Yatırım yapmaya başla!

Kadın-Erkek Maaş Farkı 2018’de İngiltere’deki Firmaların Neredeyse Yarısında Genişledi

Gelen yeni veriler, cinsiyete dayalı maaş farkının İngiltere’deki firmaların neredeyse yarısında kötüleştiğini gösterdi. Detaylar haberimizde;
Kadın-Erkek Maaş Farkı 2018’de İngiltere’deki Firmaların Neredeyse Yarısında Genişledi

Elde edilen yeni veriler, cinsiyete dayalı maaş farkının 2018’de İngiltere’deki firmaların neredeyse yarısında kötüleştiğini gösterdi. İngiltere’de en az 250 çalışanı olan firmaların maaş farklarını yasal olarak açıklamaları için verilen sürenin Perşembe günü sona ermesiyle elde edilen veriler, firmaların yaklaşık yüzde 80’inin erkeklerin yararına olan cinsiyete dayalı maaş farkına sahip olduğunu, yüzde 14’ünün ise kadın çalışanlarına erkeklerden daha fazla ödeme yaptığını bildirdi.

Birleşik Krallık’taki söz konusu firmaların ortalama olarak erkeklere kadınlardan yüzde 11.8 oranında daha fazla ücret verildiği kaydedildi. Medyan maaş farkının, bir şirketin orta sınıf kadın ve erkek çalışanları arasındaki ücret tutarsızlığının karşılaştırılarak hesaplandığı bilgisi de ayrıca verildi.

Verilerin BBC tarafından yapılan analizine göre 2018’de İngiliz firmaların yüzde 45’inde maaş farkı genişlerken yüzde 7’sinde ise değişiklik olmadı.

İngiltere firmaların Yüzde 45 Maaş Açığı Genişledi Ryanair en kötü performans gösteren şirketler arasında yer alırken buradaki ortalama ücret farkı yüzde 64 olarak belirlendi. Zaten şirket de son cinsiyete dayalı ücret eşitsizliği raporunda rakamların düşük sayıda kadın pilotu yansıttığını belirtti. Hava yolu şirketi raporunda; “Erkeklerin kadınlardan daha çok pilotluk mesleğini seçmesi havacılık sektöründe küresel bir özellik olmasına rağmen kadın pilot adaylarının sayısındaki artışı hoş karşılamaya devam ediyoruz.”

Geçen yıl Birleşik Krallık’ta bulunan kadın pilotların sayısını iki katına çıkardıklarını vurgulayan Ryanair, önümüzdeki yıllarda bu büyümeyi sürdürmeyi taahhüt ettiğini açıkladı.

Ryanair Maaş Farkı Yüksek Kadın Pilot Sayısı Az Ortalama yüzde 11.8’in üzerinde maaş farkına sahip diğer şirketler arasında ise yüzde 29’dan fazla açığı olan Credit Suisse ile yüzde 13’ten fazla maaş farkı olan lüks moda markası Chanel yer aldı. Credit Suisse’nin Mart ayında yayınlanan son cinsiyet açığı raporunda Birleşik Krallık CEO’su David Mathers, bankanın maaş farkının yeteri kadar iyi olmadığını kabul etti. Eşitsizliğin başlıca nedeninin ise son 12 ayda medyada iyi bir şekilde ele alındığını, bunun da finansal hizmetler kurumlarında yeterince üst düzey kadın bulunmaması olduğunu söyledi.

Credit Suisse CEO’su; “Bir bütün olarak değişimi etkilemek için birlikte çalışmalıyız ve kalıcı değişimin yalnızca her işverenin kendine düşen rolü üstlenmesi durumunda öne çıkacağını anlamalıyız.” diyerek görüş bildirdi. İngiltere’de 20 binden fazla çalışanı olan giyim perakendecisi Primark ise orta ücretli kadın ve erkek çalışanların saatlik ücretinin eşit olduğunu bildirdi. 2017 raporundaysa perakendeci şirket daha fazla kadın tezgahtar çalıştırırken kıdemli pozisyonların çoğunun erkekler tarafından tutulduğunu kabul etmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum