Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

J&J Aşısının %66 Etkili Olduğu Açıklanırken, Hisseler Düşüşe Geçti

44 bin gönüllü üzerinde yapılan denemelerde Johnson&Johnson’ın geliştirdiği Covid-19 aşısının %66 koruma sağladığı ortaya çıktı. Ancak bu gelişme şirketin hisselerini pozitif etkilemedi.
J&J Aşısının %66 Etkili Olduğu Açıklanırken, Hisseler Düşüşe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 aşısı için çalışmalar yapan Johnson&Johnson (J&J), bu ay başında yaptığı açıklamada tek doz için denemeler yaptığını duyurmuştu.

44 bin insan üzerinde yapılan denemelerde, aşının %66 koruma sağladığı bilgisi paylaşıldı. Cuma günü yapılan açıklamada J&J aşısının, tüm yetişkinlerde aşılamadan dört hafta sonra şiddetli hastalığı önlemede % 85 etkili olduğunu söyledi.

Söz konusu aşının Güney Afrika’da tespit edilen mutasyonu virüse karşı da etkili olduğu bildirildi.

J&J CEO'su Alex Gorsky AçıklamasıKüresel vaka sayısı 29 Ocak itibarıyla 102 milyon 150 bine, can kaybı 2 milyon 203 bine ulaştı. Pfizer, Moderna, AztraZeneca ve BioNTech gibi şirketler salgının bir an önce kontrol altına alınması için büyük bir özveriyle çalışıyor. Onaylanan aşılarla ile şu ana kadar 60 ülkede 86,4 milyon doz aşı uygulandı. İlk sırada 27,3 milyonla ABD yer alıyor.

Uzmanlar J&J aşısının onaylanması durumunda vakaların azalması adına önemli bir fayda sağlayacağını belirtiyor. Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) aşıyı ancak %50’nin üzerinde etkili olması durumunda onaylıyor. J&J aşısının ise Amerika Birleşik Devletleri’nde % 72, Latin Amerika’da %66 ve Güney Afrika’da %57 etkinlik gösterdiği bildirildi.

Aşının koruyuculuğunun 60 yaş üzerindekiler de dahil olmak üzere, yaş ve ırk ayrımı gözetmeksizin etkili olduğu açıklandı. ABD’nin enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Anthony Fauci, J&J aşısının insanların ağır hastalıklara yakalanmalarını önleyebileceğini söyledi. Aşının ciddi bir yan etkisi olmadığı bildirilirken, eğer onaylanırsa ABD’nin 100 milyon doz satın alacağı biliniyor.

New York Borsası’nda işlem gören Johnson & Johnson (JNJ), aşı çalışmasında olumlu gelişme olmasına rağmen güne düşüşle başladı.
Johnson & Johnson Hisseleri Düşüşte
Kaynak: Market Watch

Önceki işlem gününü 169,16 dolardan tamamlayan şirket hisseleri açılış öncesi işlemlerde düşüşünü başlattı. Güne değer kaybıyla 164,28 seviyesinden başlayan JNJ hisse senedi fiyatı TSİ 17:45’te %3,59 düşüşle 163,09 dolardan işlem görüyor. Açılış sonrasında 162,49 – 166,00 arasında hareket eden şirket hisseleri yıllık bazda %12 pozitif bölgede bulunuyor.

Eski bir FDA komisyon üyesi olan Dr. Scott Gottlieb, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda tek doz olarak uygulanacak olan J&J aşısının virüsün yeni varyantlarına karşı bile koruma sağlayacağı bilgisinin çok etkili olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu