Yatırım yapmaya başla!

Küresel Endeksler Şubat’ın İkinci Haftası Primlenirken, DAX Kritik Noktalarının Altına Sarktı!

Küresel endekslerin haftanın ilk işlem gününe girişleri pozitif. ABD Çin gerilimine dair gelişmeler ve gündemin yorumu ile Almanya DAX incelemesi.
Küresel Endeksler Şubat’ın İkinci Haftası Primlenirken, DAX Kritik Noktalarının Altına Sarktı!

Küresel hisse senedi endekslerinin geneli Pazartesi günü yükseldi. Son günlerde gündemi meşgul eden ayrıntılar arasındaki ABD ile Çin müzakereleri sonuçlanmaya yaklaşırken yatırımcıların dikkatle takip ettiği hatta pozisyonlarını şekillendirebileceği bir gelişme olarak gündeme gelmekte. Stoxx Europe 600, emtia ve teknoloji şirketlerindeki hisselerin performansından kaynaklanan pozitif işlemler ile %0.6 oranında artış gösterdi.

Diğer tarafta yine dikkat çekici bir gelişme ise ABD’li ticaret temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Sekreteri Steven Mnuchin’in Pazartesi günü Çin başkentine gelmesi oluyor. Görüşmeler, finansal piyasalar tarafında yeni oynaklıklara neden olabilir. ABD ve Çin’in bir ticaret anlaşması yapabileceği umutları üzerine Ocak ayında hisse senetleri yükselişe geçmişti. Olumsuz bir senaryoda ise özellikle sanayi argümanları üzerinde global piyasalarda negatif tablolar gözlenebilir.

Piyasa Beklentileri ve Sürece Dair Yorum

Piyasalardaki beklentiler ve yetkililerin görüşmeleri bu sürecin çok çabuk çözülebileceğine dair inançlar barındırmakta. Ancak gelişmeler daha gerçekçi bir düzlemde ele alınacak olursa dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer alan ABD ve Çin arasındaki gerilim çok daha karmaşık ve uzun vadeli bir tabloda yer alıyor.

Geniş bir bakış açısında uzun vadedeki süreçler ele alındığında daha ılımlı senaryolarla karşılaşmak pek mümkün olabilir lakin bu sürecin riskler barındırmadığı anlamına gelmemekte. Gelişmeler haftanın ilk işlem gününde hisse senetleri piyasalarına hız kazandırdır.

DAX Pozitif Duruşta Ancak Kritik Seviyenin Altında

Almanya DAX endeksi %0.83 değer kazanarak 10.997 puanda görülmekte. Endeks için 11k seviyesinin altına çekilme ılımlı tempoya dair negatif tarafı ağırlaştırabilir. 30 bileşenli DAX’ın 3 bileşeni değer kaybederken 27 bileşen pozitif tarafta dalgalanıyor. 11.122 seviyesinde gündeme gelen 50 günlük hareketli ortalama yukarı yöndeki aşılması gereken bir nokta olarak değerlendirilebilir.

Altın madencisi Acacia Mining, 2018 yılında karını %2.0 artırdı. Portekizli doğal gaz şirketi Galp Energia, 2018 için beklenenden daha kötü bir gelir bildirdi ve güncel rakam %0.7 oranında değer kaybına işaret etti. Pazartesi gününün ilerleyen saatlerinde yatırımcıların Burger King, Tim Hortons ve Popeyes’in ana şirketi olan Loews ve Restaurant Brands’tan kazanç raporları almaları bekliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum