Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kamu İşçilerine Uygulanacak Zam Pazarlığında Türk-İş Masadan Kalktı

Türk-İş ile hükümet arasında kamu işçilerinin maaşları için yapılan zam pazarlığının ikincisi gerçekleşti. Ancak önerilen zam oranlarının müzakere edilebilir yanı olmadığı ifade edilerek, anlaşma sağlanmadı.
Kamu İşçilerine Uygulanacak Zam Pazarlığında Türk-İş Masadan Kalktı
Yorum

Hükümet ile Türk-İş arasında, yaklaşık 200 bin kamu işçisinin ilgilendiren zam görüşmelerinin bugün ikincisi gerçekleşti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (Türk-İş) hükümetin belirlediği zam oranlarını sundu. Ancak Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, teklif edilen %5 oranındaki zammın kabul edilecek bir tarafı olmadığını belirtti.

Hükümetten kamu işçilerinin maaşına yönelik, 2019’un ilk yarısı için %5, diğer yarısı için %4 oranında zam teklifi geldi.

Kamu İşçisi ZamToplu İş Sözleşmelerinin yürürlük sürelerinin dolması sebebiyle, yeni uygulanacak zam oranlarının belirlenmesi için hükümet ve Türk-İş arasında görüşmeler başladı. İlki geçen hafta yapılan görüşmelerin ikincisi bugün gerçekleşti. Ancak ikinci görüşmeden de anlaşma çıkmadı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, enflasyonun %17 olduğu bir ortamda teklif edilen %5 zammın kabul edilemez olduğunu söyledi. 3500 lira altında maaş alanlar için 60 TL zam teklif edildiğini, ancak kendilerinin teşekkürlerini ileterek masadan kalktıklarını bildirdi.

Türk-İş’in teklifi ilk altı ay için %15 oranında zam uygulanması yönündeydi.

Türk-İş Teklifiİlk görüşmede Türk-İş kamu işçilerine uygulanacak zamlar konusunda hükümete; ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyona ek olarak 3 puan refah payını içeren bir teklifte bulundu. Tüm kamu işçilerine eşit bir biçimde, brüt 300 lira zam uygulanması istendi. Aile ve Çalışma Bakanı Selçuk ise tüm çalışanların haklarını gözeterek, adil bir sonuca varacaklarını belirtmişti.

Teklif edilen rakamın müzakere edilecek bir tarafı olmadığını dile getiren Atalay, son dönemde enflasyonu etkileyen kalemleri hatırlattı.

Ergün Atalay YorumuAtalay, iki sene içerisinde elektrik fiyatlarına %50, tüp, çay ve şekere %35 – 40 oranına zam geldiğin, hatırlattı. Enflasyonun ise %17 seviyelerinde olduğunu belirterek, hükümet kanadından gelen teklifin kabul edilebilir bir yanının olmadığını aktardı. Temennilerinin nefes aldıracak bir ücret almak olduğunu, ancak bu konuda işçilere olumlu haberler veremediklerini ve sendikaların greve çıkmak zorunda kalacaklarını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu