Yatırım yapmaya başla!

Koronavirüs Nedeniyle Uzaktan Çalışanlar için 8 Verimli Olma Önerisi

Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan ettiği COVID-19, hem özel hem de kamu sektöründe uzaktan çalışma dönemini başlattı. Peki, evden çalışanlar için verimli olmanın yolları nelerdir?
Koronavirüs Nedeniyle Uzaktan Çalışanlar için 8 Verimli Olma Önerisi

Uzaktan çalışma; işçinin, işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisi olarak tanımlanmaktadır.

Ve COVID-19 nedeniyle yaygın olarak uygulanmaya başlayan çalışma şekli, hem kamu hem de özel sektörde yeni bir dönem başlatmıştır. Avantajlarının yanında dezavantajlarıyla da öne çıkan yöntem, çalışanların bu dönemde verimlerini nasıl koruyacakları sorusuyla gündeme gelmektedir.

Çünkü trafiğe takılmadan, pijamalarla çalışmak her ne kadar kulağa cazip gelse de iş aynı şekilde devam etmektedir. Bu da aynı disiplini ve motivasyonu sağlamayı gerektirmektedir. Aşağıda da evden çalışanlar için verimli olmanın yolları ele alınmıştır.

1 Çalışma Ortamınızı İyi Ayarlayın

Çalışma Ortamınızı İyi Ayarlayınİlk kural kendinize severek çalışacağınız bir ortam oluşturmak. Bunun için mümkünse ayrı bir oda kullanın. Yatak odanızı ya da salonunuzu çalışma alanı olarak kullanacak olsanız bile iş için olan bölümü ayırın.

Dikkat dağıtıcı unsurlardan olabildiğince uzaklaşmanın yanında home ofis çalışanların üretkenliği arttıracak dekorasyon önerilerine uyun. Işık, etrafınızdaki duvarlar, renkler, düzen, çalışma koltuğu, masa, pencerenin konumu gibi faktörleri dikkate alın.

2 Mesai Saatlerine Dikkat Edin

 Mesai Saatlerine Dikkat Edinİşvereninizle anlaştığınız saatler doğrultusunda çalışmaya özen gösterin. Evde olmanın rehavetine kapılmadan mesai saatlerine göre çalışın.

İş yerindeyken hangi saatlerde, ne kadar aralıklarla mola veriyorsanız evde de aynı kuralları uygulayın. Mesai başlamadan en az yarım saat önce uyanarak gerekli hazırlıkları yaparak çalışmaya hazır olun. Aksi takdirde hem performans kaybı yaşar hem de kendinizi demotive edersiniz.

3 Pijamalarınızla Çalışmayın!

Pijamalarınızla Çalışmayın!Uygun şekilde giyinme zorunluluğunun olmaması evden çalışanlar tarafından avantaj olarak görülse de buna dikkat etmek gerekir. Çünkü pijamalarla çalışmak, verim açısından faydalı değildir.

Takım elbise ya da topuklu ayakkabı giymeyeceksiniz elbette ama en azından pijamalardan kurtulun. İşe giderken yaptığınız duş almak, diş fırçalamak saç düzeltmek gibi hazırlıklarınızı yapın. Üzerinize de rahat ve aynı zamanda size daha iyi hissettirecek kıyafetler giyin.

4 Gününüzü Planlayın!

Gününüzü Planlayın!Sabah kalktığınızda yapacağınız işleri not edin. Hangisini hangi saatler içinde yapacağınıza karar verin. Performansınızın ne zaman maksimuma çıktığını, hangi saatlerde veriminizin düştüğünü hesaba katarak iş bölümü yapın. Günün sonunda planınıza uyduğunuzdan ve işleri tamamladığınızdan emin olun.

5 Görüşmelerinizi Video Konferans Yöntemiyle Gerçekleştirin ve İş İlişkilerinizi Sürdürün

Görüşmelerinizi Video Konferans Yöntemiyle Gerçekleştirin ve İş İlişkilerinizi SürdürünDevlet başkanları, bakanlar, üst düzey yetkililer, CEO’lar gibi çoğu insan toplantılarını koronavirüs nedeniyle video konferans teknolojisiyle yürütmeye başladı. İşte bu noktada evden çalışanlar da görüşmelerini video konferans araçlarıyla gerçekleştirmeye çalışmalı.

Çünkü ekiple ya da müşterilerle yapılacak yüz yüze görüşmeler, hem motivasyon hem de yazışma ya da telefonla konuşmaya kıyasla daha etkili olması açısından avantajlıdır.

Bununla birlikte iş arkadaşlarınızla ilişkilerinizi devam ettirin. Ekibinizle fikir alışverişi yapın ve iş ortamınızdan kopmamaya özen gösterin.

Kendinizi Soyutlamayın

Uzak ekip arkadaşlarınızla iletişimi sağlıklı bir şekilde sürdürmek için günlük ya da haftalık kısa toplantılar yapın.

İşle ilgili konuların yanında iş dışı konularda da paylaşımlar yapın. Kahve molalarınızı görüntülü sohbetlerle renklendirin. Bu zor günlerde izolasyonun yalnızca fiziksel izolasyon olması gerektiğini ve ruh sağlığınızı korumanız gerektiğini unutmayın.

6 Mesai Saatlerinde Evdeki İşleri Görmezden Gelin!

Mesai Saatlerinde Evdeki İşleri Görmezden Gelin!Özellikle evden çalışan kadınların uyması gereken bu kurala dikkat edilmelidir. Çünkü uzaktan çalışan çoğu kişi mesai saatleri içinde ev işlerini de yapmaya çalışmaktadır. Ancak yemek, çamaşır, bulaşık gibi işlerle uğraşmak, sizi daha fazla yormaktan başka bir işe yaramayacaktır.

İki İşi Aynı Anda Yapmayın

Bu nedenle kendinizi ofiste çalışıyormuş gibi düşünerek mesai boyunca ev işlerini görmezden gelmelisiniz.

Aynı şekilde mesai bitiminde de çalışmayı sonlandırmalı, ikisini birbirine karıştırmamalısınız. Ev ve işin iç içe geçmesinin ikisi arasında karmaşıklığa yol açmamasına özen göstermelisiniz. Tıpkı iş yerindeyken yaptığınız gibi iş-yaşam dengesini bozmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

7 Motivasyonunuzu Yükseltmenin Yollarını Bulun

Motivasyonunuzu Yükseltmenin Yollarını BulunBunun için kendinize uygun yöntemler belirleyin. Varsa panonuza motivasyon sözleri asmak, masanıza sizi mutlu edecek resimler koymak, müzik dinlemek bilinen yöntemlerden birkaç tanesi. Canınız istemese bile gülümseyin. Gülümsemenin somurtmaktan çok daha kolay olduğunu ve size daha iyi hissettireceğinden emin olabilirsiniz.

Molalarınızda sevdiklerinizle konuşarak kafanızı dağıtın. Masanızda hem enerjinizi yükseltecek hem de ağzınızı tatlandıracak atıştırmalıklar bulundurun.

Uzaktan Çalışma İyi Yan Düşünün

Sonuçta uzaktan çalıştığınız dönemde trafik çilesine katlanmıyor, iş yerindeki o sevmediğiniz yemeklerden yemiyor, makyaj yapıp kravat takmıyor, kendinize daha çok zaman ayırıyor ve daha pek çok avantajın tadını çıkarıyorsunuz.

8 Dengeli Beslenin ve Egzersiz Yapın

Dengeli Beslenin ve Egzersiz YapınUzaktan çalışma döneminde pek çok kişi kilo alma derdiyle başa çıkmak zorunda kalıyor. Çünkü hareketsizlik ve sürekli bir şeyler yemek doğal olarak istenmeyen kilolarla sonuçlanıyor. Bu da hem motivasyonu düşürüyor hem de kişinin sağlığını bozarak performansını kötü etkiliyor.

Dolayısıyla uzaktan çalışma döneminde dengeli beslenmeye ve 15 dakika da olsa egzersiz yapmaya dikkat edilmelidir.

Uzaktan Çalışma Beslenme Dikkat

Ayrıca yoğurt, kuruyemiş gibi atıştırmalıklarla sürekli yeme isteğinden kurtulmaya çalışılmalı, bol su tüketilmelidir. En önemli şeyin sağlık olduğu akıldan çıkarılmayarak üretken ve mutlu olmak için beslenme-egzersiz ikilisine özen gösterilmelidir.

SONUÇ OLARAK; hayatınızda ilk kez uzaktan çalışma deneyimi yaşıyor olabilirsiniz. Eskisi gibi özenle hazırlanıp iş yerinize gitmeyi, sabah kahvenizi iş arkadaşlarınızla içmeyi özleyebilirsiniz ki bu gayet olağan. Ancak durumu kabullenerek yeni çalışma biçiminizi keyifli hale getirmek de sizin elinizde.

Nihayetinde COVID-19 öncesinde de uzaktan çalışma yöntemini kullanan pek çok şirket vardı ve yöntemin gelecekte çok daha fazla kullanılacağı biliniyor. İşte bu nedenle yeni çalışma şekline ayak uydurmak ve veriminizi artırmayı öğrenmek her halükarda lehinize olacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum