Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JPMorgan 3Ç20 Sonuçları Tahminleri Aştı, Hisseleri Dalgalı Seyretti

ABD'li yatırım bankası JPMorgan Chase, üçüncü çeyrekte analist beklentilerinden daha iyi performans gösterirken, hisseleri açılış öncesi işlemlerde hızlı güçlü yükseldi.
JPMorgan 3Ç20 Sonuçları Tahminleri Aştı, Hisseleri Dalgalı Seyretti
Son Güncelleme: 
Yorum

JPMorgan Chase, 20200 yılının üçüncü çeyreğine ait finansal raporlarını açıkladı. Veriler, analistlerin üst ve alt satırları için tahminlerin üstünde gerçekleşti. Hisse senetleri, 3Ç20 sonuçlarının iyimserliğiyle açılış öncesi işlemlerde güçlü yükseldi. Ancak açılış sonrası düşüşe geçti.

Banka, üçüncü çeyrekte 9,44 milyar dolar kâr açıklarken, hisse başına 2,92 dolar kazanç bildirdi.
JPMorgan 3Ç20 Sonuçları
Kaynak: JPMorgan Chase

Refitiniv anketine katılan analistler ise hisse başına 2,23 dolarlık kazanç açıklanmasını bekliyorlardı. Şirket, kısmen tahmin edilenden daha iyi sonuçlarına bağlı olarak 29,94 milyar dolar gelir elde etti. Bu rakam, beklentilerin 1,5 milyar dolar üstünde gerçekleşti.

Bu çeyrek için bankayla ilgili en merak edilen soru ise Amerikan bankalarının pandemiye bağlı kredi temerrütleri için bir kenara para ayırmayı büyük ölçüde bitirdiklerini gösterip göstermediğiydi.Bir önceki çeyrekte 10,5 milyar dolar olan kredi maliyetlerinde 611 milyon dolarlık bir karşılık ayıran JPMorgan’da bitmiş görünüyor.

JPMorgan, yılın ilk yarısında agresif bir şekilde yaptığı gibi kredi zararı rezervlerini oluşturmak yerine ipotek portföyündeki düşüşü gerekçe göstererek, rezervlerini üçüncü çeyrekte 569 milyon dolara düşürdü. 2020’nin ilk iki çeyreğinde kredi kaybı rezervlerine 15 milyar dolardan fazla ekleme yapmıştı. Geçen hafta Barclays analisti Jason Goldberg, bankanın üçüncü çeyrek rezervlerini 857 milyon dolar artırmasını beklediğini yazmıştı.

CEO Jamie Dimon, bankanın kredi zararları rezervlerinin toplam büyüklüğünün, kabaca bir önceki çeyrek ile aynı olan 34 milyar dolara yuvarlandığını belirtti.
JP Morgan Hisse Başına Kazanç Düşüşü
Kaynak: JPMorgan Chase

Kazanç bültenindeki, koronavirüs pandemisine bağlı önemli ekonomik belirsizlik ve geniş bir potansiyel sonuçlar yelpazesi göz önüne alındığında rezervleri muhafaza etme ihtiyacını belirtti. Virüsün neden olduğu işsizlik ve iş aksaklıkları, müşterilerin ve şirketlerin borçlarını geri ödeme yeteneklerini etkilediğinden endüstrinin kaderi salgınla yakından ilgili görünüyor.

Banka, metaller ve hazineler için küresel pazarların manipülasyonundaki rolü üzerine federal kurumlardan gelen araştırmaları çözmek için firmanın 920 milyon dolarlık rekor anlaşmasına bağlı maliyetleri ayırdı. Bu çeyrekte 524 milyon dolarlık yasal maliyet açıklayan banka, kârını hisse başına 17 sente düşürdü.

Bankanın sabit gelirli ticaret operasyonları 4,6 milyar dolar gelir elde ederken, hisse senedi ticareti 2 milyar dolar gelirle sonuçlandı.
JP Morgan Hisseleri Açılış Sonrası Düşüş
Grafik: MarketWatch

JPMorgan hisseleri, bu yıl Pazartesi gününe kadar %27 düştü. Ancak bunun bankanın bir toparlanma zamanı olabileceği düşünülüyor. Barclays geçen hafta KBW Bank Endeksi’nin bu yıl S&P endeksine göre performanstaki en büyük fark olan %30 düştüğünü kaydetti.

Küresel Borsa Endekslerini Takip Etmek için Tıklayın

Dünkü işlemleri 102,44 dolardan sonlandıran hisseler, bugüne 103 dolardan başlangıç yaptı. Açılış öncesi işlemlerde %1,5 oranında yükseldikten sonra düşüşe geçti. JPMorgan hisseleri, açılışın ardından %1,21 oranında ekside 101,2 dolardan alıcı bulmaya başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu