Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Ekonomi Son 30 Günde Daralırken Para Kriptoya Akıyor

ABD ve Avrupa piyasaları durgunluk belirtileri gösterirken, kripto para piyasası hızla büyüyor. Bu paranın kriptoya aktığını gösteriyor.
Küresel Ekonomi Son 30 Günde Daralırken Para Kriptoya Akıyor
Yorum

Küresel piyasalar, jeopolitik gerilimlerin etkisiyle zor zamanlardan geçiyor. Artan enflasyon verileri ve merkez bankalarının sıkılaşmaya yönelik tedbirleri, küresel piyasalarda daralma yaşanmasına neden oluyor.

Buradaki daralmanın aksine kripto para piyasası ise son haftalarda yükseliş trendine girmiş durumda. Son 30 gün içerisinde kripto para piyasasına 400 milyar dolar giriş oldu. Piyasanın değeri son bir ay içerisinde yüzde 23 artış ile 21 trilyon dolara yükseldi.

Kripto para piyasa değeri
Kaynak: CoinMarketCap

Bu verilere geleneksel piyasalardaki daralma ile bakıldığında, paranın kripto varlıklara aktığı görülüyor. Kripto piyasasının bir bütün olarak değerlemesindeki artış, Bitcoin’in 47.000 doların üzerine çıkması ile gerçekleşti.

BTC yaklaşık bir ay önce 39.000 dolar seviyelerindeydi. Bu da yüzde 20’lik artışı temsil ediyor. Ethereum ise aynı zaman diliminde 2.700 dolardan 3.300 dolara kadar yükseldi. En büyük altcoin son 30 günde yüzde 20’den fazla büyüdü.

BTC günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Durgunluk belirtileri Avrupa Birliği ve ABD’de belirgin hale gelmiş durumda ve artan enflasyonun burada önemli rol oynadığı belirtiliyor. Bu gelişmelere karşı potansiyel koruma olarak kripto para birimlerine olan ilgi artmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz haftalarda ABD Şubat ayı enflasyon verilerini açıklamış ve yüzde 7.9’luk artış ile son 40 yılın en yüksek seviyesi tazelenmişti. ABD Merkez Bankası (FED) ise artan enflasyon karşısında 2018 yılından bu yana ilk kez faiz artırımı yapmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%