Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada Perakende Satışları Ekim’de %0,4 ile Altıncı Aylık Artışı Kaydetti

Kanada'da perakende satışlar Ekim ayında %0,4 oranında yükselerek altıncı aylık artışına işaret etti.
Kanada Perakende Satışları Ekim’de %0,4 ile Altıncı Aylık Artışı Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgınını sert bir şekilde geçiren Kanada’da alınan önlemler ve yapılan destekler ekonominin güçlenmesini sağlıyor. Ağustos ayının sonuna doğru dünyanın en dayanıklı üç ekonomisinden birisi olarak seçilen Kanada’da perakende satışlar verisi, Ekim ayında toparlanmaya işaret etti.

Perakende satışlar, Ekim’de %0,4 oranında artışla 54,6 milyar dolara yükseldi ve Nisan’daki rekor düşüşün ardından 6. aylık artışa işaret etti.
Kanada Perakende Satışlar - Ekim 2020
Kaynak: Statistics Canada

Satış büyümesi, motorlu taşıt ve parça bayileri tarafından yönetildi. Yeni otomobil bayilerindeki %0,8’lik artışın öncülüğünde motorlu taşıt ve parça bayilerindeki dört mağaza türünde satışlar %1,5 artış gösterdi. Yeni binek otomobil satışları bir önceki yıla göre %23,2 azalırken, yeni kamyonlar, geçen yılın aynı ayına göre %4,1 arttı. Yeni motorlu araçların değeri ise Ekim’de 2019 Ekim’ine göre %0,7 düştü.

Güçlü artışlardan birisi de spor malzemeleri, hobi, kitap ve müzik mağazalarında %11,8 ile görüldü. Mobilya ve ev eşyası mağazalarında satışlar %6,6 arttı. Benzin istasyonları ile motorlu taşıt ve yedek parça bayilerini hariç tutan çekirdek perakende satışlar da %0,3 oranında artış kaydetti. İnşaat malzemeleri, bahçe ekipman ve malzemeleri satışı %2,9 yükseldi.

Perakende satışlar 11  alt sektörün 6’sında artarak perakende ticaretin %50,9’unu oluşturdu. Hacim bazında ise satışlar Ekim ayında %0,2 oranında artış kaydetti.
Kanada Perakende Satış Kategoriler - Ekim 2020
Kaynak: Statistics Canada

Hızla gelişen ekonomik durum incelendiğinde Statistics Canada’nın Kasım’da satışların nispeten değişmediğini gösteren perakende satışların önceden tahminini sağlıyor. Başlangıç niteliğindeki bu rakamların revize edilmesi bekleniyor.

Perakende satışların 7 şehirde arttığı görülüyor. Britanya Kolombiyası’nda satışlar sağlık ve kişisel bakım mağazalarıyla satışlar %2,1 arttı. Ayrıca şehirde hem yapı malzemeleri hem de bahçe malzemeleri ve ekipman bayileri artışa en fazla katkıyı sağladı.Vancouver nüfus sayımı metropol bölgesinde satış %2,8 arttı. Alberta’da satışlar, motorlu taşıt ve parça bayilerindeki artan satışlarla %1,1 yükseldi.

Ontario’daki satışlar %0,4 düşerek, Nisan’dan bu yana ilk azalışa işaret etti. Bunun nedeni ise rekor sayıdaki vakalar ile sıkı önlemlerin bir araya gelmesi olarak açıklandı. Toronto’da da satışların %1,2 gerilediği görülürken, New Brunswick’te %4,3 azalma kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu