Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Pazarları Hafifleyen Ticaret Korkuları ve Olimpiyat Ateşiyle Yükselecek

Analistler 2020 için Japon pazarı iyimser açıklamalarda bulundu. Detaylar aşağıda;
Japonya Pazarları Hafifleyen Ticaret Korkuları ve Olimpiyat Ateşiyle Yükselecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Analistler Japon pazarının 2020’de, küresel ticaret görünümündeki iyileşme ve yaklaşan Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları nedeniyle fırsatlarla dolup taşacağını öngördü. ABD ile Çin 15 Ocak’ta Washington’da birinci aşama ticaret anlaşması imzalamaya ve dünyanın en büyük spor organizasyonu yaz aylarında başlamaya hazırlanırken, Japon stratejistler ülkenin çıkar sağlamak için iyi bir konumda olduğuna inanıyorlar.

CLSA Japonya stratejisti Nicholas Smith, Pazartesi günü verdiği bir demeçte Tokyo’nun küresel ticarete odanmış bir pazar olduğunu ve geçen yıl Çin-ABD gerilimlerinden kaynaklanan baskılardan sonra küresel ticaretin toparlanmasının beklendiğini bildirdi.

Japon pazarlarının şu anda çok ucuz olduğunu da sözlerine ekledi.

Japonya Pazarları Çok Ucuz Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin bu yıl genel bir seçim için Temsilciler Meclisi’ni feshedeceği yönünde spekülasyonlar devam ederken Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, ABD ve İran arasındaki gerginlik artışını yakından izlediklerini söyledi.

Smith, koşulların birleşmesinin hükümeti 2020 yılında mali harcamalara daha uygun hale getirebileceğini öne sürdü. Japonya’nın geçen yılın sonunda bir tüketim vergisi artışı yaptığını ancak 2020’nin Japonya’nın seçim yılı olma ihtimaliyle hükümetin mali harcamalardaki tıkanıklığı kesinlikle açacağını savundu.

Son yıllarda kısmen vize reformları nedeniyle Japonya’nın yabancı turist turizminde keskin bir eğim olduğunu ve Japonya’nın İngiltere Londra Olimpiyatları sırasında yaptığı gibi Tokyo Olimpiyatları’ndan yararlanacağını düşündüğünü aktardı.

Japonya 220 Olimpiyat Oyunları Faydalanacak Sumitomo Mitsui Trust Asset Management (SMTAM) baş ekonomisti olan Naoya Oshikubo, Pazartesi günkü bir notunda Japon ekonomisinin 2020’de yıllık yüzde 0.1 oranında ılımlı bir şekilde büyüyeceğini ancak Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlar’ın ekonomiye yaklaşık 32 trilyon yen destek sağlayacağını öngördü.

Bu küresel spor etkinliğinden yararlanacak sektörler arasında, özellikle TV gibi elektrikli cihazlar üreten şirketlerin, fitness sektöründeki şirketlerle boş zaman sektörlerinin, yemek hizmetlerinin ve otellerin bulunduğunu ekledi.

Özellikle 4K TV pazarında büyük bir paya sahip olan Sony, güvenlik önlemlerinin bir parçası olarak Olimpiyat Oyunları’nda yüz tanıma sistemi kullanılacak olan NEC, fitness kulüpleri işleten Konami ve Japonya’daki İngiliz barlarının en popüler zincirlerinden biri olan HUB’a işaret etti.

SMTAM, halen dış jeopolitik olaylara borçlu olmasına rağmen Japon hisse senedi piyasasında değerlemelerin 2020’de yükseleceğini tahmin etti. Nikkei 225’in 2020 sonuna kadar 27.000 puana ve TOPIX’in 1.900 puana ulaşabileceğini de kaydetti. Oshikubo, tarihsel verilerin oyunlara ev sahipliği yapan ülkelerin pazarlarının yükseliş eğiliminde olduğunu gösterdiğini belirterek borsaların Olimpiyat Oyunları’ndan da faydalanacağını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu