Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koronavirüs Moderna Hisselerine %160 Yükseliş, Yatırımcısına Milyarderlik Getirdi

Pandemi bazı sektörlerde derin çöküşler bazılarında ise tarihi yükselişler yaratıyor. Onlar arasında aşı çalışmaları yapan ABD'li Moderna da yer alıyor.
Koronavirüs Moderna Hisselerine %160 Yükseliş, Yatırımcısına Milyarderlik Getirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

COVID-19 için aşı çalışmalarında öncü şirketler arasında yer alan Moderna yükselişini devam ettiriyor. 2018’in sonunda Wall Street tarihinde en büyük biyoteknoloji halka arzını gerçekleştiren firma, salgınla birlikte değer kazanıyor.

Öyle ki Nisan ayındaki yüzde 12’lik yükselişin firmanın CEO’su Stéphane Bancel’in net servetini 1 milyar doların üzerine çıkardığı tahmin edilmişti. Nasdaq’da işlem gören hisselerde artış o kadar büyük oldu ki firmaya yatırım yapmış olan Harvard profesörü Timothy Springer milyarder oldu.

72 yaşındaki Timothy Springer, o dönemde şirketteki hisselerinin işlem gününün sonunda 320 milyon dolar artış kaydettiğini gördü.

Timothy Springer Moderna Milyarder OlduSonrasında cidden zengin olsa da son dönemdeki yükseliş onu gerçekten milyarder yaptı. Yani Springer iki yıldan az bir sürenin ardından milyarderler kulübüne katıldı.

Hükümet kısa süre önce Moderna’ya aşı için 483 milyon dolar vermeyi kabul ederken Moderna CEO’su Stéphane Bancel geçen Cuma günü yapılan yatırımcı görüşmesinde “Hibe, mRNA-1273’ün gelişiminde büyük bir hızlandırıcı olacak” dedi.

Diğer taraftan Bloomberg, Springer’ın avını 1999 balonunda ilk girişimini Millennium Pharmaceuticals’a satarak 100 milyon dolar elde ettiğini yazdı.
Moderna Hisseleri YTD Değişim
Kaynak: Yahoo! Finance

ABD’deki en zengin akademisyenlerden olan Springer, 2018’de Moderna’ya 5 milyon dolar yatırım yaptığı zaman bile daha fazla servete ihtiyacı olmadığını dile getirmişti. Bu noktada Bloomberg, 5 milyon dolarlık yatırımın 22 Nisan’da 800 milyon dolardan fazla olduğunu yazdı.

Koronavirüs aşısı için çalışmalarıyla parlayan Moderna’nın hisselerindeki yükseliş ise yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi devam ediyor. 2 Ocak’ta 19 dolar seviyesinden kapanış yapan hisseler 20 Nisan’da 51 doların üzerinden kapanış yapmış. 22 Nisan’da ise hisselerin bu yılki artışı yüzde 162 seviyesinde gerçekleşmiş.

Sonuç olarak Moderna hisselere yıla ilk işlem gününde 19.23 dolarlık fiyattan açılış yaparken Cuma günü kapanışta rakam 51.20 dolara ulaştı. Bu da hisselerin şimdiye kadar yüzde 158 oranında artış kaydettiğini gösterdi. Kaldı ki birçok analist, aşı çalışmasına ilişkin gelişmelerin hisseleri daha da yükseltebileceği yönünde açıklamalarda bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu