Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Hanehalkı Haziran’da Beklenti Üstü Harcama Yaptı

Japonya’nın hanehalkı harcamalarındaki çöküş büyük oranda yavaşlasa da vakaların artması toparlanmayı riske atarak görünümü gölgeliyor.
Japonya Hanehalkı Haziran’da Beklenti Üstü Harcama Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın üçüncü en büyük ekonomisi, küresel sağlık krizinden ne kadar etkilendiğini göstermeye devam ediyor. İlk çeyrekte resesyona giren Japonya ekonomisi, bugün açıklanan verilere göre azalan tüketici harcamalarından da nasibini alıyor.

Reuters’ın haberine göre Japonya hanehalkı harcamaları Haziran’da bir önceki aya göre çok daha yavaş düştü çünkü ekonomi virüse yönelik kilitlenme önlemlerinden yeniden açılmaya başladı. Ancak toparlanma, büyük ölçüde hükümetin hanelere yaptığı nakit ödemelerinden kaynaklandı ki bu da televizyonlar, kişisel bilgisayarlar ve kanepeler gibi pahalı ürünlere harcandı.

Dai-ichi Life Research Institute Baş Ekonomisti Yoshiki Shinke, tüketimde toparlanmanın beklenenden güçlü olduğunu dolayısıyla ekonominin başlangıçtakinden daha hızlı toparlandığını dile getirdi.

Bununla birlikte enfeksiyon sayılarındaki artışların endişe verici olduğunu vurgulayarak genel görünüm konusunda iyimserlik için çok erken olduğunu savundu.
Japonya Hanehalkı Harcama Haziran
Kaynak: Trading Economics

Haziran ayında hanehalkı harcamaları bir önceki yıla göre yüzde 1,2 düşerken oran yüzde 7,5’lik bir düşüş için ortalama piyasa tahmininden daha az kaldı. Ayrıca beklentilerden çok daha iyi gelen düşüş, Mayıs ayındaki yüzde 16,2’lik rekor düşüşü takip etti ki o dönemde tüketiciler yetkililerin evde kal çağrılarına uyuyorlardı.

Bu durum Mayıs ayında sonlandırılmıştı. Önceki aya kıyasla hanehalkı harcamaları Haziran’da yüzde 13 artarak kayıtlardaki en büyük artışı temsil etti. Çünkü hükümetin nakit ödemeleri normal ücretlerdeki istikrarlı düşüşü telafi etti.

Japonya Koronavirüs 6 Ağustos
Kaynak: Worldometers

Verilere göre ödemeler Haziran’da klima harcamalarının yaklaşık yüzde 30, televizyon setleri harcamalarının yüzde 83 artmasına yardım etti. Ancak enflasyona göre düzeltilmiş reel ücretler, Haziran’da üst üste dördüncü ayında düşerek pandeminin uzun süreli etkisine hazırlanan bir ekonomi için görünümü gölgeledi.

Bu arada Japonya’daki koronavirüs tablosuna bakıldığında vakaların son dönemde kayda değer seviyede arttığı görülüyor. Şimdiye kadar 42 bin 263 vaka ve 1026 ölümün kaydedildiği ülkede iyileşen hasta sayısı 29 bine yaklaşmış durumda.

Toplam vaka eğrisi yukarıda da görüldüğü gibi bir dönem düzleşmeye geçse de Temmuz’dan sonra yeniden yükselmeye başlamış. Son olarak 6 Ağustos’ta kaydedilen yeni vaka sayısı ise 1134 olmuş.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu