Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Piyasalardaki Türbülans 2019 için Ümitli ve Ümitsiz Yatırımcı Kitlelerini Ayrıştırdı

Piyasalarda gözlenen yüksek volatiliteli öngörülemeyen hareketler yatırımcıları ters köşede bırakıyor ve sonucunda serbeste geçiş hızlanıyor.
Küresel Piyasalardaki Türbülans 2019 için Ümitli ve Ümitsiz Yatırımcı Kitlelerini Ayrıştırdı
Yorum

Borsa yatırımcılarının kaybı arttıkça hareket alanları tükeniyor. S&P 500 ve Dow Jones son aylarında kaydettiği en yüksek seviyelerden %19.0 oranında düşüşlerle bir ayı piyasasını işaret ederek tarihteki en uzun boğa piyasasına son vermeye hazırlanıyor.

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite, Russell 2000 küçük sermayeli hisse senetleri endeksi ve Dow Jones Transportation Average, S&P 500’deki 11 sektörden yedisinde (ev inşaatçılarını takip eden popüler borsa yatırım fonları dahil) aşırı değer kaybı dikkat çekti.

Sadece S&P 500’ün savunma sektörleri (kamu hizmetleri, emlak, sağlık) sürekli temettü ödemeleri kaynalı yoğun düşüş görülen göreli daha az etkilenen sektörler arasında yer aldı. Sektörlerin genelinde zirve noktalarından  en az %9.0’luk geri çekilmeler kaydedildi.

Fed Projeksiyonları Piyasaları Baskılamış Olabilir

Fed Gelecek Projeksiyonları Yatırımcıları Ürkütüyor OlabilirFed’in faiz oranı politikasının yoluna dair endişeler finansal sektörde özellikle hisse senetlerine baskı yaratırken, özellikle malzeme ve sanayi hisselerinin Çin ile ticari gerilimlerin gölgesinde ivme kaybını hızlandırdığı görülüyor. Bu arada enerji hisseleri, Ekim ayının başından bu yana petrol fiyatlarında %44.0’lük bir düşüşün yanı sıra geriledi.

Geniş endeksteki 11 sektörün tümü, 2008’den bu yana ilk kez 10 yıl süren boğa piyasasının uzun ömürlülüğüne dair kaygı verici bir işaret olan yılı yitirmek üzere son işlem günlerinde can çekişiyor olarak tabirlendi.

SkyBridge Capital yatırım şirketinden Robert Duggan, yöneticilerin bu tablodan şok olduğunu ve yatırımcıların ağırlıklı oranının tut veren pozisyonlarını dahi satış yaparak serbeste aldıklarını belirtti.

Manor Bridge Capital’in kurucusu ve portföy yöneticisi Brian Conlon, işlemlerinin zaman dilimlerini kısaltmakta olduğunu ve piyasalardaki oynaklığı artıran jeopolitik manşetlere karşı bağışık olan münferit menkul kıymetleri belirlemeye çalıştığını söyledi. Apple Inc., Square Inc., Nvidia Corp. ve Johnson & Johnson da dahil olmak üzere, aşırı sattışlara maruz kalan hisse senetlerinde özellikle yatırımcının son günlerde gözlemlediği ilgili sektör kırılganlığı kaynaklı satıp kurtulma yönünde bakılan işlemlerin sık görüldüğünü ifade etti.

Tüketici Harcamaları Dinamik Güç Olarak Yorumlandı

ABD Tüketimcisi Piyasada Önemli Bir GüçDiğer tarafta piyasa analistleri ve ABD’nin ekonomisinin büyük bir itici gücü olan tüketici harcamalarında, ekonomik çıktının yaklaşık üçte ikisini temsil eden bir geri çekilme belirtisi izlendiğini vurguluyor.

Yatırımcıların borsa hakkında daha endişeli hale geliyor. Haftalık perakende yatırımcı hissiyatı barometresi olan Amerikan Bireysel Yatırımcılar Birliği tarafından düzenlenen bir anketin sonuçlarına göre araştırmaya katılanların yaklaşık olarak %47’si, son yılların en düşük değerlerinden biri olan hisse senedi fiyatlarının önümüzdeki altı ay boyunca düşüş göstereceğini ve yatırımcıların sadece %25.0’inin, bu dönemde fiyatların artmasını öngördüğü görülüyor.

Bir grup yatırımcı görüşüne göre ABD’yi şu ana kadar ayakta tutan ve daha sert bir küresel yavaşlamayı önleyen faktör tüketiciler olarak gözleniyor. ABD ekonomisinin bu noktada yavaşlama göstermesi durumunda, küresel ivmede mevcut olan genel zayıflamanın hızlanacağı belirtiliyor.

Piyasa Dalgalanması, Zayıf Görünüm ve Beklentili Yatırımcılar

Volatilitesi Yüksek Piyasa Yatırımcıları BaskıladıSon zamanlarda piyasa dalgalanmalarının çoğu, küresel merkez bankalarının küresel hisse senetlerinde yıllarca süren yükselişe ve piyasadaki oynaklığın azalmasına yardımcı olan muazzam tahvil alım programlarını azaltmaya başladıkları sırada ortaya çıktığı gözlemleniyor.

Fed’in  bilançosu, ekonomik büyümeyi teşvik etmek için devlet ve ipotek borcunu satın aldığı mali krizin ardından 4,5 trilyon dolara yükseldi. Özellikle mali hisse senetlerinin bu yıl faiz oranları ve düzenleyici ortam yolundaki belirsizliğe bağlı olarak %20.0’lik bir düşüş kaydederek bilançoyu baskılaması geri çekilmeyi tetikleyen bir kaynak olarak ele alınabilir.

SkyBridge Capital’den Duggan, bölgesel ve toplum bankaları alanında teminatlı borç yükümlülükleri satın alarak riskin yönetilmeye çalışıldığını ifade ederken çekici bir verimin olduğu piyasada nispeten daha ucuz gerçekleşen ticaretin cazip geldiğini belirtti.

Ekonomistlerin bu yılki geniş çaplı zararları ve 2019’da zararların hızında artışın devam ettirebileceğine dair karamsar yorumculara karşılık bir diğer grup analist, gelecek yılın durgunluk ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor. Daha yapıcı taraftan yorumlayan analistlere göre sadece hisse senedi piyasasında gözlenen ayı piyasaları ekonominin durduğu anlamı taşımadığı iddiası ile dayanak buluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu