Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kripto Paralar Gelişmekte Olan Ülkeler Arasında Benimsenmeye Devam Ediyor

Kripto paraların benimsenmesinde geçtiğimiz yıl %23 artış kaydedildi.
Kripto Paralar Gelişmekte Olan Ülkeler Arasında Benimsenmeye Devam Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para ticareti geçmiş yıllardan bu yana yaygınlaşmaya devam ediyor. Veriler bu yayılmanın son dönemde gelişmekte olan ülkelerde ağırlık kazandığını gösteriyor.

Chainalysis raporu, kripto kullanımının Hindistan, Pakistan, Ukrayna ve diğer gelişmekte olan pazarların yükselişe geçmesiyle birlikte geçtiğimiz yıl küresel olarak 23 kat arttığını belirtiyor.

Kripto para benimseme endeksi
Kaynak: Chainalysis

“2021 Küresel Kripto Benimseme Endeksi”nde, Çin ve ABD’nin kripto benimseme liderleri olarak konumlarının, Çin’in kripto ticaretine yönelik devam eden baskıları ve büyük finansal kurumların kripto pazarlarındaki artan rolü nedeniyle azaldığına yer verildi.

Çalışmaya göre kripto benimsenmesi dünya çapında hızla hızlanıyor. Kullanım alanının farklı pazarlara kaydığı ve düzenleyici hizmet ortamlarında önemli değişikliklerle karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Alınan zincir içi değer, alınan zincir üstü perakende değeri ve eşler arası değişim ticaret hacmi olmak üzere üç metriğe dayanarak, Vietnam, Hindistan, Pakistan, Ukrayna ve Kenya, kripto paraları en çok benimseyen ülkeler olarak öne çıkıyor.

Kripto para adaptasyon endeksi
Kaynak: Chainalysis

Raporda, gelişmekte olan piyasalarda birçok kişinin, devalüasyon karşısında tasarruflarını korumak, havale gönderip almak ve ticari işlemler yapmak için kripto para birimine yöneldiğine dikkat çekildi.

Gelişmekte olan ülkelerde dışarı çıkarılan para miktarının sınırlandırıldığı ancak kripto para kullanımı sayesinde bu engelin aşıldığı ifade edildi. Çin ve ABD’nin kripto paraların benimsenmesi oranlarında düşüş yaşadığı belirtildi.

Her iki ülkenin düşüşünün ana nedeni, internet kullanan nüfus ağırlıklı P2P ticaret hacmindeki sıralamalarının önemli ölçüde düşmesidir. Çin 53. sıradan 155. sıraya düşerken, ABD 16. sıradan 109. sıraya geriledi.

Chainalysis, son 12 ayda kripto kullanımının hızla artmasının kriptonun gerçekten küresel bir fenomen haline geldiğini gösterdiğini belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu