Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kripto Paralar Hisse Senedi Portföylerinin Bir Parçası Haline Gelecek

Kripto para birimlerinin hisse senedi portföylerindeki tahvillere benzeyeceği söylenirken, sabit getirili varlıklar gibi davranacağı yorumu yapıldı.
Kripto Paralar Hisse Senedi Portföylerinin Bir Parçası Haline Gelecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para birimlerindeki hareketlilik portföy yöneticilerinin dikkatinden kaçmıyor. Bu nedenle gelecekte portföylerde nasıl bir yer bulacakları konusunu değerlendiriyorlar. Kimi yöneticiler bir kıymetli maden olduklarını söylese de kimileri emtia ve menkul kıymet benzetmesi yapıyor.

Bu yöneticiler arasına Ark Invest’ten Cathie Wood da katıldı. Wood CNBC’nin Closing Bell programına konuşurken, kripto paraların yeni bir varlık sınıfı olmasından ziyade sabit getirili kıymetler gibi davranacağını düşünüyor. Ayrıca bitcoinin şu an en fazla emlak fiyatlarıyla ilişkili olduğunu belirtiyor.

Kripto paralar 2021 yılına hızlı bir giriş yaptı ve bitcoin 58 bin doları görürken dogecoin %1000 yükseldi.
Coindesk Kripto Para Piyasa Değerine Göre Sıralama
Kaynak: CoinDesk

Bu hareketlilik uzmanların tüm dikkatini piyasaya vermesine neden oldu. Ark Innovation ETF’nin güçlü performansının arkasındaki isimlerden olan Wood, kripto para birimlerinin tahvillere benzeyeceğini ifade etti.

Wood, kripto paraların yeni bir varlık sınıfı olmasından ziyade sabit getirili piyasalar gibi davranacaklarını söyledi. Bitcoinin zamanla istikrar kazanabileceğini belirten Wood, hisse senedi portföylerine tahvil gibi gireceğini belirtti. %60’ı hisse senedinden oluşan bir portföydeki %40 tahvil varlığının %20 tahvil – %20 kripto şekline dönüşeceğine dikkat çekti.

Bu oranların dengeli portföyü tanımlayacağını söyleyen Wood, bu durumun hiç de şaşırtıcı olmayacağını belirtti. Tahvillerde 40 yıllık bir boğa piyasası yaşandığını ifade eden Wood, kripto paralarla birlikte hisse portföylerindeki tahvil oranının azalacağını düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%