Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada Borsa Endeksi Düşük Ekonomik Büyümeye Rağmen Rekor Kırdı

Kanada’nın ana borsa endeksi S&P/TSX Kompozit, Cuma günkü rekor kapanışın ardından bugün zirve tazeledi.
Kanada Borsa Endeksi Düşük Ekonomik Büyümeye Rağmen Rekor Kırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün 20,594.97 puanda kapanış yapan S&P/TSX Kompozit Endeksi, Ağustos’un son gününe 20,611.54 ile açılış yaptı. TSİ 17.45’te yüzde 0,20 artıda seyreden endeksin gün içi hareket aralığı 20,611.54 – 20,672.02 puan oldu.

Üst sınır yeni rekoru işaretlerken gösterge endeksin 5 günlük getirisi yüzde 0,50’de gerçekleşti. Yıl başından bu yana ise yüzde 18,50 değerlendi.

Yeni rekor seviyenin, Kanada’nın gayri safi yurt içi hasıla büyüme rakamlarının açıklanması üzerine gelmesi dikkat çekti.
Kanada Gösterge Endeks Rekor
Kaynak: MarketWatch

Çünkü Kanada ekonomisi, 2021’in ikinci çeyreğinde beklenmedik bir şekilde yüzde 0,3 küçüldü.

Böylece art arda üç çeyrek genişlemeyi sonlandırdı. Yıllık bazda, Kanada ekonomisi yüzde 2,5’lik genişleme tahminlerine kıyasla yüzde 1,1 daraldı. Buna ek olarak yalnızca Temmuz ayında Kanada ekonomisi imalat, inşaat ve perakende ticaret nedeniyle yüzde 0,4 küçüldü.

Ancak Haziran ayında GSYİH, beklendiği gibi bir önceki aydaki yukarı yönlü revize edilmiş yüzde 0,5’lik düşüşten toparlanarak yüzde 0,7 arttı ve toplam ekonomik faaliyeti pandemi öncesi seviyelerin yüzde 1,5 altına getirdi.

Haftanın son gününde FED Başkanı Jerome Powell’ın teşvik alımının azaltılmayacağına ilişkin açıklamalarıyla yükselerek 20,644.64 puanda yeni bir kapanış rekoru kıran gösterge endeks, 20,660.31 puanla açıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu