında düşük hacimler sığ bir piyasayı işaret etti. Son bir aylık hacim ortalamasının %8.0 ile %20.0 civarı düşüğünde seyredilen işlemlerle endeksler Perşembe gününü yaklaşık %1.0’lık bir kayıpla kapatmıştı. Haftanın son işlem gününde ise bölgenin genelinde bir toparlanma mevcut. Almanya DAX endeksi %1.63, Fransa CAC 40 %1.23 ve İngiltere FTSE 100 ise %1.35’lik primlenmeler sergilemekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu