Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Başarının Önündeki Engel: Kaygıyı Azaltmanın 5 Yolu

Başarının Önündeki Engel: Kaygıyı Azaltmanın 5 Yolu

Başarı için gerekli olan şeyler denilince hemen herkesin aklına belli başlı şeyler geliyor, değil mi? Çok çalışmak, inanç, kararlılık, pes etmemek, öz güven bunlardan sadece bazıları. Peki ya başarısızlık denilince akla ilk gelenler neler oluyor desem? Yeteri kadar çalışmamak, kendine güvenmemek, kararsızlık, sorumsuz davranmak vesaire! Tamam, bunlar cepte de başarısızlığın nedenlerini sıralarken genellikle bir şeyi unutuyoruz. O da diğer hepsinin önüne geçecek kadar önem taşıyan faktör oluyor. Yani kaygı!

Evet, kişinin başarısızlığında belki de en önemli şey olan kaygı faktörü birçok yönden olumsuz etkiye sahip. Ama kaygının hiç mi olumlu etkisi yok derseniz de buna hayır demek pek doğru olmaz. Bilinçli bir şekilde kullanılıp yönetildiği zaman adeta bir itici güç olarak kişiyi destekleyen kaygı başarının anahtarlarından biri de olabiliyor. Fakat çoğu kişi kaygının nasıl kullanılacağını bilmediği için mutlak sonuç olan başarısızlığın pençesine düşüyor. Anlayacağınız; endişelenme, ne yapacağını bilememe, başarısızlık korkusu, odaklanamama ve benzeri sonuçları olan kaygı dolaylı da olsa başarısızlığın nedenleri arasında yer alıyor.

İş hayatında yaşananlar, eğitim sistemindeki düzensizlikler, para kazanma mücadelesi, evlenip çoluk çocuğa karışmanın verdiği stres, hastalıklar, tartışmalar, sınav öncesi gerginlikler, topluluk önünde konuşma yapmanın yaşattığı endişeler… İşte bunlar gibi olaylar ve durumlar bizim az ya da çok kaygı duymamıza neden oluyor. Peki, kaygı tamamen yok edilebilir bir his mi? Ne yazık ki hayır! Ancak bu azaltılamaz demek de değil. Belli başlı yöntemleri izleyerek, kişinin başarısızlığına neden olabilecek kaygı rahatlıkla azaltılabilir. Ve ideal seviyeye getirilerek başarının yardımcı faktörlerinden biri haline getirilebilir. Eğer siz de kaygıya yenilmemek ve onu dizginleyerek başarılı olmak istiyorsanız, aşağıdaki önerilere kulak vermeniz gerektiğini bilmelisiniz.

İşte sizi başarısızlığa sürükleyebilecek kaygıyı azaltmanın 5 etkili yolu:

Nefes Alın!

Nefes Alın!Endişeli olduğunuz anlarda yapmanız gereken şeylerden ilki nefes almak. Çünkü kişi endişeli olduğu anlarda genellikle hızlı ve kesik kesik nefes alır. Çoğu zaman bunun farkına varmazsınız belki ama insan vücudu yaşadığı stresi bu şekilde dış dünyaya yansıtır. Bu nedenle kaygılı olduğunuzu hissettiğiniz anlarda doğru nefes almaya özen göstermelisiniz. Mesela; gözlerinizi kapatabilir ve nefesinizi düzene sokmaya çalışabilirsiniz. Bunun için burnunuzdan derin bir nefes alın ve yavaşça ağzınızdan bırakın. Alt karın kaslarınızdan veya diyaframdan nefes alın. Size endişe veren şeylerden uzaklaşmaya çalışın. Bir yandan nefes alırken bir yandan da kendinizi telkin etmeye ve kaygı duymanızın hiçbir işe yaramayacağını anlamaya çalışın. Birkaç dakika yapacağınız küçük nefes egzersizleri sayesinde bir nebze de olsa rahatladığınızı hissedeceksiniz. Ancak kendinizi hala endişeli hissediyorsanız, başka yöntemlere yoğunlaşmalısınız.

Affedin!

Affedin!Affetmenin kişinin mutluluğu üzerinde ne kadar etkili olduğunu biliyor ve sürekli söylüyoruz. Ve aynı şeyin kaygıyı azaltmada da epey etkili olduğunu belirtebilirim. Çünkü insana endişe veren şeylerden bir tanesi de başkalarına ya da kişinin kendisine karşı duyduğu öfkedir. Yan masanızda oturan iş arkadaşınıza karşı kin tutuyor, sizi aldatan sevgilinize her gün lanet okuyor, size attığı kazıktan dolayı dostunuza beddualar ediyorsanız kaygı probleminizin olması da çok doğaldır. Bu nedenle, yapmanız gereken şey affetmeyi öğrenmektir. Hem bunun affettiğiniz kişiden ziyade size faydası olacağını da bilmelisiniz. Yoksa emin olun ki kin tutulan hiç kimse bundan kin tutan kişi kadar zarar görmez. Sonuçta zehri kendinize içirip başkasının ölmesini beklemektense, içtenlikle bağışlayarak huzura kavuşun derim.

Başka Şeylere Odaklanın!

Başka Şeylere Odaklanın!Kaygılı hissettiğiniz anlarda yapabileceğiniz bir diğer şey de başka şeylere odaklanmaktır. Mesela; bir sunum yapacaksınız ve kendinizi heyecandan ölecek gibi hissediyorsunuz. Bunun asıl nedeni başarısız olma ve işlerin yolunda gitmemesi gibi olumsuz düşünceler tarafından istila edilmenizdir. Ancak bu durumun üstesinden gelmek de tamamen sizin elinizdedir. Peki, nasıl? Şöyle ki, size endişe veren düşüncelerden kurtulabilmek için başka şeylere odaklanmayı deneyebilirsiniz. Örneğin; ellerinizi inceleyin, bulunduğunuz ortamdaki küçük ayrıntılara yoğunlaşın, aklınızı saçma da olsa herhangi başka bir şeye verin. Dediğimin kaygı azaltmada ne kadar etkili olduğunu anında göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Açık Havaya Çıkın!

Açık Havaya Çıkın!Eğer yapabiliyorsanız açık havaya çıkıp biraz yürümeyi deneyin. Ama o an için elinizde böyle bir imkan yoksa da camı açıp biraz nefes alın. Dışarıdaki insanları, ağaçları, bulutları gözlemleyin. Yoldan geçip giden arabalara bakın. Dünyanın ne kadar büyük olduğunuz, şu an sizinkinden çok daha büyük sorunlarla uğraşan ne kadar çok insan olduğunu düşünün. Karşı binanızdaki hayatlara, rüzgarla birlikte savrulan yapraklara odaklanın. Negatif düşüncelerin aldığınız nefesle birlikte uçup gittiğini hayal edin. Kendinizi hazır hissettiğinizde de hayatınıza kaldığınız yerden devam edin.

Kendinizi Motive Edin!

Kendinizi Motive Edin!Kaygıyı azaltmanın etkili yollarından bir tanesi de budur. Kendi kendinize yapacağınız konuşmalarla stresten kurtulmaya çalışın. “Güçlüyüm, şimdiye kadar neler yaptım, bu işin üstesinden de geleceğim” gibi cümleler kurarak kendinizi motive edin. Yani sesli düşünün! Tabii, bulunduğunuz ortam buna müsaitse! Değilse de düşünce gücünüzü kullanın ve telkin cümleleri kurarak rahatlamaya çalışın. Diyorum ki, kendi kendinizin yaşam koçu olun. İnanarak söyleyeceğiniz bir “bu işi de başarıyla sonuçlandırabilirim” cümlesinin üzerinizde yaratacağı etkiye gerçekten inanamayacaksınız.

Evet, başarı yolunuzda önünüze çıkabilecek engellerden biri olan kaygıyı azaltmanın yollarını da böylece incelemiş olduk. Sonuçta yukarıda da belirttiğim gibi kaygı hayatımızın her zaman bir parçası olacaktır. Sadece onun sizi yönlendirmesine izin vermemeli, yukarıdaki önerileri dikkate almalısınız. Ayrıca bu önerilerden yola çıkarak kendinize özel yöntemler de bulabilirsiniz. Sonuçta sizin için en doğru yolun ne olduğunu en iyi bilecek kişi yine sizsiniz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum